Görüş Bildir
Haberler
Erkekler İçin Doğum Kontrol Hapı Yolda

Erkekler İçin Doğum Kontrol Hapı Yolda

Günümüzde kadınlar için doğum kontrol yöntemlerinde farklı seçenekler mevcut. Hap, spiral, halka vs. Fakat bütün korunma mekanizmasının kadın vücudu üzerinde olması ise ayrı bir mesele. İşte bu mesele, erkeklerin de doğum kontrolü yöntemlerini kullanabilmesi için yeni çözümler doğurmak üzere.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Osaka Üniversitesi profesörleri tarafından yayınlanan yeni bir araştırma gösteriyor ki; sadece spermde bulunan bir protein türünün engelleyen bir hap üzerinde çalışılıyor. Bu protein türü hem insanlarda hem de farelerde bulunan bir çeşit ve erkek doğurganlığıyla birebir ilgili olduğu biliniyor. Fakat 'calcineurin' adı verilen bu protein türünü diğerlerinden ayırmak ve sperme etki etmesini sağlamak, bilim insanları açısından oldukça güç bir işlem olarak görülüyor.

Hormonal Yan Etkilerin Az Olması Ön Görülüyor

Hormonal Yan Etkilerin Az Olması Ön Görülüyor

Fareler üzerinde gerçekleşen tedavi denemelerinden alınan sonuca göre; spermler esniyor, hızları düşüyor ve dolayısıyla kadın yumurtasını döllemeye yetersiz hale geliyorlar. Ne var ki, denemelerin erkekleri asıl sevindirecek sonucu olarak; ilaç kullanımının kesilmesini takriben 1 hafta içinde, doğurganlık ve sperm kalitesi eski seviyesine ulaşabiliyor. 

Tedavi, sadece belli bir tür protein odaklı gerçekleştirildiği için, kadınların aksine, erkeklerde hormonal dengesizlik veya belirgin yan etki yaratmayacak yönde geliştiriliyor.

Şimdilik Farelerle Denemeler Devam Ediyor

Şimdilik Farelerle Denemeler Devam Ediyor

Şimdilik çalışmalar fareler üzerinde gerçekleştiriliyor olsa da, kaydedilen hızlı ilerleme, deneyin insanlar üzerinde de yakında gerçekleşme ihtimaline ışık tutuyor.

The Verge & Onedio

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
4
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Narki

kadına şiddet ve tecavüzün son 10 yılda bilmem kaç kat artmasına sebep olan bu kadar şerefsiz varken neden fareler üzerinde deniyorlar ki!. bu orospu cocukla... Devamını Gör

alesya

FARELERI RAHAT BIRAKIN mk -.-

Asabi Kedi

fareleri rahat bırakın lan, bi deee içmeyin böyle şeyler z..niz daşş...z gurur galır ;D tak gitsin kondomu.