Ender Görülen Rahatsızlığı Yüzünden Sürekli Deri Değiştiren Küçük Kız!

177PAYLAŞIM

ABD'nin Tennessee eyaletinde yaşayan Hanna Barrott genetik bir cilt rahatsızlığı yüzünden sürekli deri atıyor. Lamellar iktiyozis adı verilen hastalık vücutta fazladan deri hücresi oluşmasına sebep oluyor. Hanna'nın ailesi her gün vücuduna iki kez losyon sürmek zorunda yoksa cildi çatlıyor, kanıyor ve ölümcül enfeksiyonlara açık kalıyor. 

Detayları sizler için Dailymail'den derledik.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/health/articl...

6 yaşındaki Hanna, hemen hemen bütün derisini bir gün içinde değiştiriyor.

Çünkü Hanna'da derisinin gereğinden çok daha fazla bir hızla büyümesine sebep olan nadir bir hastalık var.

Hanna'nın yaşadığı en ciddi sorun ise ter bezlerinin deriler yüzünden tıkanması ve kızın vücut ısısının çok yükselmesi, bu yüzden ailesi sürekli olarak onu kontrol etmek zorunda.

Hanna sadece %100 pamuklu kıyafetler giyebiliyor. 26 yaşındaki annesi Megan ve 30 yaşındaki babası Tyson sürekli evi elektrikli süpürge ile temizlemek zorunda.

Annesi Megan Barrott, küçük kızın en ciddi sıkıntısının sıcakta olduğunu vurguluyor. 

"Arkadaşlarıyla oynarken cildine dikkat etmek zorundayız, ama en büyük derdimiz onun çok sıcaklaması. Özellikle dışarı çıktığımızda sürekli gözümüz üzerinde ve hazırlıklı olmak zorundayız."

Hanna doğduğu zaman da doktorlar tarafından yakın takibe alınmıştı çünkü düşen deriler nefes alma yollarını tıkıyordu.

23 °C'nin üzerindeki sıcaklıklarda anne ve baba büyük bir özen göstermek zorunda çünkü Hanna terleyemiyor.

"Eğer çok sıcak olur ve terleyemezse, sersemliyor, enerjisi tamamen bitiyor ve yere yığılıyor."

Hanna'nın okulda bol bol arkadaşı var ama zaman zaman da insanlar onunla dalga geçiyor.

Hanna'nın annesi ona hastalığını iyice öğretmiş ve ona insanlara hastalığını açıklaması gerektiğini tembihlemiş.

Lamellar iktiyozis nedir?

Lamellar iktiyozis oldukça ender görülen, hastanın cildinin kabarıp dökülmesi ile kendini belli eden bir deri hastalığıdır. 600.000 kişide bir rastlandığı düşünülmektedir ve semptomlar genellikle doğuştan itibaren görülür. Sebebi ise genetiktir. Vücuttaki deri normal hızından çok daha fazla hızla büyüdüğü için deri dökülür ve yenisi ile yer değişir.

Annesi Hanna'ya durumunu merak edenlere anlatması içi sürekli olarak cesaret veriyor.

Hanna hastalığına merakla bakan insanlara "Benim lamellar iktiyozisim var, ve derimin süper hızlı büyümesine sebep oluyor." diyebiliyor ve annesine göre bu onlar için bir bilinç oluşturma çabası.

Hanna gözetim altında tutulduğu sürece hastalığın ona ciddi bir sorun yaratması ihtimali yok! Ona mutlu bir ömür dileriz!

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nankurunaisaa

çok değişik hastalıklar var gerçekten. şimdi ki ruh halini bilemem ama büyüdükçe kendisi için daha da sorun yaratabilecek bi hastalık gibi. ALLAH acil şifalar versin.. İnşallah en kısa zamanda sağlığına kavuşur.

ece-basak-bilgor

Millet siz kafayı mı yediniz? Yılan deri değiştiren bir hayvan ve burda o tabir gayet bariz örnek olarak verilmiş. Niye hoş veya değil yorumu yapıyorsunuz ki? Takacak tutuşturacak yer arıyorsunuz işiniz gücünüz mü yok lan?

hastalik-hastasi

gecmiş olsun.

corpse-bride

derdimiz var demiyelim sağlık yoksa herşey boş

summerrobertsew

duyar kasmak istemem ama ''yılan gibi'' tabiri biraz hoş olmamış sanki.

summerrobertsew

benzetme yapmasın o zaman aq?

summerrobertsew

asıl sana ne len bonibon her yorumun altındasın

belphegor

Birbirinin aynısı olan kediler görmek mümkündür,fakat türü ne kadar aynı olursa olsun yılanlar birbirine benzemez.Doğanın benzersiz ve kıymetli canlılarıdır. Fakat bazı insanlarımız yılanı kötü bir hayvan olarak görür.İnsani ahlaksızlıkları, suçları yılana yahut başka bir hayvana atfederler.Hoş olmayan,insanların bakış açılarıdır efendim,yılanlar değil.

summerrobertsew

bence bu harbiden duyar kasmak olmuş :) şaka bir yana insanların yılana bakış açısından ziyade kalıplaşmış bazı deyimlere odaklansanız beni anlardınız bence.mesela tdk ''yılan gibi'' deyimini şöyle açıklamış,yanına da örneklemiş ; 1) hain, sevimsiz ve soğuk (kimse):Yılan gibisin, insanları sokmaktan zevk alırsın. -N. Hikmet. dilde birden devrim yaratamayacağımıza göre bu kalıbın insanlarda çağrıştırdığı hatta deyimler sözlüğüne işlenmiş haline göre yorum yapmak gerekir diye düşünüyorum

belphegor

Regl olan kadını 'kirli',flört eden kadını 'müsait' diye tanımlayan TDK'dan bahsediyoruz.Rasyonel bir açıklama bekleme oradan.Kültürel bir durum aslında. Kimi kültürde(İslamiyet öncesi Türklerde de görülür) yılan kutsal sayılır,kimi kültürlerde bilgiyi,kimisinde sağlığı temsil eder.Fakat nihayetinde güzel bir canlıdır.İnsani şeyler atfetmenin manası yok.

summerrobertsew

tdk'dan örnek vermemin amacı orada yazan doğrudur demek değil de orada yazan yaygındırdı.ben asla evet yılan sinsidir aman yılan fenadır demiyorum kendisinden korkmak dışında şahsi bir problemim yok :) sadece yılan gibi deyimi insanlarda genel olarak kötü bir şey çağrıştırıyor,kalıplaşmış diyorum.neyse,en azından yukardaki sevimsiz köpek gibi -hani bununla ilgili konuştuk ya,şaka yaptım kendimce dhgkdf- saygısızca konuşmadınız.tişkürler.

corpse-bride

bu sahısın süslüman oldugunu ad değiştirerek var olmaya calıstıgını dusunuyorum

Görüş Bildir