Görüş Bildir

'Eski Madene 6-7 Metre Yaklaşılmış; Bu Fahiş Bir Hata'

Anasayfa > Gündem

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Karaman’ın Ermenek ilçesindeki maden ocağında meydana gelen kazayla ilgili bilgi verirken, “Suyun biriktiği eski ocağa 6-7 metre yaklaşılmış, bu kadar mesafe yaklaşılmaz. Bu fahiş bir hata” dedi.

İdari soruşturmanın henüz sonuçlanmadığı ama ilk bulguların yaklaşık 12 bin tonluk suyun eski madende biriktiği yönünde olduğunu söyleyen Yıldız, şu bilgiyi verdi:

“Eski ocağın yaklaşık neredeyse 6-7 metre kadar daha yanına yaklaşıp oradan suyun boşalabileceği bir mesafeye gelmişler. Tabi ki bu çok açık bir hata. Bunun yapılmış olmasını hiç ama hiç doğru bulmadığımızı ve bunun da bedelinin çok ağır olduğunu bir kez daha söylemek isterim. İdari soruşturma devam edecek. Ama ilk bulgularımız da böyle bir eski ocağa bu kadar net bir yaklaşmanın olduğunu görüyoruz. Zaman zaman ikaz edilmiş işçiler tarafından. Daha 50-60 metre mesafemiz var. Herhangi bir sıkıntı yok denmiş. Biz Ankara’dan ve ilişkili bütün arkadaşlarımızı çağırdık. Paftaları üst üste oturttuk. Karşılaştığımız ilk nokta eski ocaktan yaklaşık 6-7 metre kadar daha yaklaştıklarını ve bu mesafede her türlü su geçişinin olabileceğini gördük. Olması gereken ocağın, jeolojik yapının, toprağın durumuna göre 25-50 metre bazı yerlerde 100 metreye kadar yaklaşma mesafeleri var. Burada eski ocağı çalıştıranlar buraları çok iyi bildikleri halde bu kadar yaklaşmış olmalarını mantıklı bir şey izah etmek lazım. Standart yaklaşma mesafelerini 6-7 metre değil ocağın kendisine 6-7 metre yaklaştılar. Böyle bir hatayı nasıl yaptıklarını tabi ki araştırıyoruz. Eski ocak. Farklı kotlarda gelişiyor dümdüz değil tabi ki. Şu anda mevcut kazanın olduğu ocak, suyun patladığı ve boşaldığı yerde 6-7 metre kadar daha altına giriyor. Bu kadar altına girilemez. İdari soruşturmamız nihayetlenmemiş olmasına rağmen ilk bulgularımızın bu olduğunu sizlerle açık ve şeffaf bir şekilde paylaşacağımı söylemiştim. Şu anda o ilk bilgileri paylaşıyorum.”

Suyun nereden geldiğine dair kesin olmayan bilgileri paylaşan Bakan Yıldız, “Başyukarı kısım kot olarak eski paftanın altına giren kısım. Biz iki yer tahmin etmiştik. Paftalardaki kotlar hangisinden olduğuna dair bize bir kanaat verdi. En diptekinden değil bir önceki başyukarıda bir boşalma olduğunu görüyoruz. Ulaşılmaya çalışılan ve ulaştıktan sonra oradaki yarılmanın mutlaka teşhisini de koymamız lazım. Bunu teyit etmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Nefeslikteki yürüme yolunda 400 tona yakın kömür olduğunu ifade eden Yıldız, “Dünden bu yana yaptığımız çalışmalarda daha çok kömür ve pasanın, şlamın, çamurun olduğunu görüyoruz. Tahkimat malzemelerinin bir hayli bozulduğunu görüyoruz. Suyun ocağı bastığı merkeze doğru ilerledikçe tahribatın daha da büyük olduğunu görüyoruz. Bu zamana daha fazla ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Yaklaşık şu anda nefeslikteki yürüme yolunda 400 tona yakın gördüğümüz kömür var. Onu hızlıca dışarı çıkartmaya gayret ediyoruz” dedi.

Bir vardiyada 45 vagon civarında çıkartıldığnı söyleyen Yıldız, “Daha seri çalışabilmek açısından güvenli olmak kaydıyla ekiplerimizin bir kısmını değiştirdik. Sayıları azaltmadık. 20′şer kişilik 30′ar kişilik takviyeler yapıyoruz” bilgisini verdi.

Taner Yıldız şöyle devam etti:

“İdari olarak bizim kendi içimizde soruşturma devam ediyor. Haziran ayında denetime geldiklerinde o galeriye sürmediklerini anlıyoruz ama şimdiden bir hüküm cümlesi söylemek istemem. Şu anda söyleyeceğim hüküm cümlesi yanlış olur. Ne benim sorumluluk gereğim ne de bir başkasının sorumluluk gereği herhangi bir görev ihmali söz konusu olmaması lazım. Bu konuda bir eksiklik bir ihmal varsa bununla alakalı yapacağımız yorumları şimdiden biliyorsunuz.”

Yıldız, “Her açılan metre ile beraber yeni tabloyu değerlendiriyoruz. İşimizin kolay olmadığını ve zamana ihtiyacımız olduğunu bir kez daha söylüyorum” dedi.

Zete

Kaynak: http://zete.com/taner-yildiz-eski-mad...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?