Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Evlat Acısıyla Kana Susamış Aç Bir Kaplana Dönüştü! İlk Türk Kadın Hükümdar Tomris Hatun İntikamını Nasıl Aldı?

1.3bPAYLAŞIM

Böyle kadınların varlığından haberdar olunca tarif edilemez duygular yaşıyoruz... 💪☺

Tomris Hatun aynı zamanda Dünya üzerinde bilinen ilk kadın hükümdar olma unvanına da sahip.

Türk kültüründe kadınların da güçlü bireyler olduğunu ve en az bir erkek kadar savaşçı yetiştirildiğini biliyoruz. Adını koyarken bile 'Demir' anlamına gelen 'Tomris' kelimesinin kullanılmasından bu durum hakkında çıkarım yapmak zor olmasa gerek...Tomris Hatun M.Ö. 6. yüzyıl dolaylarında dünyaya gelerek yaşadığı döneme damga vuran bir kadın olmuştu. 

Türkler için önemli bir hükümdar olan Alp Er Tunga'nın torunu olarak bilinen Tomris, büyükbabasının yanında esamesi okunmadığı için bir kadın olarak var olabilmek adına büyük uğraşlar vermek zorunda kaldı. Tüm bu çabaları sonucunda Sakaların en güçlü hükümdarlarından birisi olacaktı.

O zamanlar Saka Türklerinin en büyük düşmanıysa Perslerdi.

Çünkü Sakalar, Perslerin sınır tanımaz hükmüne bir son vererek onları bozguna uğratmıştı. Ama bu durum Tomris'in büyükbabası Alp Er Tunga'nın, Pers Hükümdarı Kiros tarafından oyuna getirilip öldürülmesine neden oldu. Bu olayda Tomris Hatun'un eşi de öldürülünce Tomris Hatun Sakaların yeni hükümdarı olarak başa geçmişti.

Bu durumu öğrenen Kiros, bir kadının yönetimindeki toprakları almanın ne kadar kolay olabileceğini düşünerek saldırmak için harekete geçti.

Sonrasında savaşmak yerine sevişmek daha mantıklı gelmiş olacak ki biraz da alaycı bir tavırla Tomris Hatun'a kendisiyle evlenmesini teklif etti. Kiros, zaten savaşı her hâlükârda kendisi kazanacağı için Tomris Hatun'un evliliği kabul etmesinin her iki devletin de kazancına olacağını belirterek alaycı bir tavır sergilemişti.

Tabii ki Tomris bu durum karşısında deliye dönerek evlilik teklifini reddetti. Kiros bu duruma sinirlenerek taarruza geçme kararı aldı. Ordusu son derece donanımlıydı. Sakaların Kraliçesi Tomris Hatun da hazırda bekliyordu. Her iki ordu da savaş alanının çevresinde mevzilendi. Ancak bu sürede gün çoktan batmıştı. Bu yüzden geceyi orada geçirip sabah savaşı başlatacaklardı.

Bu sırada Kiros'un aklında bir hinlik vardı ve bunu kusursuz bir şekilde gerçekleştirme niyetindeydi.

Savaş bölgesinde bir ziyafet çadırı kurdurtarak içini kadınlarla doldurttu. Bu olayı uzaktan seyreden Tomris'in oğlu, olup biteni anlamak için çadıra baskın düzenleyerek Kiros'un askerlerini etkisiz hâle getirdi ve kendi askerleriyle ziyafete kuruldu. Herkesin kafası güzel olduktan sonra Kiros'un askerleri çadıra girerek Tomris'in oğlu ve askerlerini öldürdü.

Tomris olayı öğrenince "Kana susamış Kiros! Sen oğlumu mertlikle değil o içtikçe zıvanadan çıktığın şarapla öldürdün. Ama güneşe yemin ederim ki seni kanla doyuracağım!" diyerek intikam yemini etti.

Ordu komutasını bizzat kendi elline almaya karar verdi. Kiros'un ordusu daha kalabalık ve eğitilmiş köpeklerle doluydu. Yenilmesi oldukça güç gözüktüğü Tomris'in komutanları geri çekilmeyi bile teklif etmişti. Ancak Tomris Hatun bunu kati surette kabul etmedi ve güneşin ilk ışıklarına kadar kapsamlı bir savaş planı üretti.

