Facebook'ta Paylaşım Rekoru Kıran Düşündürücü Yazı: 'Her Kadının Bir Oğlu Olmalı'

16bPAYLAŞIM

Facebook, anlamlı sözlerin, üstü yazılı komik resimlerin mecrası haline geldi. Hayatlarımızı değil de, görüşlerimizi paylaşmayı tercih ettiğimiz son dönem Facebook'unda paylaşılan yazılar haliyle dikkat çekiyor. Son günlerde Facebook'ta dolaşan bir yazı, birçok kadın ve erkeği oldukça kızdırdı. Nedenlerine birlikte bakalım.

Facebook'ta evlilik ve çocuk sahibi olmaya dair güzellemelere mutlaka denk gelmişsinizdir. Normalde oldukça sıradan olan bu yazılardan biri sosyal medyada tartışma yarattı.

Yazı aslında gayet normal, sıradan bir Facebook yazısı gibi başlıyor.

Ancak daha başından itibaren yanlış bir yola saptığı ortada.

Yemekli tabağı bulaşık makinesine koymak, yerlere reçel dökmek gibi davranışlar bir çocuk yaptığında sevimlidir. Ancak bu yazı küçük bir çocuktan değil, 'kocaman bir adam'dan bahsediyor.

Kirliyi temizden ayıracak temel yeteneklere sahip olmaması beklenen bu koca adamın aynı zamanda annesini sokaktaki tehlikelerden koruması bekleniyor.

Çünkü tek yapabildiği bu olsa gerek.

Sanıyoruz ki, 'her erkek ömür boyu çocuk kalır' bahanesinin arkasına sığınılmış. Ancak bu yetişkin bir insanın neden durup dururken 4 yaşına döndüğünü ve çıkarmaması gereken ayakkabılarını evin içinde çıkardığını açıklamaya yetmiyor.

Daha ilginç olansa, 4 yaşındaki bu koca adamın annesinin kıyafetine karışma yetkisine sahip olması. Yazıda bahsedildiği gibi daha dün iç çamaşırlarını giydiren annesinin uzun yıllardır tecrübe ettiği giysi seçme tercihine müdahale edebilmesi, annenin bundan hoşnutluğu ilgi çekici.

Elbette daha erkek bebek kucağa alınır alınmaz başlayan sanal kıskançlık ve rekabet de unutulmamış.

Bir erkeği iki kadın arasındaki ezeli rekabetin içine henüz rakip adayı bile yokken atmak, aslında çocuğa "hayatın boyunca eşin ve annen arasında kalacaksın" fikrini aşılamak ve içten içe eskisi kadar sevilmeme korkusu değil de nedir? Kocaman adamın her açıdan paraya boğulması gerekliliğine değinmiyoruz tabii ki.

Daha ortada gelin filan yokken kıskançlık denizinin derin sularında yüzmek bu olsa gerek.

Yaşlılıkta, ziyaretlerde gelin istenmez mesajı çok net veriliyor. Bir erkek çocuk annesi daha büyümemiş oğlu üzerine yaşlılık planları yapıyor; yalnız gelsin de, eskisi gibi olsun. Hayatta hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Bugünden bugünü özlemek ise pek normal karşılanacak bir durum değil gibi.

Erkek berberi tecrübesi neden ilginç merak ettik açıkçası. Yaşamadan yorum yapmak zor.

Öte yandan bir erkek neden dans pistinde kazık gibi durmalı, bunun nesi güzel gibi sorular var akıllarda. Bir insana dans etmeyi öğretmek güzeldir elbette, tabii o da istiyorsa. Hem kazık gibi durup, hem dans etmek zor olsa gerek. Hesap ödemek ise eğer oğlu ilk kez kendi parasını kazandıysa gurur verici olabilir elbette. Ancak aksi durumda bunun da bakkaldan ekmek almaktan farkı yok.

Yazının son paragrafında "kız çocuk karşılık bekleyerek, erkek çocuk karşılıksız sevilir" mesajıyla muhteşem bir finale imza atılmış.

Erkek çocuk yaşlandıklarında ebeveynlerine bakacak değil elbette. Bu kız çocuklarının görevi. Herkes yerini bilmeli. Erkekler bir gün gider, kendi ailelerini kurar; anne babalarını arayıp sormazlar. Kız çocukları ise evlenseler de ömür boyu ailenin yardımcısıdır. Yazı bir annenin çocuğunu doğal olarak çok sevdiğini vurgulayarak bitiyor.

Biz de güzel bir anlatım, yazanın yüreğine sağlık demek isterdik fakat diyemiyoruz.

Elbette hayatta farklı görüşlere, insanların çocuklarını kendi diledikleri şekilde yetiştirmelerine saygı duymak bir zorunluluk. Ancak bazı konular var ki, insan olmak ile çelişiyor ve bu noktada eleştiri şart hale geliyor. Bu yazıda da dikkat çeken yazarın görüşü değil, yüzlerce, hatta binlerce erkek annesi tarafından paylaşılmış olması. Neticede bir toplumda hep birlikte yaşıyoruz.

