Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fantastik Kurgunun Efendisi Robert Jordan'ın Zamanın Çarkı Serisinden 25 Alıntı

-

1. Dünya, ait oldukları yerde kalmayı bilmeyen aptallarla dolu. Bu kadar soruna sebep olan da bu işte. İnsanlar ait oldukları yerde kalmıyor.

2. İnsanlar korkunç şekillerde ölüyordu; başkaları mucize eseri ölümden kurtuluyordu.

3. Bazı insanlar, hayvani içgüdülerini asla bastıramazlar.

4. Aptallar bile erkeklerle kadınların zaman zaman farklı düşündüklerini bilir, ama en büyük fark şudur: Erkekler unutur, ama asla affetmez; kadınlar affeder, ama asla unutmaz.

5. Şiddet için hiçbir bahane yoktur. Hiç.

6. Umut, sen boğulurken eline geçen bir parça ip gibidir; kendi kendine seni sudan çıkarmaya yetmez.

7. Aslanlar şarkı söyler, tepeler uçar. Gündüz gündüz ay olur, gece de güneş. Kör kadın, sağır adam ve karga aptal. Bırak artık hükmetsin Kaosun Efendisi.

8. Suyun yüzeyi durgun olabilir, ama balıklar yüzmeyi asla bırakmazlar.

9. Zaman Çarkı Çağların Deseni'ni dokur ve kullandığı ipler yaşamlardır. Desen sabit bir şey değildir. Biri yaşamının yönünü değiştirmeye çalışırsa ve Desen'in uygun bir boşluğu varsa, Çark dokumaya devam eder ve o değişikliği içine alır.

10. Küçük değişiklikler için her zaman yer vardır, ama bazen Desen, ne kadar denersen dene, büyük bir değişimi reddeder.

11. Savaşlarda, evlat, aptallar öteki aptalları aptalca meseleler için öldürür.

12. Zaman Çarkı dönerken sonlar yoktur ve asla olmayacaktır.

13. İyi kontrol edildiğinde, korku aklı ve kararlılığı harekete geçiren faydalı bir mahmuzdur.

14. İnsanlar tuhaftır. En iyileri bile öyledir.

15. Bazı insanlar diğerlerinden faydalanır ve eğer bunu yapamayacaklarını göstermezseniz, kendilerinden zayıf olanlara zorbalık edip dururlar.

16. Zaman Çarkı döner ve çağlar gelip geçer; ardında efsaneye dönüşen anılar bırakır. Efsaneler solup söylenceye döner; söylencelerse, ortaya çıkmalarını sağlayan çağ geri geldiğinde çoktan unutulmuş olurlar

17. Bir şey hakkında ne kadar çok konuşursan, bilmemesi gereken o kadar çok kişi öğrenir onu.

18. Bir erkek bir kadının omuz silkeceği bir şey için kavga çıkarabilir ve bir kadın bir erkeğin omuz silkeceği bir mesele için cinayet işleyebilir ve erkeğinki kadar sebep de gerekmez.

19. En tehlikeli düşmanlar, güvenebileceğinizi varsaydıklarınızdır.

20. Her zaman düşmanının senin istemediğin şeyi yapacağını varsay. Onun en az ne yapmasını isteyeceğine karar ver ve planlarını bunun üzerine kur.

21. Gelecek için çok fazla endişelenirsen yarına takılıp düşersin.

22. Gerektiğinde kaç, yeri geldiğinde savaş, her dinlenebildiğinde ise dinlen.

23. Bir şeyi düşlerin dışında tanımamışsan, senin için tılsım gibi bir şey olur.

24. Dürüst bir adamın silahı, onun için yeteri kadar iyi değildir.

25. Açık bir çuval hiçbir şey saklamaz, açık bir kapı pek az şey saklar, ama açık bir adam kesinlikle bir şey saklıyordur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ejderdagi

