Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Farazi Sorulara Mantıklı Cevaplar: Herkesi 1000 Yıllığına Dondurarak Uyutsaydık Ne Olurdu?

89PAYLAŞIM

Her hafta farazi ve muhtemelen çoğu kişinin kulağına saçma gelecek bir soruyu cevapladığımız içeriğimizde bu hafta "Herkesi 1000 yıllığına dondurarak uyutsaydık ne olurdu?" sorusuna cevaplar arıyoruz.

Geçen haftaki içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz!

Farazi Sorulara Mantıklı Cevaplar: Tüm Buzullar Bir Gecede Eriseydi Ne Olurdu? - onedio.com
Farazi Sorulara Mantıklı Cevaplar: Tüm Buzullar Bir Gecede Eriseydi Ne Olurdu? - onedio.com

Yükselen sıcaklık, kötüleşen hava kalitesi, kötü hava koşulları, nesli tükenen hayvanlar, hastalıklar...

Bunlar dünyamızı aynı şekilde kirletmeye devam edersek karşılaşacağımız şeylerden yalnızca birkaçı. Hem de zamanımız hızla tükeniyor... Bu yüzden diyelim ki gezegenimizi kurtarmak için hızlı bir plana adım attık ve hiçbir şey ama hiçbir şey yapmamaya karar verdik. Tabii bunu bırakalım dünya mahvolsun anlamında söylemiyoruz.

Fakat diyelim ki tüm insanlığı 1000 yıllığına uyutsaydık ve bu sırada dünya kendini iyileştirseydi nasıl olurdu?

Dünyanın çok daha iyi durumda olacağına şüphe yok fakat uyanabileceğimizi garanti edebilir miydik? Şu an ABD'de kriyojenik yöntemlerle dondurulmuş 300, Rusya'da ise 50 kişi bulunuyor. Fakat şu ana kadar bu yöntemle uyutulup da uyandırılan birisi olmadı.

Bu işlemlerin hepsi günün birinde insanları uyandırabilecek teknolojinin var olması umuduna bağlı olarak yapılıyor.

Bu teknoloji insanların aşırı düşük derecelerde korunması ve daha sonra sağlıklı halde uyandırılması fikri üzerine kurulu. Kriyojenik dondurma yöntemi ile embriyolar bile başarılı şekilde dondurulup hayata döndürülebiliyorlar. Hatta beynin yapısı bile korunabiliyor. Tek sorun şu ki, beyni çözdürdüğümüzde tekrar çalışmasını sağlayamıyoruz henüz.

Ama hadi içeriğimizin hatırına tüm işlemi mükemmel hale getirdiğimizi ve 8 milyar insanı bu şekilde dondurabildiğimizi varsayalım.

Bu kadar kişiyi koyabilmek için muhtemelen büyük uyku merkezleri kurmamız gerekirdi. Bu ortaya çıkabilecek bazı sıkıntıların daha kolay üstesinden gelinmesini sağlardı. Ayrıca bu süreçte yapılarımızın çürümesi kaçınılmaz olacağı için bunların da üstesinden gelmemiz gerekirdi. Tabii bu her insan yapımı yapının yıkılıp gideceği anlamına gelmiyor, çünkü bu süreçte herkes uyuyor olmazdı.

Her şeyin yolunda gittiğinden emin olabilmek için bazı gönüllülerin ya da belirlenen kişilerin uyanık kalması ve her şeyin doğru işlediğinden emin olması gerekirdi.

Avustralyalı genetikçi Ian Franklin ve Amerikalı biyolog Michael Soulé stabil bir nüfusu böyle bir sistemde işler halde tutmak için 500 kişinin yeterli olacağını iddia ediyorlar.

İnsanlığın çoğunun uykuda olduğu süreçte dünyamız iyileşirdi. İklim krizi 40 yıl daha devam edecek olsa da...

Yaklaşık 10-20 yıl sonra evlerimiz yıkılmaya başlardı, 100 yıl sonra ise ahşap yapılar yok olur, çelik olanlar ise paslanmaya başlardı.

Şehirlerimiz bitkilerle dolmaya başlar, yeni nehirler oluşur, pompaların suyu dışarıda tutmadığı tüm metro istasyonlarımız su altında kalırdı.

Birkaç yüzyıl sonra birçok bitki ve hayvan türü insanlar gezegeni ele geçirmeden önceki normal sayılarına kavuşurdu.

500 yılın sonunda ormanlarımız 10 bin yıldır olmadıkları kadar sağlıklı hale gelirlerdi.

Ve sonunda uyandığımızda, 1000 yıl sonra, dışarıdaki dünyayı tanıyamaz hale gelirdik.

Gezegenimiz canlı ve yeşil olurdu ama evlerimizin ve şehirlerimiz yok olmuş olurdu. Herkes uyandığında bolca şey inşa etmemiz gerekirdi ama hiçbir şey eskisi gibi olmazdı.

Çünkü 1000 yıl uyumayı kabul ettiğimize göre ikinci şansımızı çöp etmemek adına radikal kararlar almış ve bu kararları benimsemiş olmamız gerek!

Hem bu gezegene verdiğimiz zararın hatırlatıcıları hala çevremizde, 1000 yıl geçse de. Mesela karbon dioksit seviyemizin normale dönmesi 1000 yıldan fazla sürerken radyoaktif materyaller ve bazı organik materyaller (mikroplastikler gibi) bundan yüz milyonlarca yıl sonra hala gezegenimizde çözünmemiş olurdu.

Şu an böyle bir şeyi yapabilecek durumda olmadığımız gibi, muhtemelen yapabilecek duruma geldiğimizde çok geç kalmış olacağız.

Peki zor hava koşullarına, tsunamilere ya da depremlere hazır mıyız? Gezegenimiz zarar gördükçe işler sadece daha kötüye gidecek. Belki de bunun farkına varmanın şu an tam zamanıdır. Bunu okuyor olmanız, size verilen bir mesaj, adım atmanız için bir yoldur. "Tek başıma ne?" yapabilirim diye düşünmeyin, bir bakmışsınız arkanızda yığınlar var.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir!

Bizler İçin Hala Bir Bilinmez Olan Evrenimiz Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız 14 İlginç Bilgi - onedio.com
Bizler İçin Hala Bir Bilinmez Olan Evrenimiz Hakkında Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız 14 İlginç Bilgi - onedio.com
Acayip Bilgiler Kuşağı: Beyninizi Her Yanı Klimalıymışçasına Serinletecek 15 İlginç Gerçek - onedio.com
Acayip Bilgiler Kuşağı: Beyninizi Her Yanı Klimalıymışçasına Serinletecek 15 İlginç Gerçek - onedio.com
İlk Bakışta Oldukça Normal Görünen Fakat Hikayelerini Öğrenince Kanınızı Donduracak 15 Yeni Fotoğraf - onedio.com
İlk Bakışta Oldukça Normal Görünen Fakat Hikayelerini Öğrenince Kanınızı Donduracak 15 Yeni Fotoğraf - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mnyksvsc

8 milyar insan donduruluyor, kalan 500 kişi diyor ki; 1000 yıl bekleyeceğimize 8 milyarı feda edelim, hem biz yaşayalım hem de dünya :)

ferhan-sultan-kara

bence geriye insanlar kalmamalı çünkü eğer uyuyanları uyandırma işini insanlar yaparsa bi terslik çıkma ihtimali var. bence uyandırma işi de yapay zekaya bırakılmalı 1000 yıl sonra otomatik olarak uyandıracak bir teknoloji bulunmalı

ocreatus

Bence bole az insanla daha iyiyiz diyip uyandırmazlar

feyk

geride 500 bakici kalsa, her nesilde hayatta kalan 3 cocuk ile nufuslarini %50 artirsalar. bin yil 40 ila 50 nesil demek, 40 nesilde 5.5 milyar nufusa ulasiyorlar, dunya basladigi yere geri donmus olur :)) 6 milyar insani es kaza uyandirirlarsa uzerine nufus ikiye katlanir. hep diyorum dunyanin esas sorunu nufusun cok yuksek olmasi. nufus 1milyarin altinda olsa istedigin gibi v8 motor arabanla litre litre benzin yak, doga bunu tolere edebilecektir, ekosistem icinde co2 gibi madde birikimleri olmadan geri donusturelecektir. bunu sagliyamadigin surece urettigin cozumlerin hepsi farazi kalir. her 15 yilda bir nufusuna yeni 1 milyar eklenirken istedigin kadar vegan yasa, yenilenebilir enerji kullan gittigin yol kacinilmaz olarak aynidir, ulasabilecegin tek basari sorunlari kendinden bir sonraki nesle itelemek olur. kafalari, gelecek vizyonunu degistirmeden insanlari bin yil uyutmak sadece ve sadece ayni sorunlari bin yil ileri iteler.

suspicious

canım sevişmeyiversinler?

tolga-yorgun

Gazı biter klimanın

Görüş Bildir