Eski Türkiye'de Bir Zamanlar Herkese Gece Jimnastiği Yaptıran Fenomen Kadın Yasemin Evcim

305PAYLAŞIM

Biraz Eski Türkiye nostaljisi yapalım dedik ve bu kez karşımıza Yasemin Evcim çıktı. Siz onu belki "Gece Jimnastiği" deyince hatırlarsınız ama biz size daha fazlasını hatırlatacağız şimdi.

Televizyonun tek kanaldan ibaret olduğu ve akla başka bir alternatif gelmesinin mümkün olmadığı zamanlar, 90'ların başında neredeyse tarihe karıştı. Çünkü Cem Uzan diye bir medyacı, ülkenin görmediği radikal şeyler yapmaya kararlıydı.

Ahmet Özal'ın, Cem Uzan'la gizli ortaklığı ile kurulan Star 1 (Interstar), önce TRT'den aldığı spikerler ile haberleri; sonra da daha önce hiçbir şekilde görmemiş olduğumuz formatta programları ile kısa sürede hepimizi ekrana kitlemeyi başarmıştı. Başka bir dünya, başka bir kapı...

Bu tanışmadığımız formatlardan biri de "Yasemin'le Gece Jimnastiği" isimli programdı. Fakat jimnastik, belki de ilk kez karşımıza erotik bir unsur olarak çıkmıştı.

Yasemin Evcim, aslında başarılı bir jimnastik sporcusu. Amcasının oğlu Coşkun Evcim sayesinde de dansçı olmaya karar vermiş ve Günaydın gazetesinin dans yarışmasında birincilik elde etmiş.

Özellikle 80'lerin sonunda TRT'de izlediğimiz jimnastik gösterileri, dönemin popüler sporlarından biriydi bizim için. Yasemin Evcim, bu anlamda kendi başarısına harika bir zamanlama da eklemiş oldu çünkü konuyla ilgileniyorduk.

80'lerin sonunda ve dahi 90'larda Kaoma'nın Lambada şarkısı ülkemizin tozunu attırınca, yayıncılar da bu çılgınlığın ekmeğini yemeyi kafasına koymuştu elbette.

1989'da başrollerini Yaşar Alptekin ve Yasemin Evcim'in paylaştığı "Lambada Gençlik Fırtınası" filmi herkeste büyük bir merak uyandırmıştı. Güzel ve dolgun hatlı bir kadın, Türkiye'nin dansçı enflasyonunda en çok tutunan ismi ile konusu çok da önemli olmayan bir filmde oynuyordu.

İzleyicide sadece tutkuyla dans eden bir çifti seyretme merakı uyandıran filmin konusu aslında klişe bir "fakir çocuk - zengin kız" ilişkisi üzerine kurulmuştu.

Dans yarışmalarında birinci seçilen ve filmde iyice dikkatleri çeken Yasemin Evcim, herkeste bir "Kim bu kız?" merakı uyandırmaya başlamıştı. Halkın bu ilgisini ilk fark eden kazanacaktı, öyle de oldu.

Cem Uzan'ın başında bulunduğu Star TV, Yasemin Evcim'le "Gece Jimnastiği" isimli bir program yapmak için anlaştığında tarihler 1991'in sonuydu.

İnsanların elini ayağını çektiği, çocukların okula gitmek için uyuduğu saatlerde Yasemin Evcim dansla karışık jimnastik yapıyordu. Gerçek şu ki, kimsenin jimnastik sporuyla ilgilendiği yoktu ve zaten kanal yöneticilerinin istediği de buydu.

Bu program için Yasemin Evcim'e kanal o zamanın parasıyla 1 milyar Türk Lirası ödemişti. Yasemin'in programda giymesi için 30 milyon Türk Lirası mayo parası da ayrıca ödendi.

Türkiye'nin daha önce hiç tanışmadığı bu format, yıllar içerisinde medyada yaşanan değişiklikler, alım satımlar ve bir sürü detaylar sebebiyle kayboldu gitti. Zaten bütün bu olanlar da "Eski Türkiye"nin bir parçası olarak şu an burada konuştuğumuz bir anı oldu.

Yasemin Evcim, 90'ların sonunda Karslı bir iş adamı olan Sabri Yiğit ile evlendi ve iki çocuk sahibi oldu. Bu arada hem çocuklarıyla ilgilendi hem de Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. En son bildiğimiz şey de şu an Fransa'da yaşadığı.

Bilenlerin duyar duymaz "Aaaa??? :)))" diyeceği program müziğini de şuraya bırakıp gidelim.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayna-efendi

müzik meşhurdu, zaman makinesi olsa 90lara giderdim

mahirrihamahirriha

Eski Türkiye? =)

socialworker

Amcasının oğlu Coşkun Evcim, o dönem TRT de programlara çıkan ve uluslararası yarışmalarda derece elde eden bir dansçıydı ve 26 yaşında hepatite bağlı siroz dan vefat etti. Üstelik hiç sigara ve alkol tüketmeden.

Gizli Kullanıcı

O zamanlarda kumanda da yoktu,birisi geldiğinde aniden kanalı değiştirebilelim.Heyecanla izlerdin,kapı açılırdı,bir anda karşıda baba.Heyecan 2 katına çıkardı.Çocukluk günlerimiz çok zevkli ! ve eğlenceliydi !!.Ah nerede o eski çocukluklar... !

Görüş Bildir