Evden Çalışanlar İçin Üretkenliklerini Artırmalarını Sağlayacak Etkili İpuçları

0PAYLAŞIM

Çoğumuzun evden çalıştığı bugünlerde gerçekten çok gerekli ipuçları!

Kaynak: https://www.thebalancecareers.com/how-to...

1. Size esneklik sağlayabilecek bir rutin belirleyin.

Evden çalıştığınız zaman belirli bir rutin uygulamanız üretkenliğinizi artıracaktır. Aynı zamanda ailenize ve arkadaşlarınıza da zaman ayırabileceğiniz esnek bir rutin oluşturmak motivasyonunuzun düşmesini engeller. Bunun için patronunuza çalışanlardan koordinasyon ve iletişim için belirli saatlerde çalışmalarını isteyip istemediklerini sorarak başlayabilirsiniz. Böylece hangi saatleri tamamen işe ayırmanız gerektiğini anlayıp bunun üstüne rutininizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Sonrasında evdeki işlerinizi ve ailenizi düşünerek rutininizi tam olarak oturtabilirsiniz.

Evde ilgilenmeniz gereken birileri olup olmadığını düşünmeli, ailenizle ne kadar zaman geçirmek istediğinizi ve onların hangi saatlerde boş olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Sonrasında hem işinizi hem de evdeki görevlerinizi birlikte halledebileceğiniz size uygun bir düzen belirlemelisiniz.

2. Çalışma alanınızı rahat olması için düzenleyin.

İşinize tam olarak odaklanabilmenize yardımcı olacak bir alan belirlemelisiniz. Evin hangi odasında rahat edeceğinizi düşünmeli ve bu alanı en rahat olacağınız şekilde yeniden düzenlemelisiniz. İhtiyacınız olan tüm eşyaları çalışma alanınızda bulundurmalısınız.

3. Çalışma alanınızı belirleyin ve bu alana sınır koyun.

Evinizde yaşayan diğer kişiler ve evcil hayvanlarınızla çalışma alanınız arasına bir sınır koymalısınız. Çalışma alanınızı bir ofis gibi benimsemelisiniz. Diğerlerinin dikkatinizi dağıtması üretkenliğinizi azaltabilir.

4. Evden çalışırken üretkenliğinizi artıracak metodlar uygulayın.

Eğer gününüzün büyük bir kısmını sadece e-postaları kontrol etmek gibi küçük işlerle geçirip çok az görevinizi bitiriyorsanız üretkenliğinizi artıracak birkaç metod uygulamanızın zamanı gelmiştir. Uygulayabileceğiniz metodlardan birkaçı şunlardır:

Yapmak istediğiniz görevleri yazmak:

Her günün sonunda bir sonraki gün bitirmek istediğiniz 3-5 görevi bir kağıda yazmayı deneyebilirsiniz. Sonraki gün bunlardan en önemli olanı seçip yapmaya başlayabilirsiniz.

En önemli göreve odaklanmak:

En önemli olan görevinizi ilk başta bitirmelisiniz. O gün içinde başka hiçbir görevi bitiremeseniz bile en azından en hayati olan görevinizi yapmış olursunuz.

5. Bilgisayarınızdaki belgeleri sınıflandırıp farklı dosyalara koymak:

E-postalarınızı önem sırasına göre gruplandırabilir ve belgelerinizi hangi günlerde yapacağınıza göre dosyalara ayırabilirsiniz. Bu yapacaklarınızı düzenli bir şekilde görmenize ve hiçbir işi atlamamanıza yardımcı olacaktır.

6. Fiziksel ihtiyaçlarınıza önem verin.

Günün bir çoğunu çalışmaya ayırmanız gereken zamanlarda bile kendinize derin bir nefes alıp rahatlayacak zaman tanımalısınız. Fiziksel ihtiyaçlarınıza önem vermezseniz motivasyonunuz düşer ve üretkenliğiniz azalır. Ne kadar çalışırsanız çalışın sağlıklı bir kahvaltı yapmaya ya da ailenizle bir akşama yemeği yemeye özen göstermelisiniz. Ayrıca sürekli bilgisayar başında oturmak yerine arada esneme hareketleri yapmalı ve fırsat buldukça spor yapmalısınız.

7. Çalışma arkadaşlarınızla düzenli olarak iletişime geçin.

Evden çalışırken çoğu kişinin sorunu yalnız hissetmek ve iş ortamından koptuğunu düşünmektir. Bu yüzden çalışma arkadaşlarınızla düzenli olarak konuşarak daha iyi hissedebilir ve iş hakkında birbirinize danışarak tek başınıza çözemediğiniz sorunlara çözüm bulabilirsiniz. Haftada belirli günler belirleyip işteki insanlarla konuşmak üretkenliğinizin artmasına yardımcı olacaktır.

8. İşinizde size yardımcı olacak teknolojilerden yararlanın.

Çalıştığınız alanda ihtiyacınız olan programları bilgisayarınıza kurmalı ve evde çalışırken odaklanmanıza yardımcı olacak uygulamaları kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz. 👇

İş Hayatına Atılmak İsteyenler İçin Tecrübelerinden Öğrenebilecekleri 15 Yeteneği Açıklıyoruz - onedio.com
İş Hayatına Atılmak İsteyenler İçin Tecrübelerinden Öğrenebilecekleri 15 Yeteneği Açıklıyoruz - onedio.com
Sunum Yaparken Ecel Terleri Döken Herkesin Başarılı Olmak İçin Mutlaka Öğrenmesi Gereken 15 Tavsiye - onedio.com
Sunum Yaparken Ecel Terleri Döken Herkesin Başarılı Olmak İçin Mutlaka Öğrenmesi Gereken 15 Tavsiye - onedio.com
Mülakatlarda Başarılı Olarak Hayalinizdeki İşe Alınabilmeniz İçin Yapmanız Gerekenleri Açıklıyoruz - onedio.com
Mülakatlarda Başarılı Olarak Hayalinizdeki İşe Alınabilmeniz İçin Yapmanız Gerekenleri Açıklıyoruz - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir