Erkek Çocuğa Sahip Olan Her Annenin Oğluna Öğretmesi Gereken 13 Şey

-
Abone ol

Her ne kadar çocuk yetiştirmek  baba ve annenin ortak görevi olsa da, çocuğuna doğruları öğretmek biz kadınların elinde. Bir çocuk nasıl yetiştirilirse öyle şekillenir kişiliği. İleride çevresindeki insanlara da bu doğrultuda davranır.

Çocuklarınızı yetiştirirken çok dikkat edin... Edin ki, ileride bir kadının canını yakmaya çalışacak bir birey olmasın o da...

1. Erkekliğin bir üstünlük göstergesi olmadığı anlatılmalı.

Daha çocukken, erkekliğin bir üstünlük olduğu lanse ediliyor çocuklara. O bilinçle büyüyorlar. Cinsiyetçiliğin temelleri atılmış oluyor böylece. Kız çocuklarından bir farkı olmadığı öğretilmeli erkek çocuğa; kendini üstün görmemesi aşılanmalı.

2. Kendi başarabileceği bir şeyi başkasından beklememesi bilinci verilmeli.

Yemek yiyorsa, tabağını kendisi kaldırabilmeli. Susadıysa eğer, suyunu kendisinin alabileceği anlatılmalı. Her şeyi başka birinden beklememesi gerektiği öğretilmeli.

Böylece ileride ev içerisinde iş bölümü yapılmasına da zemin hazırlanmış olur.

3. Bir sorununu, tehdit ederek ya da şiddetle çözemeyeceği söylenmeli.

Konuşarak anlaşabilmeli herkesle. Sınırını bilmeli. Gücünün yetmediği şeylerde şiddeti ve tehdit etmeyi bir çözüm aracı olarak görmemeli.

4. Yanlış bir şey yaptığında özür dilemesi gerektiği öğretilmeli.

Her insanın hata yapabileceği ama bir özrün çok şeyleri düzeltebileceği anlatılmalı. Özür dilemenin bir zayıflık göstergesi değil de bir cömertlik belirtisi olduğu öğretilmeli.

5. Paranın her kapıyı açmayacağı, maddiyatın çok da önemli bir şey olmadığı bilgisi aşılanmalı.

Para kazanmanın ve bunu doğru kullanmanın önemi anlatılmalı ama paranın da her şey olmadığı gösterilmeli. Parası olan insanların, parası olmayan insanlardan hiçbir farkı olmadığını bilmeli.

6. Hayvanları sevmesi, onların da bir canlı olduğunu unutmaması gerektiği öğretilmeli.

Korkutarak, hayvanları öcü gibi göstererek büyütülmemeli çocuk. Bir kedi gördüğünde kovalamaması, köpeğe taş atmaması gerektiği anlatılmalı.

7. Paylaşmanın bir kayıp olmadığı, aslında paylaşan insanın asıl kazanan olduğu söylenmeli.

Oyuncaklarını, yemeğini hatta giysilerini ihtiyacı olan biriyle paylaşmasında bir sorun olmayacağı anlatılmalı.

8. Her isteğinin gerçekleşmesinin imkansız olduğu, bunun için kendisine ve insanlara acı çektirmesinin gereksiz olduğu öğretilmeli.

Her istediği verilmemeli çocuğa, bazen elinde olmayan şeylerin farkına varması sağlanmalı. Her şeye sahip olabileceğini düşünmemeli.

9. Sahip olduğu şeylere iyi bakması gerektiği, sorumluluğunun onda olduğu bilinci verilmeli.

Aslında sahip olmanın bir sorumluluk getirdiğini öğrenmeli. Her şeyi har vurup harman savurmamalı.

10. Her kötü anında yanında olamayacağınız gösterilmeli.

Her canı yandığında size koşmaması gerektiği, kendi ayakları üstünde de durması gerektiği gösterilebilmeli.

11. Cinsiyetçi ve ırkçı yaklaşımlardan uzak tutulabilmeli.

"Sen erkek adamsın, yaparsın", "Kız gibi ağlama yine." gibi terimlerin kullanılmasına izin verilmemeli. Bunların yanlış olduğu anlatılmalı. İnsan olmanın önemi vurgulanmalı.

