Erdoğan Açıkladı: 1 Haziran'da Seyahat Kısıtlaması Kalkıyor, Kafe ve Restoranlar Yeniden Açılıyor

 > 
949PAYLAŞIM

Huber Köşkü'nde yaklaşık 4 saat süren kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirler arası seyahat sınırlamasının 1 Haziran itibarıyla tamamen kaldırılacağını söyledi. Aynı tarihten itibaren kafe, restoran gibi işletmeler de yeniden açılacak. 65 yaş ve üstü vatandaşlara yönelik sokak kısıtlaması ise devam edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları 🎥

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından açıklama yapan Erdoğan, bugüne kadar Vefa Sosyal Destek gruplarının toplam 6 milyon 240 binin üzerinde talebe cevap verdiğini söyledi.

"27 Mayıs Türkiye'ye darbe virüsünün ilk girdiği tarihtir"

Konuşmasında 27 Mayıs 1960 darbesine de değinen Erdoğan, 27 Mayıs'ın Türkiye'ye darbe virüsünün ilk girdiği tarih olduğunu söyledi:

"Maalesef bu tarihten sonra darbe, cunta, muhtıra, bildiri veya darbe girişimi şeklinde demokrasimize yönelik pek çok saldırıyla karşı karşıya kaldık. Vesayetin ayak oyunlarından darbe teşebbüsüne, terör örgütlerinin saldırılarından ekonomik tetikçiliğe kadar her yol denenmiş ama büyük ve güçlü Türkiye yolculuğumuz engellenememiştir."

"Menderes ve arkadaşları, ülkemize ve milletimize yaptıkları hizmetlerin bedelini ağır işkencelerle, hakaretlerle hapis yatarak ve idam sehpasına yürüyerek ödemiştir." 

Erdoğan, "Milletimizin 15 Temmuz'da ortaya koyduğu güçlü irade ve cesaret, Türkiye'de darbeler ve cuntalar, vesayet dönemlerinin inşallah artık kapandığının işaretidir." dedi.

"Ayasofya'da Fetih Suresi okunacak ve dualar edilecek"

Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Fetih Şöleni kapsamında yarın Ayasofya'da Fetih Suresi okunacağını ve dualar edileceğini söyledi. 

"Hiçbir vatandaşımızı sahipsiz bırakmadık"

"Moritanya'dan Bolivya'ya kadar nerede olursa olsun hiçbir vatandaşımızı sahipsiz bırakmadık." diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Ülkemizden yardım veya ürün talep eden 135 ülkeden 100'üne cevap vermeyi başardık. Hamdolsun milletimizin verdiği destekle bu süreci, hem sağlık hizmetlerimizle hem diğer tedbirlerimizle en az sıkıntıyla geçiren ülkelerin başında geliyoruz."

"Seyahat sınırlaması 1 Haziran'dan itibaren tamamıyla kaldırılmıştır"

Erdoğan'ın açıkladığı normalleşme süreci kapsamında atılan yeni adımlar ise şöyle:

 • "Şehirler arası seyahat sınırlaması 1 Haziran'dan itibaren tamamıyla kaldırılmıştır. 

 • Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı 1 Haziran'da açılacak. 

 • İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe ve temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında olabilecek. 

 • İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak.  

 • Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran'da hizmet vermeye başlayacak. 

 • Plajlar, milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran'dan itibaren faaliyete geçebilecek. 

 • 65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek. 

 • Hayvan satış yerleri 1 Haziran'dan, hipodromlar 10 Haziran'dan itibaren faaliyete geçebilecek. 

 • Sürücü kursları, benzeri kurslar 1 Haziran'dan itibaren hizmet verebilecek. 

 • Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırılmıştır. 

 • Müze ve ören yerleri, 1 Haziran'da onlar da açılıyor. 

 • Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır."

"Maske, mesafe, temizlik, bunları ihmal etmeyelim"

Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte fayda gördüklerini belirten Erdoğan, şu ifadelerini kullandı:

"0-18 yaş grubunun tamamı, çarşamba ve cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma sınırlamasına tabi olmayacak." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeni normal düzende maske, mesafe, temizlik, bunları ihmal etmeyelim." uyarısında bulundu.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir