Görüş Bildir
Haberler
Erdoğan'ın Açıkladığı Gevşeme Takviminin Detayları: 'Puanı Toplayan Normale Döner'

Erdoğan'ın Açıkladığı Gevşeme Takviminin Detayları: 'Puanı Toplayan Normale Döner'

Batuhan
19.02.2021 - 09:24

Cumhurbaşkanı’nın “Martta normalleşmeye geçiliyor” açıklamasının ardından takvim merak konusu oldu. Bilim Kurulu üyesi Kayıpmaz, belli kriterler üzerinden her ile puan verileceğini, belli bir puanın üzerinde olanların aşama aşama normalleşeceğini söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Önceki gün yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Mart ayında normalleşmeye geçiliyor” açıklamasını yaptı. Bu açıklama üzerine normalleşme takvimi de merak konusu oldu.

Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, normalleşmenin nasıl olacağını Hürriyet’ten Meltem Özgenç'e anlattı.

4 kritere göre puan

4 kritere göre puan

“Şu anda Bilim Kurulumuz, Toplumda Salgın Yönetimi Alt Kurulu üyesi olan hocalarımız bir gösterge üstünde çalışıyor. Bu göstergenin çeşitli alt belirteçleri olacak. İllere 4 kritere göre puan verilecek. Bu toplamda belirlenecek puana göre, salgının ilgili yerleşim yerlerindeki artma, sabit seyretme veya azalma durumları göz önünde bulundurulacak.

O kriterler şöyle olacak

  • İllerdeki 7-14 günlük vaka sayıları;

  • Testte pozitiflik oranları;

  • Yoğun bakım doluluk kapasiteleri ve servislere yeni hasta yatış durumu;

  • İllerdeki aşılama durumu.

Kısıtlama gelebilir

Kısıtlama gelebilir

Azalma eğilimindeki illerde kısıtlamaların aşama aşama gevşetilmesi (sokağa çıkma yasakları, kafe, restoranlar ve kıraathanelerin açılması, yüz yüze eğitime geçilmesi gibi) söz konusu olacakken, belirli aralıklarla yapılacak değerlendirmelerde bir artış eğilimi olması halinde, kısıtlamaların yeniden arttırılması gündeme gelebilecek.”

Restoranlara 3 temel kural

Restoranlara 3 temel kural

Doç. Dr. Kayıpmaz, restoran ve kafelerin açılmasıyla ilgili de 3 temel kuralın belirleyici olacağını söyledi: “Bu normale dönüş elbette maske, mesafe, hijyen gibi üç temel kural ile mümkün olacak. Tedbirli yaşantımızdan taviz vermememiz gerekiyor. Örneğin restoranlar açılırsa burada mümkün olduğunca kısa vakit geçirip çıkmalıyız. Kalabalık oluşmamasına dikkat etmeliyiz. HES kodu sorgulaması hem müşteri hem de çalışan sağlığı için uygun olacaktır.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
141
36
31
19
8
7
4
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Sedat Yılmaz

Mümkünse bu taraflarda kongre yapmayın da normale dönelim.

Halil Değerli

En çok puan toplayan şampiyon olur.. ...... Averaj hesabında yoğun bakım hasta sayısından entübe edilen hasta sayısı çıkartılarak hesap edilecek herhalde.... Devamını Gör

Latif Nalbantoğlu

inanıyorum ki sırf eğlence mekanları vs daha fazla olduğu için izmir, muğla, antalya asla açılmayacak.

Nagehan N.

Bence asıl oraları öncelikli açılacak bahar ayları gelince seyahat firmaları turlar yapacak o iller kapalı olursa ets nerden para kazanacak