Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Evinizde Yapacağınız En Büyük 15 İç Tasarım Hatası ve Çözümü

386PAYLAŞIM

Evimizi düzenlerken çoğumuz hoşumuza giden her şeyi uygulamak isteriz ancak bazı durumlarda evin yapısı buna uymadığından çeşitli hatalar ortaya çıkabilir. İşte; 'Evinizde Yapacağınız En Büyük 15 İç Tasarım Hatası ve Çözümü'

1. Ev dekorasyonunda yapılan hataların başında gelen en önemli şey; evin ölçek ve oranının gözden kaçırmak

Evinizi dekore ederken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur  yüksekliği ve genişliği olmalıdır. Odanın alanına göre büyük ya da küçük gelen mobilya seçimi orantısız bir görünüme yol açacaktır.

✔️Bunun önüne geçmek için öncelikle mobilya alış verişlerinizde evinizi ölçülerine göre ürünler seçmeye özen göstererek ve birbirinden farklı büyüklük ve yükselikte eşyalar kullanarak daha estetik bir görünüm elde edebilirsiniz.

2. Dekoratif amaçlı çok sayıda minder kullanımı.

Elbette minderler evimize güzellik katan en konforlu ürünlerin başında geliyor. Ancak bu aksesuarın da fazla kullanımı hem göz yoruyor hem de koltukları daraltıyor.

✔️Bu sebeple koltuklarınızı aşırı minderle doldurmak yerine belli sayıda (4-6 gibi) ve birbirini tamamlayan desen ve renklerde seçimler yapabilirsiniz.

3. Duvar boyasında uyumsuz renk tonları seçimi.

Sıklıkla yapılan bir diğer hata ise duvar boyası seçiminde yapılan kombinasyon hataları. Çoğu kişi birbirine yakın renk tonlarının uyumlu olduğunu düşünse de aksine bu çok daha sıradan ve baygın bir görünüme yol açıyor.

✔️ Renk kombinasyonu yaparken kontrast renkler kullanmanız daha uyumlu bir görünüm oluşturacaktır.

www.filliboya.com

Buna uygun seçimler yaparsanız daha bütünsel ve tamamlayıcı bir görünüm elde edebilirsiniz.

4. Evin veya odanın bütününde çok fazla renk ve desen kullanımı.

Hem duvarlarda dikkat çekici renk ve desenler kullanıp hem de göz alıcı mobilya ve aksesuarlar seçerseniz göz yoran bir ortam oluşturursunuz.

✔️Eğer duvarlarda fazla renk ve desen kullandıysanız mobilya tercihinde daha sade seçimlere gitmelisiniz

Ya da desenli mobilyalar kullanacaksanız duvarlarınızda buna uygun, düz renkler seçmelisiniz. Böylece daha çarpıcı ve hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz.

5. Yukarıdaki maddelerin tam tersi olarak tamamen nötr renkler kullanmak.

Resimde de gördüğünüz gibi tamamen nötr bir renk ile yapacağınız bir dekor, oldukça baygın ve sıkıcı bir görünüm oluşturacaktır. 

✔️Tamamen soğuk ve aynı tonlarda seçimler yapmak yerine daha canlı renklerde aksesuar, yastık ya da perdeler kullanarak odanızın atmosferini değiştirebilirsiniz.

6. Göz yoran aksesuar çeşitliliği.

Çoğumuz beğendiğimiz bütün akseuarları evimizde kullanmak isteriz ancak haddinden fazla eşya kullanımı odaları daha küçük gösteren ve göz yoran hataların başında geliyor. 

 

✔️Dolayısıyla böyle bir hataya düşmemek için gerçekten sevdiğiniz ve evinize uyacak aksesuarlar almaya özen gösterin.

Ancak hali hazırda evde zaten bir sürü aksesuarım var diyorsanız; bunları odanın her yerine yaymak yerine, bir köşeye birbirleri ile bütünlük oluşturacak şekilde yerleştirerek kalabalığı bir nebze azaltabilirsiniz.

7. Yanlış boyutta halı ve perde seçimi.

Tabanı tamamen kaplamayan halılar sanki odanın içerisinde bir şeyler tamamlanamamış ve boşluk kalmış gibi bir algı yaratır. Bunun yanı sıra her ne kadar kısa perdeler moda olsa da çok kısa bir perde, pencerelerinizi orantısız göstebilir.

✔️Halılarınızı mobilyaların altını ve tabanı olabildiğince tamamlayacak bir boyutta, perdelerinizi ise tavandan zemine kadar olacak sekilde seçerseniz daha iyi bir görünüm ve ferahlık duygusu sağlayabilirsiniz.

8. Koyu renklerin yanlış ya da çok fazla kullanımı.

Son zamanlarda özellikle duvarlarda siyah seçimi oldukça popüler ancak bir o kadar da riskli. Koyu renkler, ışığı emdiği için ortaya çok karanlık ve kullanışsız bir ortam çıkabiliyor.

✔️Bu sebeple eviniz yeterince ışık almıyorsa ve odalarınız küçükse özellikle duvarlarda siyah ve benzeri renklerden kaçınmalısınız.

Ancak mutlaka koyu renk veya çok hareketli duvar kağıdı uygulamak istiyorsanız bunu tüm oda yerine tek bir duvara ya da bölüme uygulayarak etkisini biraz hafifletebilirsiniz.

