Eskiden Kadınların Sadık Oldukları İçin Boşanmadıklarını Düşünenlere Ders Gibi Cevaplar ve Örnekler

3.8bPAYLAŞIM

O kadınların yaşadıklarını bir de siz yaşasanız yine de sadakat der misiniz?

Bazıları birçok insanın lanet okuduğu soba ya da köy evleri gibi geçmişe ait birçok şeyi güzellemeyi pek sever. Bu güzelleme seansına eski ilişkiler, evlilikler de dahil.

Hep eski dönemde yaşanan evliliklere dair bir özlem vardır. Hiçbir şekilde anlam veremesem de büyüklerimizin yaşadığı evliliklerin sadakate dayalı olduğu ve bu nedenle sarsılmadığı söylenir. Bununla birlikte de özellikle kadınların günümüzde boşanma sevdasına düştüklerini söyleyip evliliklere bok atarlar. 

Geçmişte aslında çoğu kadının aile evi dahil, kocasının yanından hariç başka bir yaşam alanı kalmadığı için diz kırıp oturmaya mecbur kılındığını göz ardı ederler. Bunu sadakat ya da sevgiyle yorumlarlar. Aldatılır, şiddet görür hatta kocası tecavüz eder fakat yine o evde kalmak zorundadır. Çünkü özellikle kırsal kesimlerde evlilik kutsal bir kurumdur ve bu birliği bozmak sorunludur. 

Tabii bunu genellemek yanlış fakat etrafınızdaki yaşlı kadınlara evliliklerini sorduğunuzda çoğu, yaşadıkları kötü günleri anlatır. Bu yakın çevrenizde de vardır. Çok uzağa gitmenize de gerek yok. Ninenize sormanız yeterli. Bu nedenle böylesine acı dolu evlilikleri de güzellemek epey bi' saçma...

1. Twitter'dan bir kadın kullanıcı da "eskiden kadınlarda sadakat ve tahammül vardı" diyenlere sitem ettiği bir tweet paylaştı.

@mustakbelolu

2. Bu paylaşımın ardından da birçok insan tanıdıkları büyüklerin yaşadıkları kötü evliliklerden bahsetti. Eski evliliklerin sadakat nedeniyle değil mecburiyet nedeniyle yıllarca sürdüğünü ve boşanmaların bu nedenle yaşanmadığını söyledi.

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. Uzun lafın kısası, içinde bulunmadığınız, yaşanan kötü günlere şahit olmadığınız o evlilikleri güzellemeye, pohpohlamaya gerek yok. Bu nedenle geçmişteki evlilikleri bu şekilde değerlendirmek ve şimdiyi yermek son derece anlamsız.

Son olarak erkeklere sorum şu: Sizi istemeyen biriyle aynı evde yaşamak size ne hissettirir?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hugi

Örf adet diyerek bu rezillikleri ''Muhafazakar Anadolu Yapısı'' ile bağdaştırmaya çalışmak insanlığa sığmaz. Yapılan birçok araştırmada sosyalist görüşlü yüksek eğitimli kesimlerin de eşlerine şiddet uyguladığı ve baskı kurduğu biliniyor. İnanç üzerine kültür üzerine saldırıp sürekli bir düşmanlık, kutuplaşma amacı gütmek şeytanlıktır. Baba sizin babanız boşanmanı istemiyor, anne sizin anneniz idare etmeni istiyor, eş senin eşin isteyerek evlendin, tamam belki adamı değiştiremedin çabaladın olmadı ama tüm suç erkekte mi ? Velev ki erkekte, senin aldığın kararlarının toplamı bu erkek değil mi ? Kendini yetiştirmemiş, at gözlüklü insanlara prim vermeyin, maddi gücü için kimseye kapılmayın güvenmeyin, onlarda sizi karakter sahibi olarak elde edebileceklerini anlasın. Kaç nesil geçti, onların da anne babaları siz değil misiniz neden yetiştirip aynı hataları yapmalarına engel olamıyorsunuz ?

isotlu-baklava

Evliliğimin son 1 yılını, sırf çocuğum babasız büyümesin, aile-yuva kavramlarından ayrı kalmasın diye sabır çeke çeke geçirdim. Madde bağımlısı eşimin defalarca tecavüzüne, psikolojik baskılarına, öfke patlamalarına sustum. Her defasında bir umutla dert yandığım kayınvalidem öğrenilmiş çaresizlikle kendi eşinin de onu zamanında dövdüğünü, hapse girdiğini, işsiz-parasız kaldığını anlatıp, çocukları için sustuğunu anlattı. En sonunda eşim de işsiz kalıp aldığı tazminatını da nereye harcadığına cevap veremeyince, dedim ki ben senin annen değilim, yeter! Kovdum evden, 1 aydır ayrıyız ve hayatımın en huzurlu 1 ayını geçirdim. Kısmetse 1 aya kalmaz boşanmış olurum. Mutluyum. Ama ben bile okumuş, saygın bir mesleği olan, çalışan ben bile bu kadar çaresizce yıllarca birine katlandıysam, eskileri bir düşünün! Çocuğuyla sokakta aç kalacağını bilince katlanmak zorunda kaldılar. Yeter diyemediler. Şimdi kadınlar yeter diyebiliyor, demeli!

cindia

Bunları okudukça iğreniyorum bizim milletimizin cehaletinden. Örfünüzü, adetinizi sikeyim. Bu arada; canım ailem <3

corpse-bride

aile gerçekten büyük şans bu hayatta mılyarlar verseler bulamayacagın bır sans hemde

vague-gem

örf diyonuz adet diyonuz, büyük sözü diyonuz, atadır diyonuz. sırf büyük olduğu için Cahilliği görmezden geliyonuz. kızına oğluna torununa çocuğuna göz dağı veren tehdit eden canına kasteden önce büyüğünüzü sonra örfünüzü ayrı adetinizi ayrı zkeyim.

corpse-bride

rezıllık valla cocugunu dusundugunden degıl elalem ne der laf soz getırır dıye dayatmıslar o nedenle anne ve babamın aılesıne asırı kızgınım hayatlarını zehır etmısler ıkısınınde

vague-gem

örf diyonuz adet diyonuz, büyük sözü diyonuz, atadır diyonuz. sırf büyük olduğu için Cahilliği görmezden geliyonuz. kızına oğluna torununa çocuğuna göz dağı veren tehdit eden canına kasteden önce büyüğünüzü sonra örfünüzü ayrı adetinizi ayrı skeyim.

Görüş Bildir