30 yaşında bir adamın, örneğin iş yerinde yerlere yapış yapış yemeğini dökmesi ve iş arkadaşlarının bu yemeklerin üzerine basa basa yürümesi hoş bir davranış mıdır?

Yemek bulaşmış ağızla atılan sevimli bir gülücük durumu toparlar mı? Ya da yalnız yaşayan bir adamın kirliyle temizi ayırt edemediği için kirli giysileriyle dolaşması nasıl olur? Bunlar gerçek değil, hikayeyi sevimli kılmak için uydurulan abartılı örnekler, farkındayız da beceriksizlik övmenin sevimliliği nerede?

İşin özünde, bu oldukça cinsiyetçi bir yazı.

Bu elbette bir erkek annesi tarafından kaleme alınmış bir yazı, ancak bir kız annesi de özneyi kız çocuğu ile değiştirip paylaşabilir mi? Genç bir kadın mutfakta reçel döküp öylece bırakabilir mi örneğin? Kadınların çocuklaşmaya hakkı yok mudur? Kız çocukları hakkında yazılan yazılar daha çok "en büyük yardımcım, yaşlanınca bana bakacak, altımdan alacak" minvalinde olduğu için diğer türlüsünü düşünmek zor elbette.

Erkek ya da kız; elbette çocuklar çok değerli ve bunu onlara hissettirmeliyiz. Ancak doğdukları andan itibaren erkek çocuklarına yönelen farklı ilginin normal seviyeye çekilmesi gerekiyor.

Dün doğmuş bebek hakkında "ileride kızın teki gelip elimden alacak" gibi kıskanç düşüncelere kapılmak ne yazık ki sağlıklı değil. Aynı şekilde ev içinde beceriksiz bir şımarık olması beklenen erkeğin dışarıda becerikli ve sorumluluk sahibi olmasını beklemek de hayal kırıklığı yaratmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Dışarıda delikanlı olsun diye bir çocuğa 10 yaşında annesine, ablasına müdahale etme yetkisi verilirse; ileride bu yetkiyi vermeyen insanlarla sorun yaşaması kaçınılmazdır.

Çocuk yetiştirmenin herkes için farklı olduğunu, ancak ortak insani paydalarda birleşmek zorunda olduğumuzu kabullenmeliyiz.

Aksi durumda yaşanacaklardan hem toplum, hem de sağlıksız yetiştirilen birey etkilenecektir. Kimse çok sevdiği çocuğunun mutsuz ve hayatta başarısız olmasını istemez. En azından bunun için yanlışlarımızı yeniden gözden geçirmemiz ve sağlıklı bireyler yetiştirmemiz gerekiyor. Yazıda da bahsedildiği gibi bunda en büyük pay anneye düşüyor (yazıda babanın harçlık verme dışında yeri yok). Annelerin geleceğin iş adamları, sevgilileri, eşleri, babalarını yetiştirirken; kendi hırslarını, egolarını, hayata karşı duydukları öfkeyi ya da intikam duygusunu kesinlikle bastırmaları gerekiyor. Bu bazen zor olabilir, ancak bunu çocukları için yapmaları şart.

Siz bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bence çok güzel bir yazı.
Sıkıntılı yönleri var ama abartıldığı kadar değil.
Korkunç bir yazı, midemi bulandırdı.
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
viomatrix

Sıkıntılı yönleri var ama abartıldığı kadar değil. Amma abartmışsınız :D

Gizli Kullanıcı

onedionun bu feminist geçinen erkek düşmanı ve kültür düşmanı adminlerine birer koca bulsak da onlar da rahatlasa bizde

mr.karo

Editörün oğlu yok.. Kadın düşmanı değilim, ama feministliğe de hayır. Konunun cinsiyetçilikle de bir alakası yok, tamamen çarpıtılmış... Kompleksli editör girdisi...

mr.karo

Tamam. Zorlayınca ağrıyor zaten... :)

Gizli Kullanıcı

hade lan

g.f.

İşte tam da bu anneler yüzünden erkek kısmı dünyanın kendi etrafında döndüğünü zannediyor. Karşısına onu çokta sallamayan insanlar çıkınca da bocalayıp, güç üstünlüğü kurma yoluna gidiyor. Netice olarak böyle yetiştirilen erkek çocukları gün geliyor benim senin onun kızının başına bela oluyor. Erkek ya da kız değil. insan yetiştirin lütfen!

rrr

ya sikerler aq, size ne kadından iyki yazmış helal, tüm femiler çatlayın. kadının sanki bi oğlu var bi kızı da ayrımcılık yapıyo salaklar. belki tek oğlu var! tek kızı olsa kızını övücek cinsiyetten ziyade mevcut çocuğuna sevgisini aşırı dil getirmiş. Anneniz sizi şımartmamı olabilir de mide bulandırıcı diyosanız demek ki şımarmanın doğru olmadığını düşündüğünüzden değil, şımarmak istemenizden bu kadar öfke. LGBT halimle bana cinsiyet ayırttınız helal ama terazinin bi kefesini bastırıyosanız ben de diğerini bastırırım

Görüş Bildir