Görüş Bildir

etiket Erdoğan: 'Suriyeli Kardeşlerimize Vatandaşlık Vereceğiz'

Anasayfa > Gündem

'Türkiye, Suriye’den gelenlerin de vatanıdır' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Bu kardeşlerimizin içinde Türkiye vatandaşı olmak isteyenler de varsa, bu kardeşlerimize de vatandaşlık vereceğiz. Kurduğumuz bir ofis sayesinde bunu takip edeceğiz' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kilis’te şehit aileleri ve Suriyelilere verilen iftarda konuştu. Erdoğan, Kilislilere gösterdikleri misafirperverlik için teşekkür ve takdir ederken, “Suriyeli misafirlerimize de bu şehre sığındıkları için teşekkür ediyorum” dedi.

'Türkiye, Suriye’den gelenlerin de vatanıdır' diyen Cumhurbaşkanı, 'Kardeşlerimizin içerisinde inanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyenler de var. Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığımızın attığı adımlar var. Ellerinden geleni bakanlığımız oluşturduğu ofisle takip etmek suretiyle bu kardeşlerimize, bu yardımı, bu desteği yaparak onlara vatandaşlık imkanını vereceğiz' diye konuştu.

'Herhalde iki dünyası vardı ve gerçek dünyasını bizden gizliyordu'

'Herhalde iki dünyası vardı ve gerçek dünyasını bizden gizliyordu'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bizim ülke olarak resmi sınırlarımız başkadır, gönül sınırlarımız başkadır. Gönül sınırlarınımızın hududu, bizim kardeş olarak gördüğümüz, bizi kardeş olarak gören herkesin yaşadığı yerleri içine alır. Dolayısıyla Suriye'den gelen kardeşlerime diyorum ki biz sizi kardeşimiz olarak görüyoruz, siz de bizi kardeş olarak görüyorsanız vatanınızdan uzak değilsiniz sadece evinizden toprağınızdan uzaksınız' diye konuştu.

'Altı yıl önce neyi savunuyorsak bugün de aynı ilkeleri savunuyoruz' diyen Cumhurbaşkanı, “6 yıl önce Suriye halkının sesine kulak verilsin. Zorla olmaz bu işler demiştik. Bugün de aynı şeyi söylüyoruz. Kendisiyle ailece görüşüyorduk. Baban gibi olmazsın diyordum, gülüyordu. Herhalde iki dünyası vardı. Gerçek dünyasını bizden gizliyordu. İşte şu 6 yılda gerçek dünyası ortaya çıktı' diye devam etti.

'Rejime destek verilmeseydi, dış güçler karışmasaydı bugün Suriye huzurlu bir ülkeydi' diyen Erdoğan, bölgedeki örgütlerin maşa olduklarını söyledi.

Al Jazeera, AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1553
901
330
41
35
25
16
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?