9. Yetersiz ve yanlış aydınlatmalar.

Kötü bir aydınlatma ya da ışık geçirmeyen kalın ve hantal görünümlü perdeler; evinizi küçük, kapalı ve çirkin gösterecektir.

✔️Eviniz yeterince güneş ışığı almıyorsa içeri daha fazla ışık yansıtan yumuşak renklerdeki perdeler seçin.

Aynı zamanda iyi aydınlatma adına tüm mekanı çiğ ve patlayan bir ışıkla aydınlatmak yerine kilit noktalara özel aydınlatma ışıkları yerleştirerek daha havadar bir eve sahip olabilirsiniz. 

10. Bir tema uygularken aşırıya kaçmak.

Konsepte uygun desenleri ;perdeden, yastıklara, duvar kağıdından halılara kadar her yerde uygulamak ciddi anlamda göz yoran bir görünüme yol açabilir.

✔️Bunun yerine bu desenleri odanızın sadece bir bölümünde kullanın.

 Örneğin; deniz konsepti uygulamak istiyorsanız tüm odaya bir plaj tarzı yansıtmak sadece perdelerinizde ya da yastıklarınızda bu temaya uygun desenler kullanın.

11. Ayrı ayrı çok fazla fotoğraf çerçevesi kullanmak.

Evin bir köşesinde bile olsa fotoğrafları ayrı ayrı çerçeveler halinde kullanmak tıpkı fazla sayıda aksesuar kullanmak gibi lüzumsuz bir göz yorgunluğu yaratarak karışıklığa neden olur.

✔️Bu karışık görünümü engelleyecek en önemli çözüm, duvarınızın bir kısmında birbirleriyle boyut ve renk olarak uyumlu çerçevelerle oluşturacağınız fotoğraf köşesi.

 Ancak bu köşeyi oluştururken de yine sayı olarak aşırıya kaçmamalısınız.

12. Evin giriş kısmına fazla önem vermemek.

Antreler, ev hakkında ilk izlenimin oluştuğu alanlardır. Bu alanı fazla sade ve boş bırakmak evin genel olarak sönük görünmesine neden olacaktır. 

✔️Oysa ayna, çerçeve ya da bitkilerle yapacağınız ufak dokunuşlarla bu alana çok daha şık bir görünüm verebilirsiniz.

13. Dengesiz büyüklükte mobilya parçaları kullanmak.

Odanız geniş bile olsa büyük bir koltuk takımı ile büyük bir konsol kullanmak hem boğucu bir görünüm oluşturacak hem de alanınızı daraltacaktır.

✔️Mesela büyük ve geniş bir koltuk takımınız varsa daha ferah ve yalın görünüm oluşturacak cam ya da daha küçük bir sehpa tercih edebilirsiniz.

14. Her duvara bir mobilya yanaştırmak.

Koltuk, büfe gibi mobilyalarınızı yer tasarrufu açısından duvara kadar hizalamak daha tercih edilesi gelse de bu, odanızda estetik olmayan kutuplaşmış bir görüntü oluşturacaktır.

✔️Bunun yerine koltukları duvarla biraz boşluk kalacak şekilde, birbirine göre daha hizali şekilde dizerseniz daha samimi ve rahat bir hava oluşturabilirsiniz.

 Aynı zamanda eğer odanız buna müsaitse koltuğunuzun arka kısmını şekilde görüldüğü gibi daha ergonomik ve şık bir hale getirebilirsiniz.

15. Bütün olarak rahatlığı gözden kaçırmak.

Bütün olarak rahatlığı gözden kaçırmak.
Bütün olarak rahatlığı gözden kaçırmak.

Dekorasyonda şıklık elbette ön planda olan bir konu ancak sadece şık bir görünüm adına rahatlığı gözden kaçırmak da yapılan bir diğer hata. Sonuçta çok sık değiştiremeyeceğimiz ve yıllarca kullanacağınız mobilyaların aynı zamanda kullanışlı olması da önemli.

✔️Mobilya seçimi yaparken şık olduğu kadar rahatlık da sağlayan ürünler seçmeye dikkat ederseniz sonrasında yaşanacak problemlere engel olabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra evinizin, sizin kişiliğinizi ve tarzınızı yansıtmasına dikkat edin.

Böylece içinde çok daha huzurlu ve rahat hissedebilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet-barkin-kemahli

valla öylemiymiş ya bak sen ulan bizde okuduk onca sene iç mimar olalım diye baksen oysa cok kolaymış ya her şey :D

yanki

11. kısımla ilgili bir sorum var SİZ NASIL İNSTAGRAMIN ATASINA LAF ATIYONUZ LÜTFEN KENDİNİZE GELİN RİCA EDİCİYİM

pekala

iyi de ben bunları kendim yapabilecek kadar becerikli değilim ki ben nasıl bir şey istediğimi belirtsem de benim yerime başka biri ayarlasa bunları olmaz mı

maceraci

iç mimarlar bunun için var

pekala

ne kadar istiyorlar

ufukdiyo

Sorduğunuza göre: Çok para :)

pekala

evet sizin gibi zengin değilim pardon

Görüş Bildir