Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Evdeki Dört Ayaklı Minnoşa Kardeş Geldiğinde Yapmanız Gereken 13 Şey

-

Eve yeni gelecek bir bebek, ev halkı için her zaman yeni bir heyecandır. Ancak sevgili dört ayaklı arkadaşlarımız için bu, her zaman heyecanlı bir bekleyiş olmaz. 

Evcil hayvanlarımız genellikle evde çocuk rolünü üstlenirler. Evimize yeni bir evcil hayvan alırken bile, evdeki evcil hayvanımızla tanıştırma yöntemleri vardır. Bu durum bile bu kadar zorken bir de küçük bir bebeğin eve dahil olması çok daha sıkıntılı bir süreçtir. 

Peki evdeki bu değişikliği daha az stresli hale getirmek için yapabileceklerimiz nelerdir?

1. Evet, küçük bir bebeği kıskanırlar

Ama önceden tanıştırılıp, bebeğin gelişine hazırlanırlarsa, korurlar.

2. Çünkü anne önce onundu

Kardeş gibi düşünün. Aynı abla ya da abiye kardeş gelmeden yapılan alıştırma gibi bir alıştırma yapılırsa bu süreç daha kolay atlatılır.

3. Yiyecek, su kapları ve oyuncaklar, bebek geldikten sonraki kullanım için uygun bir alana taşınmalıdır

Bu eşyaların bebeğin olduğu alandan uzak tutulmaları gerekmektedir. Bu yüzden bebek gelmeden, bu düzeni oturtmak lazım. Evcil hayvanımız zamanla bebeğin ailedeki önemini öğrendikçe eski sisteme dönebilirsiniz.

4. Komutları önceden öğretmek şart

Bebiş doğmadan önce evcil hayvanımızın bebeğe yaklaşma zamanını ve mesafesini ayarlamak sizin elinizdedir. "Otur, kalk, hayır" gibi komutları önceden bilmesini sağlayın.

5. Sessizlik

Ona bebeğin yanında havlamamayı öğretmelisiniz. Hırıltı gibi sesler çıkarttığı zaman bebeğin yanından uzaklaştırmalısınız.

6. Paylaşım

Paylaşmayı öğretmelisiniz, bunu birlikte oyun oynayarak yapabilirsiniz.

7. Bebek odası

Bebek odası hazırlıklarını yaparken evcil hayvanınızın odaya girmesine izin verin, ama sınır koymak istiyorsanız belirli bir yerde yatmasını sağlayın. Kabul etmiyorsa odadan çıkartın tekrar deneyin veya bariyer koyun.

8. Sakin ve yavaş hareketler

Evcil hayvanınız sizin sakin davranışlarınızı takip ederek ısırma, dürtme gibi oyunları bebeğinizle oynamaması gerektiğini ve bebeğinize sakin davranması gerektiğini öğrenecektir.

9. Doğum esnasında

Doğumun yaklaştığı sürede evde yalnız kalacaksa, köpek için özel bir
yer kurmalısınız. Onun en sevdiği oyuncaklarını, battaniye, yiyecek ve su ile birlikte depolamalısınız. Ya da hemen doğum sonrasında eve getirmek üzere evcil hayvanınızı otele bırakmalısınız.

10. Koku

Köpekler bebek kokularına daha hassaslardır. Bebiş doğmadan önce köpeğe, bebeğiniz için kullanacağınız pudra ve yağın kokusunu koklattırmalı ve tanıştırmalısınız.

11. Başka bebeklerle iletişim

Evcil hayvanınızın bebekleri bilmesi adına komşu ya da arkadaşlarınızın bebekleriyle birlikte önceden oyunlar oynatabilirsiniz.

12. İlk karşılama tasma ile...

İlk buluşmayı tasmasız yapmayın, kontrol sizin elinizde olsun. Köpeğiniz ne kadar iyi huylu olursa olsun onu takip edin ve yalnız bırakmayın.

13. Ve son olarak, hijyen

Zaten evinizde yaşayan evcil hayvanın temizliğinden siz sorumlusunuz, artık birbirinizin mikroplarına da alışmıssınızdır ;) Ama siz yine de minik bebişinizin yüzünü yalamasına izin vermeyin.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yagiz-acer

Özellikle köpekle büyümeli bebek, metabolizması mikroplara daha dayanıklı olur. Tabii ki hijyen önemli dikkat etmek gerekir.

asli.unsal2

Köpekler yine yapacağını bilir ama kediler çot diyo çocuğun yüzüne oturur :D Bizzat buna şahit oldum.

-seyma-

bide iki ayaklı bi tehlike olan eski çocuk var. ona da alıştırarak anlatın. şahsen 7 yaşımdayken tüm ilgi üstümden gidince bi şoklara girdiydim. benimle ilgileğğğn diye dolaşıyodum. hey gidi günler

beweiner

lan kedi - köpek olan evde bebek mi bakılır. (bakın çocuk demiyorum panter emeller)

ahmetcan.oral.5

Niye bakılmasın?

beweiner

hayvanın tüyü ağzına burnuna kaçabilir, nefesinden, salyasından veya üzerinden mikrop geçebilir, kazara bebeğe çarpabilir veya sarsabilir. Havlayıp gürültü yapmak suretiyle bebeği uyandırıp korkutabilir. Köpeğin kendi kokusundan dolayı bebek rahatsız olabilir. Bence bu sebepler oldukça yeterli. Çocukluk çağına geldiği zaman hayvan sevgisini aşılamak için rahatlıkla beraber büyütebilirsiniz.

fatma-s.-dikilitas

bakılır hatta araştırmalara göre bebekler köpeklerle birlikte yaşarlarsa zeka ve sosyal aktiviteler olarak olumlu yönde etkiliyor

fatma-s.-dikilitas

bunun eğtimini senin vermen gerekiyo zaten eğer eğtim vermişsen hiç bir sıkıntıdaa çıkmaz ve köpeklerin dilleri alerji yapmıyo oyüzden zarar gördüklerinde kendini yalıyorla yani köpek salyası iyleştirici

beweiner

Araştırmalar öyle diyorsa peki o zaman. Bu benim şahsi düşüncem olsun o zaman. 2 aylık bir oğlum var. Aklı başında fakat yabancı bir insan dokunurken bile tedirgin oluyorken, ne yapacağı belli olmayan hayvanları (ne kadar eğitimli olsa da) kesinlikle çocuğumun yanına yaklaştıramam. Çocuğunuz olunca görürüm sizi.

mekanikdesign

ne yapacağı belli olmayan hayvan dediğin insanlardan daha zararsızdır kardeşim

beweiner

Ben beslemediğim için emin olamıyorum ama besleyenler emin olarak konuşabiliyorlarsa vardır bir bildikleri. İddia edemem yani.

marblingg

2 yaşında bir kedim var. Kızkardeşim 2 ay önce doğum yaptı. Bize geldiğinde eğittiğimiz için papi (yani kedim) bebeğe bir kere yaklaşıp kokluyor sonra hiç yanına yaklaşmıyor. Farklı odalarda oluyorlar ve ikisi de gayet hijyenik ve mutlu :) Hatta Ege artık Papiyi gözleriyle takip ediyor ve gülümsüyor. Aksine bebek ve çocukluk döneminde hayvanlarla beraber yaşamak çocuk gelişimi ve sağlığı açısından çok daha olumlu sonuçlar veriyor. Çocuklar daha sorumluluk sahibi, özgüvenli ve olumlu oluyorlar. Tavsiye ederim..

feyza-efendioglu

Bir bebeğin 5 yaşına kadar bir hayvanla beraber uyuması bağışıklık sisteminin çok daha güçlü olmasını sağlar.Çocukları aman ağzına tüy girecek, aman yerden aldığı emziği ağzına soktu diye aklımız sıra korumaya çalışmak, zayıf bir bünye ve özellikle allerjik bir yapı oluşmasına sebep oluyor. evin içinde ne mikrobu olacak.evdeki hayvanlar aşılı zaten, hele de bir kedinin eşyadan bir farkı yok. ağzına girsin bir şeyler girdiği gibi çıkar,merak etmeyin. Bir halının tüyleri de giriyor emekliyen bir çocugun agzına girer zaten.Kedinin tüyü halıdan daha temiz emin olun.Koruyacağız derken zarar veriyoruz çocuklara, dikkat ederseniz, köyde bahçeye salınan çocuklar hasta olmazken, günümüz çocukları her gün hasta...

Gizli Kullanıcı

Evdeki dört ayaklı minnoş bizde kedi. Bebek olsa bi halt yapmaz gider yastık falan olur.

Görüş Bildir