Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eski Metotlara Geri Dönüyoruz! Teknolojik Aletleriniz Olmadan Ormanda Yolunuzu Bulmanızı Sağlayacak 7 Kurtarıcı Tüyo

30PAYLAŞIM

Bugün navigasyon uygulamalarının, dijital haritaların akıllı telefonlarımızda kullanılabilir olduğu bir dünyada yaşıyoruz.

Ancak hayal edin, ürkütücü bir ormanın içindesiniz, elinizde akıllı telefonlarınız yok ve kayboldunuz... Ne yapacaksınız?

Popular Science'den sizler için derlediğimiz bu içerikte eğer yolunuzu kaybederseniz akıllı araçlarınız olmadan nasıl yolunuzu bulacağınıza dair ipuçları veriyoruz.

Kaynak: https://www.popsci.com/navigate-without-...

Başlamadan önce açık havada güvenliği sağlamak için bazı basit kurallardan bahsedelim.

Başınıza bir felaket gelmesi ya da herhangi bir doğal afet durumunda arama kurtarma ekiplerinin sizi daha kolay bulabilmesi için bilinen son konumunuza yakın olan tek bir yerde konaklamalı, her gittiğiniz hedefte ayrı bir konaklama yapmamalısınız.

1. Kıyıyı takip edin.

Haritayı takip etmenize rağmen kendinizi hiç tanıdık gelmeyen bir yerde mi buldunuz? İşte sormanız gereken iki soru: Burada aşağıya doğru eğimli kısım neresi? En yakın su kaynağı nerede? 

İnsanlar yıllar boyu su kaynağının yakın olduğu yerlerde yerleştikleri için yokuş yada eğimli yollar sizi kıyıya götürüp insanlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

2. Yukarı doğru tırmanın.

Eğer yolunuzu kaybettiyseniz bir diğer seçenek olarak yukarı doğru tırmanıp insanların kaldığı yerleri, bıraktıkları izleri, kabloları, teker izlerini görmeye çalışın. Akşam saatlerinde yakılan ateşi ya da ışıkları görmeye çalışmak da yardımcı olacaktır.

3. Güneşe danışın.

Güneşin doğudan doğup batıdan battığını hepimiz biliyoruz ancak daha işe yarayacak bir deyişle Güneş, güney-güneydoğu doğrultusunda doğup, batı-güneybatı doğrultusunda batar.

Aynı zamanda Kuzey Yarımküre'de güneş gökyüzünde güneydeyken, Güney Yarımküre'de kuzeyde gözükür.

4. Çubuk yöntemini kullanın.

Yaklaşık 3 karış uzunluğundaki bir çubuğu yere dikip güneş öğle vakti tam tepedeyken yere diktiğiniz çubuğun gölgesini izleyin. Bulduğunuz en kısa gölge uzunluğu kuzeyi, karşı tarafı da güneyi gösterecektir. Yüzünüzü kuzeye dönerseniz de sağ taraf doğuyu, sol taraf batıyı gösterir.

5. Gece gökyüzünü okuyun.

Gün batmış olsa bile gökyüzü size doğru yolu gösterecektir. Ay ışığı, Güneş ışığının yansımış hali olduğu için bunu kullanabilirsiniz. Ay hilal halindeyken iki ucu arasında hayali bir çizgi çizelim, ortaya çıkan şekil küçük "d" harfine benziyorsa ayın uçları batıyı, küçük "b" harfine benziyorsa doğuyu gösterir.

6. Kutup Yıldızı'nı takip edin.

Öncelikle Güneş batarken battığı yönü aklınıza kazıyın, bu yön batıdır. Gece iyice çöküp tüm yıldızlar ortaya çıktığında solumuzu batıya vererek kafanızı kaldırdığınızda Kutup Yıldızı'nı göreceksiniz.

7. Dijital olmayan araç gereçler edinin.

Seyahatinize çıkmadan önce yanınıza bazı basit araç gereçler almak yolunuzu kaybettiğinizde tekrar bulmanızda size yardımcı olacaktır. Pusula, işaret ışığı ya da küçük bir ayna size düşündüğünüzden çok yardım edebilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir