Görüş Bildir
Haberler
Facebook'un Adını Meta Olarak Değiştirmesinin Ardından Rekora Koşan Metaverse Token'ları İnceliyoruz

etiket Facebook'un Adını Meta Olarak Değiştirmesinin Ardından Rekora Koşan Metaverse Token'ları İnceliyoruz

Ali Aydemir
06.11.2021 - 15:00

“Metaverse” kimileri için oldukça yeni duyulmuş bir terim gibi görünse de aslında yıllardır varlığını sürdürüyor. Ready Player One ve Tron gibi filmlerde oynanan tüm bilim kurgu fantezilerinin zirvesi sayılabileceğinden Facebook gibi şirketlerin meta veri tabanına yoğun bir şekilde yatırım yapması da sürpriz değil. Facebook'un ismini değiştirmesinin ardından yükselen Meta veri deposu tam olarak nedir ve ona yatırım yapmayı düşünüyorsanız hangi belirteçleri bilmelisiniz? İşte rekor kıran o token'lar!

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlı üretilmiştir. Herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Her şey bu haberle başladı, CEO Mark Zuckerberg, Facebook'un yeni adını duyurdu.

Facebook adını Meta olarak değiştirdi!

Facebook adını Meta olarak değiştirdi!

Türkçe'ye sanal evren olarak çevrilebilecek olan metaverse kullanıcıların internet üzerinde var olan bir dünyaya bağlanmasını sağlıyor. Facebook, Microsoft, Roblox ve Epic gibi şirketlerin milyarlarca dolarlık yatırım planıyla gündeme gelen metaverse konsepti, internetin gelişimindeki bir sonraki aşama olarak görülüyor. Teknolojiden para kazanmanın yeni yollarını arayan şirketler, metaverse ile insanlara internet üzerinden erişebilecekleri kurgusal bir evren vadediyor.

Metaverse nedir?

Başlangıçta Neal Stephenson'ın 1992 romanı Snow Crash'te ortaya çıkan bir terim olan Metaverse, kullanıcıların dijital avatarlar olarak birbirleriyle etkileşime girdiği kalıcı bir sanal evreni tanımlar. Bu paylaşılan çevrimiçi alanlar sosyal etkileşimler, oyunlar ve hatta iş için kullanılabilir. İlerleyen yıllarda kullanıcıların sanal ve artırılmış gerçeklik cihazları aracılığıyla erişmesi de öngörülse de şu anda kripto destekli Decentraland gibi birçok ilgili platform bir bilgisayar kullanılarak ziyaret edilebiliyor.

Metaverse'ün blockchain teknolojisiyle desteklenmesi öngörülüyor.

Metaverse platformları öngörüldüğü üzere blok zinciri teknolojisiyle desteklenecek ve insanların, takas edilemez token'lar (yani NFT'ler) ve Bitcoin ve Ether gibi kripto para birimleri kullanarak dijital varlıklara sahip olmalarını, oluşturmalarını ve ticaret yapmalarını sağlayacak. 

Peki Facebook'un Meta dönüşümünden sonra rekor yükselişe geçen metaverse token'ların güncel durumu nedir, inceleyelim.

Decentraland evreninde LAND satın almak.

Decentraland, kullanıcıların oyun oynarken, içerik oluştururken ve birbirleriyle etkileşim kurarken arazi alıp satabilecekleri ve geliştirebilecekleri blok zinciri tabanlı bir sanal gerçeklik platformudur. NFT alanındaki en büyük sanal evrenlerden ve LAND olarak bilinen, değiştirilemez bir ERC-71 belirteci olarak temsil edilir. Decentraland'deki LAND'in her bir parseli benzersizdir ve mal sahipleri, arazi payları ile ne yapacaklarını seçebilirler.

MANA nedir?

Kullanıcılar MANA kullanarak platformda LAND satın alabilirler. MANA, LAND satın almak için kullanılmasının yanı sıra Decentraland'da kullanılan ana token'dır. Yerel bir hizmet belirteci olarak, mal ve hizmetler için ödeme yapmak için kullanılır. Ayrıca Ethereum üzerine kuruludur ve diğer kripto para birimleri için satın alınabilir ve satılabilir.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

MANA Coin son 7 günde yaklaşık %284 arttı.

MANA Coin son 7 günde yaklaşık %284 arttı.

Decentraland (MANA) fiyatı, son 7 gün içinde %283,95 yükseldi! Güncel fiyatı, içerik oluşturulduğu esnada MANA başına 30,012298 lira. Decentraland, tüm zamanların en yüksek fiyatı ise 41,29 lira.

Enjin Coin (ENJ) nedir?

Enjin Coin, bilinmesi gereken bir diğer metaverse token'ıdır. Bireylerin, markaların ve işletmelerin NFT'leri kullanmasını kolaylaştırmayı amaçlayan, MANA gibi Ethereum tabanlı bir belirteçtir. Ancak, Enjin ile oluşturulan NFT'ler, yaygın olarak kullanılan ERC-721 standardından farklı olan ERC-1155 standardını kullanır. Enjin ortamında basılan NFT'ler doğrudan ENJ tarafından desteklenir. ENJ, platformda kullanılan yerel para birimidir. Ağda ne zaman yeni bir NFT üretilse, jetona belirli bir miktarda ENJ basılıyor. Ek olarak, Enjin kısa süre önce NFT'ler için Polkadot tabanlı blok zinciri oluşturmak için kullanılacak 19 milyon dolara yakın bir kaynak topladı. ENJ coin'in maksimum 1 milyar kaynağı vardır.

ENJ bir haftada yaklaşık %56 arttı.

ENJ bir haftada yaklaşık %56 arttı.

Enjin Coin (ENJ) fiyatı, son 7 gün içinde %56,45 yükseldi! Fiyat son 24 saat içinde %12,79 yükselirken güncel fiyatı, ENJ başına 28,61007 lira. Enjin Coin için tüm zamanların en yüksek fiyatı ₺37,86 lira iken güncel dolaşımdaki arz 834.340.659,568 ENJ olarak biliniyor.

The Sandbox (SAND) nedir?

The Sandbox (SAND) nedir?

Sandbox, içerik oluşturucuların blok zincirindeki 'voksel varlıkları' ve oyun deneyimlerinden para kazanabilecekleri topluluk odaklı bir platformdur. Maksimum 3 milyar arz ile SAND , metaverse token'lar arasında öne çıkan bir diğer coin'dir. Sandbox, bu kılavuzdaki çoğu platform gibi, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş sanal bir dünyadır. Platformda oyuncular oyun deneyimlerini oluşturabilir, para kazanabilir ve sahiplenebilirler. Platform, yönetim, stake etme ve transferler için kullanılan bir ERC-20 yardımcı program Coin'i olan SAND'i kullanır.

SAND, bir hafta içerisinde %239 yükseldi!

SAND, bir hafta içerisinde %239 yükseldi!

The Sandbox(SAND) fiyatı, son bir haftada %239,11 yükseldi! Fiyat son 24 saat içinde %28,31 yükselirken güncel fiyat, SAND başına 25,926562 lira. The Sandbox'ın tüm zamanlar içerisindeki en yüksek fiyatı ise₺31,19 lira. Güncel dolaşımdaki arz ise 892.246.119,223 SAND olarak biliniyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
7
4
3
3
3
2
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın