Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eski Yunan Kaleci Nikopolidis’in Mültecilerden Kurduğu Futbol Takımı: Umut

-

Spor, asla sadece bir oyun değildir. Tarihte de örneklerini gördüğümüz üzere her zaman bundan çok daha fazlasını ifade etmiştir. Yoksa bir spor müsabakası için Nijerya'daki iç savaşta ateşkes ilan edilmesinin başka bir açıklaması olamaz. (Pele etkisi)

Orta Doğu'da yaşanan olaylardan sonra topraklarını terk etmek zorunda kalan milyonlarca insan zor bir hayat sürüyor kuşkusuz. Ölümden kaçmayı başarmış olsalar da ne kadar yaşıyorlar büyük bir soru işareti. Sayıları da çok fazla olduğu için birçoğu, dünyanın birçok yerinde topluma kazandırılamıyor.

Bu futbol takımı, mültecilerin aralarında şanslı sayılanlardan.

Yunanistan'da amatör ligde mücadele eden bu takımın adı 'Elpida'. Yani Türkçe karşılığı 'Umut'

Bu takımın en büyük özelliği ise mültecilerden oluşuyor olması.

Takımda forma giyen futbolcuların tamamı Atina'nın batısındaki Skaramangas bölgesinde yaşayan Suriye, Yemen, Irak ve Afganistan'dan göç etmiş insanlar.

Takımın kurucusu ise Yunanistan Milli Takımı eski kalecisi Antonios Nikopolidis.

46 yaşındaki futbol adamı, onların ülkede misafir olduklarını ve onları mutlu etmeye çalıştıklarını söylüyor.

 "Önemli olan sığınmacıların zevk alması ve eğlenmesi."

Takımda yer alan 23 yaşındaki Suriyeli futbolcu Hozaifa Hajdepo ise sıkılmamak için bir şeyler yapmak zorunda olduklarını söylüyor.

 "Eğer evde kalıp çalışmak istemezseniz, bir ölüden farkınız kalmaz."

Takım düzenli olarak antrenmanlara ve maçlara çıkıyor. Böylece yurdunu terk etmek zorunda kalmış olan insanların bir uğraşı oluyor.

Mültecilerden kurulu takım; avukatlar, telekomünikasyon işçileri ve muhasebecilerin yer aldığı ekiplere karşı mücadele ediyor

Takımın giderleri, UEFA'nın sığınmacıların yaşadığı 15 ülkeye sağladığı yardım fonundan gelen paranın bir kısmıyla karşılanıyor.

Belki senin benim için sıradan bir oyun. Ama sanayi bölgesinde kurulan konteyner evlerde yaşayan bu insanlar için futbol çok güzel bir etkinlik olmuş.

Yüreğine sağlık Niko reis.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
paco-hernandez

zeki, çevik, ahlaklı sporcu Nikopolidis. Yunan milli takımında bi bu herifi antipatik bulmazdım. Kır saçlar falan böyle mahallemizin gün görmüş geçirmiş abisi gibi bir havası vardı...

goofy

tebrik ettik niko dayı

bbbbb

Nikopolidis çok iyi düşünmüş de keşke Suriyeli gençler başka ülkeye sığınmak yerine topraklarına sahip çıksaydı ve savaşsaydı

yalnizzadam

Şu bakış açısı hiç bir zaman değişmeyecek öyle değil mi?

sarkoylumetalci

@butterfly kafan güzelmiş kardeş.. şimdi en yakın duvara çarp onu

bbbbb

Hayır değişmeyecek bize sığınan yaşlı ve çocuklara lafım yok fakat daha biz kendi vatandaşımıza sahip çıkamıyoruz ve hümanist yaklaşmamı beklemeyin

bbbbb

En azından bende çarpacak bir kafa var ve düşünebiliyor

bbbbb

Biz o durumda olsaydık hiçbiri bizi kabul etmeyecekti. Bazıları benden çok daha iyi yaşıyor ve evet böyle düşündüğüm için vicdansızlıkla suçlayacaksan suçla. Sen fikir beyanında bulunabiliyorsan ben de yapabilirim ki ben kamyona doldurup cehenneme gönderelim demiyorum ama bu ülkenin vatandaşı olup da oy kullanabilmelerine karşıyım, zaten halihazırda birçok yoksul insan varken ve bunlara bakamıyorken daha fazlasını istemiyorum, yıllarca uğraşılan aşılamanın çöp olması da canımı sıkıyor ayrıca ben kendi ülkemin vatandaşlarını düşünüyorum ve son derece sığ düşünen de sensin

57alay

bi de benden niko insan... Panatinaikos maçındaki since 1453 zevzekliğine gönderme de yapabilirsin

kydmrts

İnsanları , insan oldukları ve insanlara değer verdikleri için kutlar, sevinir olduk ... Hayat ne garip ...

Görüş Bildir