Tomris savaş başlar başlamaz önce son hız ordusunu ileri sürerek Kiros'un ordusunu üstlerine çekti.

Sonrasındaysa Saka ordusuna hızla geri çekilmelerini emrederek Pers ordusunu peşlerinden sürükledi. Ancak Tomris, arazinin en uçlarındaki askerlerine aksi yönde hareket etmelerini emretmişti. Böylece Kiros'un ordusunu tuzağa düşürdü. Neye uğradıklarını şaşıran Pers askerleri çaresiz kalarak bozguna uğradı.

'Turan Taktiği'ni uygulayan Tomris, muhteşem bir zafer kazandı.

Kiros da savaş sırasında ölmüştü. Yeminini gerçekleştiren Tomris, Kiros'un gövdesinden koparttığı başının kendi kanında yüzmesini seyrederken "Hayatında kan içmeye doymamıştın, şimdi seni kanla doyuruyorum!" diyerek intikamını kutladı.

Bu içeriklere de göz atabilirsiniz. 🤗👇

Var Oluşdan Bu Yana Süregelen Vahşet Asla Sona Ermedi! Bunu Apaçık Gösteren Azılı Katillerin Olay Yeri Fotoğrafları - onedio.com
Var Oluşdan Bu Yana Süregelen Vahşet Asla Sona Ermedi! Bunu Apaçık Gösteren Azılı Katillerin Olay Yeri Fotoğrafları - onedio.com

👇

Halkın Kalıplaşmış Ön Yargılarını Rafa Kaldıralım! Kadınların Her Şeyi Yapabileceğini Farklı Hikayelerle Ortaya Koyan 10 Karakter - onedio.com
Halkın Kalıplaşmış Ön Yargılarını Rafa Kaldıralım! Kadınların Her Şeyi Yapabileceğini Farklı Hikayelerle Ortaya Koyan 10 Karakter - onedio.com

👇

1952 Londra'sında Beş Günde Binlerce Kişinin Canını Alan Ürkütücü Doğa Olayı: Öldüren Sis - onedio.com
1952 Londra'sında Beş Günde Binlerce Kişinin Canını Alan Ürkütücü Doğa Olayı: Öldüren Sis - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ogedaymerve

Benim aklıma takılan şey de Tomris Türkçe bir kelime mi? 😅 Büyük ve küçük ünlü uyumuna uymuyor değil mi? 😅 🤭

luckything

ilkokulda Türkçe derslerini dinleseydin aklına takılan şey bu olmazdı

albusseverus

'Sonrasında savaşmak yerine sevişmek daha mnatıklı gelmiş olacak ki..' ahhahahaahah kullanılan üsluba kelimelre bayıldım okurken jkhla

samoa-tiger

Perslerin İrani halk oldukları tarih dünyasında genel kabul görmüştür. Ancak Sakaların da tarihçiler tarafından İrani olduğu azımsanmayacak kadar kabul görmektedir. Tabi Sakaların gerek yaşam biçimleri, kullandıkları dil, kullandıkları eşyalar dolayısıyla da Ön Türk-Proto Türk oldukları da bazı tarihçiler ve Türkologlar tarafından desteklenmiştir. Sakaların İskitlerle akraba halk olmaları ve kullandıkları dil sebebiyle Türki halklardan olduğu görüşüne katılıyorum ben de. Tabi kadına verdikleri önem ve eski Türk toplumlarının da anaerkil oluşu bundaki önemli etkenlerden biri.

bseozyrt

İnsanoglu tarihi boyunca savaşa ve kan dökmeye hiç bir zaman doymamıştır.. Kadını erkegi yok bu işin. Keşke daha gelişmiş canlılar olsaydık. Böyle şeylerle gururlanan insanlar psikolojik olarak "Hasta" olarak tanımlandırılır haberiniz olsun.

erci-e

Saygılar abla!

Görüş Bildir