Görüş Bildir
Haberler
Erdoğan Talimat Verdi: Mahkumlara Yüzde 50 İnfaz İndirimi Geliyor

etiket Erdoğan Talimat Verdi: Mahkumlara Yüzde 50 İnfaz İndirimi Geliyor

Batuhan
20.03.2020 - 09:40

Hükümet yaklaşık 300 bin mahkûmun bulunduğu cezaevlerinde koronavirüs salgını riskine karşı, uzun süredir üzerinde çalışılan infaz düzenlemesini süratle çıkarmaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu işi bir an önce çözün” talimatı verdi. Terör, cinsel suçlar, kasten adam öldürme, uyuşturucu ticareti gibi suçlar kapsam dışı tutulacak. AKP Grup Yönetimi taslakları yeniden değerlendirecek ve düzenlemenin son hali Erdoğan’a sunulacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Çankaya Köşkü’nde önceki gün yapılan koronavirüs zirvesinden hemen sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile akşam saat 19.00’da “acil” bir infaz düzenlemesi toplantısı yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan toplantı yaklaşık 1.5 saat sürdü.

"Süreç bizi buraya getirdi"

"Süreç bizi buraya getirdi"

Hürriyet'ten Gizem Karakış ve Oya Armutçu'nun haberine göre toplantıda Erdoğan, 18 yıldır bir infaz düzenlemesi kararının alınamadığını anlatarak, “Bir infaz düzenlemesi yapıyoruz. Süreç bizi buraya getirdi” dedi. Koronavirüs dolayısıyla cezaevlerinin boşaltılması tartışmalarının da gündeme geldiği toplantıda Erdoğan, sürecin getirdiği zorunluluklara işaret etti. Erdoğan, “Bu bedeli bir kişinin affıyla da bin kişinin affıyla da ödeyemeyiz. O yüzden geniş tutulmalı. Bu işi bir an önce çözün” talimatını verdi.

Kapsam dışında kalacaklar suçlar da konuşuldu

Kapsam dışında kalacaklar suçlar da konuşuldu
www.memurlar.net

Erdoğan toplantıda, TCK’daki cezasızlık düzenlemesinin aynı kalmasını ve “Cinsel suçlar, kasten adam öldürmek, uyuşturucu madde ticareti, örgütlü suçlar, terör suçlarını işleyenler ile mükerrirlerin (tekrar suç işleyenler)” kapsam dışı bırakılmasını istedi.

Hürriyet’in ayrıntılarına ulaştığı taslakla cezasızlık algısı ortadan kaldıracak şekilde bir ay hapis cezası alan bile belirli bir süre cezaevinde kalacak.

Kimleri kapsıyor?

Kimleri kapsıyor?

Cinsel, uyuşturucu, örgütlü, terör suçlarını işleyenler ile mükerrirler (tekrar suç işleyenler) hariç cezaların infazı 2/3 (yüzde 67) yerine 1/2 (yüzde 50) olarak uygulanacak. Cezaevinde kalınacak sürenin 5’te 1’i denetimli serbestlikte geçirebilecek. Doğum yapan bir kadın, doğumun üzerinden 1.5 yıl geçmeden cezaevine konulamayacak. 70 yaşın üzerindekiler 2 yıl ve altındaki cezalarını, 75 yaşın üzerindekiler ise 4 yıl ve altında kalan cezalarını konutta çekecek. Taslak ana hatlarıyla şöyle: Bir yıllık otomatik denetimli serbestlik mekanizması sona eriyor. Örneğin 1 ay hapis cezası alan kişi de artık 12 gün cezasını açık cezaevinde geçirecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Haftaya Meclis'te

Haftaya Meclis'te

Mahkemelerin verdiği cezaların 2/3’ü (yüzde 67’si) yerine 1/2’si (yüzde 50’si) kapalı cezaevinde çekilecek. Doğum yapan kadınların aldıkları ceza 3 yıl ve altında ise bu ceza konutta infaz edilecek. Koşullu salıverilme süresinde herhangi bir yeni suçtan örneğin 1 yıl ceza alan bir hükümlünün, koşullu salıverildiği süreden sadece 2 yılı yanacak.

İnfaz düzenlemesiyle ilgili teklifin, bu dönemde Meclis gündemine getirilmesine muhalefetin de tepki göstermeyeceği, engel olmayacağı düşünülüyor. Düzenlemeye önümüzdeki hafta son şeklinin verilmesi ve ardından muhalefete sunulması planlanıyor.

70 yaşa evde infaz

70 yaşa evde infaz

Mevcut sistemle 70 yaş üzerindekilerin 1 yılın altında kalan cezalarının evde infazı mümkün. Bu süre şimdi 2 yıla çıkarılacak. 75 yaş ve üzerindekiler için ise 3 yıl olan süre ise 4 yıla yükseltilecek. Cezaevinde hayatını yalnız idame ettiremeyeceğine dair Adli Tıp Kurumu tarafından rapor verilen kişiler 3 yıla kadar olan cezalarını konutta infaz edebilecek.

Gece ve hafta sonu infazı

Gece ve hafta sonu infazı

Gece infazı ve hafta sonu infaz usullerine işlerlik kazandırılacak. Mevcut sistemde 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılanların cezalarını hafta sonu ya da gece çekmesine olanak var. Ancak 1 yıllık denetim süresi nedeniyle 6 ay ceza alanlar hiç cezaevine girmediği için bu sistem işletilemiyor. Taslakta 6 aylık süre 1 yıla çıkarılıyor. Taksirle işlenen bir suç kapsamında verilen cezalarda ise bu süre 2 yıl olarak belirlenecek. Bu sürenin altında ceza alanlar talepleri halinde cezalarının infazını hafta sonu ya da geceleri cezaevinde girerek çekebilecek.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
544
259
54
29
19
18
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Sıradan Biri

Aklı başında siyasetçi virüse karşı önlem üzerine önlem alır, vatandaşın sağlığını ve ekonomisini düşünür bizde ki şuursuz kalkmış hapistekilere indirim, zen... Devamını Gör

Eliff

Keşke çalışmak zorunda olanları da düşünseler. Onlar çıksın da borçtan biz girelim içeriye. İstedikleri bu sanırım

Söyledim gitti

Gündüz gezip, gece ve haftasonları cezaevine gitmek nedir?? Otel mi bu? Adam istediği gibi gezsin tozsun, yatağını yemeğini biz cebimizden ödeyelim. Adına da... Devamını Gör

Birth of Venus

Haftaiçi cezaevinde kalıyor, haftasonu evine gidebiliyor. Yatağını, yemeğini kendi cebinden ödüyor, parası olmayana devlet borç veriyor ve tahliye olurken öd... Devamını Gör

Çağatay Bulut

Şimdi ortalık gaspçı, hırsız dolacak. bir belanın bitmesini beklerken başka bir bela doğuyor ülkemde.