Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Farklı Kan Grubuna Sahip İnsanların Neden Birbirine Kan Veremediğini Hiç Merak Etmiş miydiniz?

3bPAYLAŞIM

Farklı kan grubundan olan insanların birbirine kan vermesinin ölümcül olabileceğini hepimiz biliriz; ancak bunun nedeni hakkında pek azımız bilgi sahibiyiz...

Kan gruplarımız, yanlış bir vücutta yıkıma sebep olabilecek özel bir karakteristiğe sahiptir.

Peki neden insanlarda birden fazla kan grubu bulunmaktadır? Bilim insanlarının bu soruya verdiği cevap, eski zamanlarda insanların farklı bulaşıcı hastalıklara karşı bağışıklık geliştirmek için farklı kan gruplarına sahip olacak şekilde evrimleştiğidir.

Örneğin kan grubu 0 ve B olanlar, sıtma hastalığına karşı diğer kan gruplarına göre daha yüksek dirence sahiptir.

Sıtma hastalığının sebep olduğu ölümlerin yüksek olduğu Afrika kıtası gibi yerlerde, 0 ve B kan grupları evrimsel bir avantaj sağlamaktadır. Çünkü sıtmanın enfekte ettiği hücreler, 0 ve B tipi kan hücrelerinde fazla tutunamamakta, böylece bu kan gruplarına sahip insanlar sıtmaya yakalanmaları durumunda daha az hastalanmaktadır.

Peki kan grupları neye göre sınıflandırılmaktadır?

Bu sınıflandırma, A ve B ismi verilen iki antijenin kırmızı kan hücrelerimizin üzerinde bulunması ya da bulunmaması durumuna göre gerçekleştiriliyor. Bir başka sınıflandırma ise kanımızda Rh faktörünün bulunması ya da bulunmaması durumuna göre yapılan pozitif-negatif sınıflandırması...

Her kırmızı kan hücremizin üzerinde milyonlarca antijen bulunur.

Antijenler, bağışıklık sistemimizin cevap verebildiği maddelere verilen isimdir ve eğer vücudumuza giren yeni kanda bulunan antijenler, vücudumuzun sahip olduklarından farklıysa, bağışıklık sistemimiz bu yeni kırmızı kan hücrelerine saldırmaya başlar. Bu saldırganlara ise antikor ismi verilmektedir ve antikorlarımızın tipi kan grubumuza göre Anti-A ve Anti-B olabilmektedir. Antikorlar, vücudumuzu bakteri ve virüslere karşı koruyan bağışıklık sistemimizin ürettiği moleküllerdir ve bu moleküller vücutta algılanan farklı kan gruplarına cevap olarak da üretilebilmektedir.

Rh faktörü ise insanların %85'inin kan hücrelerinde bulunan özel bir proteindir.

Ve tahmin edebileceğiniz üzere kan hücrelerinde Rh faktörü bulunan insanlar Rh+, bulunmayanlar ise Rh- kan grubuna sahiptir. Rh testleri özellikle hamilelik dönemindeki kadınlar için önemlidir; çünkü eğer anne Rh-, bebek ise Rh+ kan grubuna sahipse, annenin bağışıklık sistemi bebeğin kanını yabancı bir madde olarak görerek antikor üretmeye ve bebeğe saldırmaya başlayacaktır.

Bu bakış açısıyla farklı kan grupları şu şekilde açıklanabilir:

  • Kan grubu A olanların kırmızı kan hücrelerinin üzerinde A antijeni, plazmalarında ise B antikoru bulunur. Bu kan grubuna sahip olanlar, A ve AB kan grubuna sahip olanlara kan verebilir, ayrıca kan grubu 0 olanlardan kan alabilir. 

  • Kan grubu B olanların kırmızı kan hücrelerinin üzerinde B antijeni, plazmalarında ise A antikoru bulunur. Bu kan grubuna sahip olanlar, B ve AB kan grubuna sahip olanlara kan verebilir, ayrıca kan grubu 0 olanlardan kan alabilir. 

  • Kan grubu AB olanların kırmızı kan hücrelerinin üzerinde hem A hem de B antijeni bulunur ve plazmalarında antikor bulunmaz. Yani AB kan grubuna sahip olanların bağışıklık sistemi, yabancı kana saldırmaz. Bu sebeple bu insanlar tüm kan gruplarından kan alabilirler ancak kırmızı kan hücrelerinin üzerinde her iki tip antijen de bulunduğu için yalnızca AB kan grubuna sahip olan insanlara kan verebilirler.

  • Kan grubu 0 olanların kırmızı kan hücrelerinin üzerinde ne A ne de B antijeni bulunur; ancak plazmalarında her iki antikor da mevcuttur. Bu da 0 kan grubuna sahip olan insanların başka kan gruplarından kan alması durumunda bağışıklık sistemlerinin bu kana her iki antikorla da saldıracağı anlamına gelir. Öte yandan bu insanların kırmızı kan hücrelerinin üzerinde bağışıklık sisteminin saldırabileceği antijenler bulunmadığı için 0 kan grubuna sahip insanlar herkese kan verebilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nightowl53

Çünkü aynı değiller amk hshahdahdlkja:)

dumandersen

Bu tarz paylaşımlarını seviyorum onedio!

mmurat

Kan evrimle nasıl oluşmuş, kan tesadüfen oluşamaz, bilim kan üretemiyor, kan vucüttan çıktığı an pıhtılaşır, kan grupları birbiriyle karışırsa ölüm oluyor yani evrim imkansız, evrim diye birşey yok, bunu söyleyin korkmayın, bilim konuşalım biraz..

tosarik

nein.

ferhat-kozcaz

Evrimin kendi kendine oluşmak olduğunu kim söyledi sana? Evrim tanımını öğren önce bence faydası dokunacaktır sana.

sciencesoldier

eeee peki bunun bize ne faydası olucak

melih182

Mayoz bölünme= genetik çeşitlilik, genetik çeşitlilik= evrime katkı.

vag

cahilliğe devam murat gogogogo rush islam site

Gizli Kullanıcı

Murat ile bilim demek insan ile çomar demek gibi.

yami

Bilim kan üretemiyor demiş. Üretebiliyor mu üretemiyor mu bilmiyorum ama o bilim neler yapıyor neler amk davarı!.. Bence de git Evrim'i öğren, tesadüfen diyor; amk okuma yazman da mı yok adam oraya "bulunduğu yerlere göre" falan yazmış bu tesadüf mü oluyor şimdi?.. Benim Afrika'da sıtmaya karşı avantajlı olmam tesadüf mü?..

deniz-kara4

hayır hıc merak etmedım.her merak etmedıgımde de okulda anllattılar.sadece soruna cevap vereyım dedım.

tosarik

because allah

Görüş Bildir