Eşini Kaybettikten Sonra Memleketinde Keşfettiği Adaya Yerleşip 3 Bin 500 Fidan Dikerek Doğa Harikası Yaratan Ziya Dede

13bPAYLAŞIM

Eminiz eşin seni bir yerden izliyor ve seninle gurur duyuyor Ziya Dede...

Harikalar yaratan bu güzel adamı yani Ziya Abay'ı gelin biraz yakından tanıyalım. Kendisi aslında Eskişehir'de yıllardır antikacılık yapan ve 4 çocuk sahibi olan 80 yaşında bir dedemiz.

1995 yılında bir trafik kazasında eşi Emine Abay'ı kaybetti. Bu olaydan sonra derinden sarsılan ve eşini unutamayan Ziya Dede, emekli olduktan sonra memleketi olan Tunceli'nin Pertek ilçesine bağlı Çakırtepe köyüne döndü.

Aynı zamanda çocukları da yanında değildi, çünkü hepsi iş hayatlarından dolayı farklı şehirlerdeydi ve Ziya Dede burada yalnız yaşıyordu.

Bundan 14 yıl önce memleketine dönen Ziya Dede, Elazığ ile Tunceli'yi birbirine bağlayan Keban Baraj Gölü Havzasının ortasında yaklaşık 80 dönüm büyüklüğündeki bir tane bile ağaç olmayan bir adayı keşfetti.

Ardından kendisine küçük bir tekne aldı ve adaya yerleşti. Adada ne bir elektrik, ne bir su, ne de bir yiyecek vardı. Fakat Ziya Dede, tek başına yaşamını sürdüğü 14 yıl boyunca fidanlar dikti, meyve ve sebzeler yetiştirdi, sulama havuzu yaptı.

Ve 14 yıl sonunda tam olarak 3 bin 500 fidan dikerek bir doğa harikası yarattı. Eşini unutmak için bununla uğraştığını ve adanın kendisine huzur verdiğini söyleyen Ziya Dede, ölene kadar burada yaşamak istiyor.

Ziya Dede'nin bu hikayesi bir yandan kalbimizi sızlatırken bir yandan da yüzümüzde sıcak bir tebessüm oluşturuyor... Sen çok yaşa Ziya Dede!

Kaynak: İHA

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birbilenesor

helal olsun,bravo gerçekten,ama haber olduktan sonra umarım adayı elinden almazlar güzelleştirdi diye.

atilla.koc1978

Hakkım Helal Olsun

selimkazak

Huzurlu yaşar inş

Gizli Kullanıcı

gece korkunç olur yaa tek başına,nası yaşıyo...

klemenjero

keşke haber olmasaydı.

Görüş Bildir