Biraz daha fazlası var, buradan okudum

mansur-gulbeyaz

Ya aklıma düşürdünüz. Şimdi birinci seriden başlayıp son kitaba kadar okumak ne kadar zamanımı alır haberiniz var mı sizin? :D Ayrıca en güzel sözü unutmuşsunuz. “One pretty woman means fun at the dance. Two pretty women means trouble in the house. Three pretty women means run at the hills.” "Bir güzel kadın keyifli bir dans demektir. İki güzel kadın kıskançlık krizine delalettir. Üç güzel kadın ise tabanları yağla demektir." (Çeviri bana aittir.)

burak-efe-karakus

J.R.R. Tolkien ve onun Silmarillion'u dururken bu herif ve yazdığı şeyler ne amk boş boş işler...

mansur-gulbeyaz

Seriyi okudun da mı konuşuyorsun kardeş? Ben ikisini de okudum. Elma ile armutu karşılaştırmaya çalışıyorsun.

burak-efe-karakus

Sen önce silmarillionu oku ve onun üzerine bir kurgu var mı iyice düşün

anil-tekin1

toplamda 200 ün üzerinde fantastik eser okudum. Evet Silmarillionun üzerinde bir eser Zaman Çarkı. Bu Tolkien'a saygısızlık olarak değil, sadece benim görüşüm. Tolkien yarattığı evrende ilkti. Etkilendiği kimse olmadan, bu türde hiç yapıt yokken inanılmaz bir başyapıt çıkarttı. Ama kurgu dediğin sey hikaye örgüsü, geçmiş derinliği, ve hikaye akışında gerek geçmiş zamanlı gerekse okurken içinde olduğun karakterlerin birbirleri ile ilişkisi ise, Zaman çarkının yakınına pek az kitap yaklaşabilir. 15 kitaplık seri boyunca ilk kitabın basından son kitaba bakar herşeyin planlı ve kurgulu olduğunu, 7. kitapta "aaaa aga bunu da böle yapıyım kıyak oldu lan " demeden ince ince gergef işler gibi işlendiğini görebileceğin bir eser. Tekrar belirtiyorum, birine saygı duymak güzeldir ama trollük seviyesinde fanboyluk hele ki okumadığın bir eser hakkında sadece kendine gülünmesine yol açar.

serhatfirat-ipekci

ELBETTE Kİ J.R.R. TOLKİEN MUTLAKA FANTASTİK ÖZELLİKLE EPİK- FANTASTİK TÜRÜNÜN BABASI VE KURUCUSUDUR. ROBERT JORDAN DA KENDİSİ TOLKİEN DAN ETKİLENDİĞİNİ VE ESERLERİNİ ÜRETİRKEN İLHAM ALDIĞINI BELİRTİR AYNI GEORGE R. R. MARTIN GİBİ. LAKİN ŞİMDİ BİZ SADECE YATIP KALKIP BİR ESER İLE DÜNYAYI BİTİREMEYİZ BU ESERDE SAYGI DUYULMASI GEREKEN SON DERECE FARKLI KONULAR ORTAYA KOYMUŞ FARKLI BİR DÜNYA ÇİZMİŞ VE OKURUNU İÇİNE ÇEKMİŞTİR. ZATEN ÖNEMLİ OLAN ŞUDUR EĞER ESER KENDİNİ OKUTTURYORSA VE DÜNYASINA ÇEKİYORSA O ESER DE YAZARDA SON DERECE BAŞARILIDIR. HELE Kİ KENDİNDEN ÇOK SONRAKİ DÖNEMLERDE DAHİ ADINDAN SÖZ ETTİRMİŞSE BUDA BAŞARIDIR. AYRICA BU YAZAR ÜZT KLASTIR BU ALANDA DÜNYADA Kİ EN İYİ 10 YAZARI SAY DESELER KESİNLİKLE İLK 5 İ HAK EDER.

murat-akdag4

tüm seriyi baştan sona 3 kere okuduğum toplam 13 ciltlik efsane ötesi seridir. J.R.R. da iyidir laf söylemek istemem ama bu serinin yanında yüzüklerin efendisi..... Ne desem boş okuyun kararı siz verin...

Görüş Bildir