12. Empati kurabilmesinin gerekli olduğu anlatılmaya çalışılmalı.

Kendi başına gelmesini istemediği bir şeyin başkasının da başına gelmesini istememesi gerektiği anlatılmalı. Her zaman karşısındakini de düşünerek hareket etmesi gerektiği, böylece kimseye zarar vermeyeceği gösterilmeli.

13. Ne olursa olsun hiçbir zaman, hiçbir şekilde; bir kadını taciz etmemesi, zarar vermemesi gerektiği ve bunu yapmanın hiçbir bahanesi olamayacağı kesinlikle öğretilmeli...

Çocuklar ne kadar babalarını rol modeli olarak görseler de, sizi dinleyip sizin sözlerinize göre hareket ederler. Bir çocuğa küçükken öğretilen her şey hayatını şekillendirir. Ve bir kadına nasıl davranacağı da ona öğretilenlerle şekillenir...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rockirocka

Evlat yetiştirilirken, kız veya erkek olmasına bakmaksızın insanı değerlerle, sevgi ve saygı ile yetiştirilir. İnsanın tepesinin tasını attırmayın.

Gizli Kullanıcı

"Daha çocukken, erkekliğin bir üstünlük olduğu lanse ediliyor çocuklara. O bilinçle büyüyorlar. Cinsiyetçiliğin temelleri atılmış oluyor böylece." Bunu yazan editör "Erkek çocuğa sahip olan her annenin oğluna öğretmesi gereken şeyler" diye başlık koyuyor. Sadece erkek çocuklara değil, kız çocuklara da öğretilmesi gereken çok şey var. Örneğin kız çocuklara sırf bacak aralarında 250 gram mal var diye ileride erkeklere istedikleri her şeyi yaptıramayacakları öğretilmeli. Evlenirken "sözde" hayat birleştiriliyor, ancak bütün yük erkeğin sırtına yükleniyor. Bunun yapılmaması gerektiğinin kızlara öğretilmesi lazım.

say_ma_name_gal

hangi feministe ait bu yazi? olmamis!

Gizli Kullanıcı

Nedeen?

Gizli Kullanıcı

bunu bir erkek olarak söylüyorum.

ilke-ozkirim

çağımızın trendi bro erkeğe bok atmak :) bilmiyor musun erkekler bu dünyaya kadınları yaşatmak için geldi .

birinci-tekil-birey

5 hariç hepsine katılıyorum. Ancak cahil annelerin de seri şekilde eğitilmesini istiyorum (Oğluşları insan ırkının devamını sağlayacak tek mühim canlı değil) :)

anonim-turk

Haklısın bu güne kadar her şahit olduğum durumlarda her insanın bir fiyatı olduğunu öğrendim dünya toz pembe değil gerçekleri de öğretmeli insanlar.

biryerdebiri

Yere tüküren, bağırarak ses çıkarabilen, sokakta yürürken yolu kapayan, her cümleye küfürle başlayan, yumruklarıyla konuşan, uçkuruyla düşünen bi canlıya bunları anlatamazsınız. Hayvanlar erkeklerden daha medeni.

narkiderki

ne yaşadınız bilmiyorum ama yanlış tercihler yapmışsınız! elbette bahsettiğiniz adamlardan ülkemizde istemediğiniz kadar var ama hepimizi aynı kategoriye koyamazsınız!..

birinci-tekil-birey

Yav hehehe :) Nasıl bir yaratıkla birlikte oldunuz :)

biryerdebiri

ben hiç bi şey yaşamadım, bunları görmek için sokakta yürümek yeterli :D Gerek sosyal medyadan gerek tv den de ne kadar kötüye dönüşebildiğinizi görüyoruz. Aranızda iyileri varsa bile kötü olma potansiyeli taşıyor. Sonuçta birden canavara dönüşen sizsiniz. Hakkınızda umutlu olmak isterdim ama gerçekler maalesef

narkiderki

" Aranızda iyileri varsa bile kötü olma potansiyeli taşıyor " bu nedir ya nereden biliyorsunuz kaç yaşındasınız ve neler yaşadınız da bu sonuca vardınız? Ayrıca erkekleri bu kadar kötüleyip cem yılmazdan örnek vermekte nasıl bir ironidir anlamış değilim :) feministliğinde bir adabı olmalı bence..

tosun-ali-atik

Feminazi bildiğin bu...Şimdi feminist desem hafif kalıcak

Görüş Bildir