Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eşleştirmelerdeki Cinsiyetçiliği Protesto Etmek İçin Oyunu Yarıda Bırakan Çinli Satranç Kraliçesi

563PAYLAŞIM

Dünyanın en iyi kadın satranç oyuncusu, erkek yarışmacılardan sayıca üstün olmalarına rağmen başlıca turnuvalarda ısrarla kadın yarışmacılarla eşleştirilmeyi protesto etmek amacıyla son oyununu yarıda bıraktı.

South China Morning Post'un haberine göre Çinli usta ve dünya kadınlar şampiyonu Hou Yifan, 'Tradewise Gibraltar Chess Festival' adlı satranç yarışmasının final turunda Hindistanlı erkek rakibi Babu Lalith'e karşı sadece 5 hamle yaptı ve çarpıcı bir yenilgi aldı.

Hou daha sonra hayranlarından turnuvanın web sitesinde yayınlanan bir videoda özür diledi. Ancak 10 turda 7 kadın rakiple eşleştirilmenin inanılmaz derecede saçma olduğunu söyledi.

Genellikle 'Satranç Kraliçesi' olarak adlandırılan 22 yaşındaki oyuncu: "Bence adil değil, sadece kendim için söylemiyorum, diğer kadın yarışmacılar için de." dedi.

Turnuvanın kurucusu Brian Callaghan, Hou'nun endişelerini anladığını ancak eşleştirmelerin %100 doğru olduğunu belirtti.

"Yifan için üzülüyorum çünkü bence kendi kendini hayal kırıklığına uğrattı. Ben buna ofiste kötü bir gün derim."

Hou daha önce de Dünya Satranç Federasyonu'nun kadın ve erkek turnuvalarındaki kural farklılıklarına karşı eleştiri yapmıştı.

Gelecekte de yalnızca açık etkinliklere katılacağına söz verdi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
futaba

ya haber yanlış aktarılmış ya ben yanlış anladım ya da kadının yaptığı yenilgiden sonra kaçmak. Erkek rakiple eşleştiriliyor zaten ve 5 hamle sonra da yeniliyor. Sonrasında da protesto amaçlı turnuvadan çekiliyor. Sebep; hep kadınlarla eşleştirilmesi. E ablacım erkek bir rakiple eşleştirilip 5 hamle sonra da yenilmişsin zaten senin için daha bile iyi belki kadınlarla eşleştirilmek, bu neyin mantığı? 2.olarak da eşleştirildiği kadın rakiplerle oynamak istemeyerek kendi cinsiyetçiliğin tillahını yapmış oluyor zaten. Demek ona göre de erkek bir rakiple oynamak daha makbul.

realitysucks

beden hocama satranç oyunuyorum hobim bu dediğimde adam bununla bir yerlere giremezsin demişti

Gizli Kullanıcı

o adama kale fil at piyon hepsini sokayım

Gizli Kullanıcı

asla bırakma devam et bengisu.matematik zeka ve strateji işidir satranç.ne demek bi yerlere gelemezsin.skrler öyle yorumu.

corpse-bride

haklı bana göre

Gizli Kullanıcı

Kadın haklı sonuçta bu spor beyne dayalı fiziksel değill. Tek klasmanda olması lazım herkesin.

Gizli Kullanıcı

Kadın haklı aslında. Fiziksel bir spor olmadığı için satrancın kadın-erkek şeklinde kategorize edilmesi çok saçma. Ama şöyle de bir şey var ki: Türkiye'de gözlemlediğim kadarıyla satranç da erkek sporu. Erkek sporu derken, satranç kadınların çok fazla ilgisini çekmiyor yani. Çok çok iyi pek çok satranç oyuncusuyla karşılaştım bu güne kadar ama henüz beni yenebilen bir kadın çıkmadı karşıma. Üniversitede turnuva düzenleyeceğiz meselâ, koca fakülteden kadın oyuncu bulamıyoruz. Dolayısıyla kadınlara pozitif ayrım yapılabiliyor. Mesela okul takımına ilk üç seçilecekti. Hocamız sırf bir kız da takıma girsin diye turnuva sonuncusu kıza takıma almış, birinci olan arkadaşıma da özel ders verdirtmişti turnuvaya hazırlansın diye. Bu ablamızsa kaliteli bir oyuncu belli ki ve kendisine pozitif ayrım yapılmasını aşağılayıcı buluyor ki haklı.

zeynepgok

Ülkemizde satranç da erkek sporu demişsiniz, katılıyorum. Ancak bu zamanda bile kadınlara karşı bi önyargı söz konusuyken, bir kadın bunları duyarak büyüdüğünden farkında olmadan kendini belirli ilgi alanlarıyla kısıtlıyorlar diye düşünüyorum. Hatta onediodaki bir haberde 6 yaşındaki kızların erkeklerin daha zeki olduğunu düşündüklerini söyleyen bir haber görmüştüm. Bu da söylediğim şeyi destekler nitelikte.

Gizli Kullanıcı

Katılıyorum ama keşke feminist kollektifler sokaklarda eylem yapmak yerine bu tür alanlarla ilgili aktiviteler tertip edip kampanyalar başlatsalar. Sadece satranç olmak zorunda da değil. Gerçi ülkenin televizyonlarında kadına biçilen rol dizilerde zengin koca avcılığı, evlilik programlarında yine koca avcılığı ve barbie giydirmeceli elbise yakıştırmalı programları olduğu müddetçe toplumsal algıları değiştirmek de zor. Meb'in kadrolu öğretmenleri olsaydım en azından kendi çapımda bir şeylerin mücadelesini verebilirdim.

zeynepgok

Yine tek çare eğitimin düzeltilmesi yani ...

Gizli Kullanıcı

Tarih bölümünden bir arkadaşım sınıftaki kişilerden haber veriyordu. Birisi ücretli olarak beden eğitimi öğretmenliği yapıyor, bir başkası sınıf öğretmeni, askere gelmeden önce beni terk eden kız arkadaşım eniştesinin müdür olduğu okulda felsefe öğretmeni... Tarihçiyi felsefeci yap, felsefeciyi sınıf öğretmeni yap, sınıf öğretmenini Türkçe öğretmeni yap... Ya eğitim deyince canım acıyor, nereden başlayalım ki... Eğtim aileden başlar ama aileler desen... Of ki ne of!

Görüş Bildir