Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyadaki Her Canlının Hammaddesi DNA Hakkında Sizi Şaşırtacak 19 Enteresan Bilgi

-

Sevgili genetik materyaliniz DNA'nızı koruyunuz, seviniz! Çünkü onu çocuklarınıza, torunlarınız aktaracaksınız.

Dünya DNA Gününüz kutlu olsun!

1. Şempanze DNA'sı ile bizim DNA'mız %98 oranında ortak gen içeriyor!

2. Öte yandan bir muzla %60 oranında ortak gen paylaşıyorsunuz!

3. Eğer günde 8 saat boyunca dakikada 60 kelime yazabilseydik, DNA'daki gen dizilimini bitirmemiz yaklaşık 50 yılımızı alırdı.

4. Vücudumuzda bulunan tüm hücrelerdeki DNA sarmalı açılmış olsaydı 10 milyon mil uzağa giderek Plüton'a kadar ulaşıp tekrardan Dünya'ya geri dönebilirdik!

5. DNA'mızın %8'i, eski zamanlarda bizi enfekte etmeye çalışan virüslerden geçmiştir.

6. Çevremizdeki insanlarla gen dizilimimiz %99.9 oranında aynıdır. Geriye kalan %0.1'lik bölümdeki gen dizilimi ise, diğer insanlardan ayrılabilmemiz için yeterlidir.

7. Neanderthallerin kapsamlı gen haritasına göre Afrika kökenli modern insanların dışındaki Homo sapiensler, %1 ile%4 oranında Neandertal geni taşıyor.

8. Bir hücredeki DNA, günde binlerce kez zarar görür; ancak hücrede DNA onarımı için sürekli aktif halde olan karmaşık bir sistem vardır. Bu da genlerimizin değişmesini engeller.

Bu sistemin iyi işlememesi halinde hücre kontrolsüz bölünüp kanser hücresine dönebilir.

9. Yaklaşık 2 gram DNA, dünya üzerinde bilgisayarlarda toplanmış bütün bilgileri bünyesine alabilir.

10. Eğer size kemik iliği nakli yapıldıysa, donörünüz DNA'sı sizde de bulunduğu için herhangi bir suç işlediğinde yanlışlıkla siz de tutuklanabilirsiniz.

Çünkü donörünüzünüz DNA'sı kan, saç ve salyanızda yerini almış olacaktır.

11. DNA dizisi çevrenizden etkilenmese de, genlerin işleyiş biçimi çevre koşullarından etkilenebilir.

12. Bir zamanlar dikenli olan insan penisi, DNA'daki gen kaybından dolayı bu özelliğini kaybetti.

Kaynak

13. Kendimize yakın hissettiğimiz arkadaşlarımıza sandığımızdan daha yakınız. Çünkü yakın arkadaşlarımızla diğer insanlara oranla daha fazla ortak gen paylaşıyoruz.

14. Bir araştırmaya göre DNA'nın müzik becerilerini, enstrüman pratiği yapmaktan daha fazla etkilediğini öne çıkarmış.

Yani doğru gen dizilimine sahip değilseniz, bir müzik dehası olamayabilirsiniz.

15. Danimarkalı insanların mutlu olmalarının sebebi ekonomik ve sosyal nedenleri bir kenara bırakırsak DNA'ları ile alakalı!

Yani dünyanın en mutlu ülkelerinde üst sıralarda bulunan Danimarka'nın bu kadar mutlu olması aslında tesadüf değil.

16. Kozmetik ürünlerini bir yana bırakacak olursak, DNA'nız yaşlandığınızdaki görüntünüzü büyük oranda etkiler.

Ama çevresel faktörlerin de yaşlılıkta görünümüzü önemli ölçüde etkileyeceğini düşünürsek, siz iyisi mi sigarayı bırakıp daha az güneş ışığına maruz kalın.

Kaynak

17. Eğer sürekli abur cubur yiyorsanız, DNA'nızda bu yiyeceklerin izlerini bırakmış olursunuz. Çünkü bedeninizdeki bakterileri rahatsız eden herhangi bir yiyecek, bakterilerin salgıladıkları maddeler yüzünden DNA'nız etkileyecektir.

Kısacası DNA'nız ne yediğinizden haberdardır.

İşe diğer bir yönden bakacak olursak eğer 3 nesil boyunca aile açlık çektiyse, DNA bunları kodlar ve bu zorluklarla baş edebilecek yavrular ortaya çıkarır.

18. DNA'nız da aynı sizin gibi tembel! DNA'nızdaki %90 oranındaki genler, gün boyunca hiçbir iş yapmıyor!

Tabi hangi genlerin aktif olacağı hücreden hücreye değişiyor.

19. Hamilelik sırasında sigara içmek, bebeğin DNA'sında zayıflamalara sebep oluyor. Ve bu olumsuzluk yeni doğan bireyin hayatı boyunca devam ediyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
huseyin-diler

4 numarayı düzeltir misiniz ya da silebilir misiniz Plüto'nun Dünya'ya uzaklığı neredeyse 4 "MİLYAR" mildir 10 milyon mil yakındaki uzayda sadece Ay ve göktaşı şeklindeki uyducuklar olabilir.

feyk

evrendeki her canlinin hammaddesi dna biraz iddiali bir soylem olmus. daha evrenin ne kadarini biliyoruz. dunyada deneysel ortamlarda dna ile ayni islevsellikde xna - xeno nukleik asit denen baska kalitim molekulleri uretildi. hatta bu molekullerin dna rna gibi enzim sentezlemeside saglandi. dna daki adenin, guanin, sitozin, timin ile birlikde 2 sentetik nukleik daha ekleyerek, dogada hic bulunmamis 6 harfi dna si olan bakteriler yaratildi ve bu sentetik bakteriler su an kendi kendilerine ureyip cogalabiliyorlar, diger bakteriler gibi yasamlarini surdurebiliyorlar. dunyada deneysel ortamlarda bile dna ya bu kadar alternatif cikarken evrenin farkli koselerinde dna dan cok farkli kalitim molekullerine sahip yasamin olmasi oldukca olasi.

alp_er

insanın skeni penisin dikeni.

hayallerenkaz

Ateistler bunu okusun bunlar tesadüf olabilir mi Bu yazıdan bir yaratıcının varlığını anlamak hiç zor değil

bizbiz

Bana da tam tersi gibi geliyor. Her şey bir şekilde var olabiliyor gibi. Bakış açısı farkı.

corpse-bride

dikenli penis mi ? ee nasıl çoğaldık biz

Gizli Kullanıcı

ehh şu an nasıl çoğalıyorsak öyle sonuçta kedilerin de dikenli penisi ve çoğalıyorlar buradaki diken mikroskobik boyutta oluyor yoksa .........

alp_er

belki tek evrim geçiren penis değildir.

Görüş Bildir