En Çok Onların Sevgililer Günü Kutlu Olsun! Ekranların En Düzgün, En Derin ve En Güzel Aşkı: #HiLeon!

1.8bPAYLAŞIM

Sevgililer günü geliyor... 

"Meh, sevgililer günü çok saçma" diyenlerden dahi olsanız içten içe iki kişilik bir mutluluk paylaşan insanlara gıpta ettiğinizi biliyoruz. Kim etmez ki?! Bu sevgililer gününde yine çiçekli böcekli mıçmıç paylaşımlarla sıradan çiftler can sıkacak. Oysa aşk dediğin, çift dediğin HiLeon gibi olmalı...

Bir çift kıskanılacaksa; bunu hak eden kesinlikle Vatanım Sensin'in güzel çifti Hilal ve Leon!

Dizilerimizin namı tüm dünyaya çoktan yayıldı bile... E sonuçta dramayı seven bir milletiz. Dramamızın en önemli unsuru da aşk!

Her dizimizin odağında aşk var! Polisiyelerimizde bile!

Evet, her dizimizin odağında aşk var ama doğru düzgün bir ilişki var mı? Yok!

Sadece Yeşilçam filmlerindeki gibi zengin kız-fakir erkek tadında dışsal etkenlerden dolayı değil; uyumsuzluk, odunluk, hödüklük gibi etkenlerden dolayı hem de... Dizilerdeki aşklar hiç mutlu değil!

Bazen fiziksel şiddete bile şahit olduğumuz bu dizi "aşk"larında, çiftler en iyi ihtimalle psikolojik şiddet ile birbirlerini tüketiyorlar.

İşte böyle böyle izledikçe de inceden inceden aşkın berbat bir şey olduğuna inandırılıyoruz. Yaa yaa...

İşte tam bu berbat ilişkilerin ortasında bir çift var ki; pırlanta gibi parlıyor! Hilal ve Leon!

Hani her açıdan dört dörtlük olur mu bir çift... Tek bir kusur dahi yok aralarında!

HiLeon çiftine baktığımızda aslında işin özünü görüyoruz: Muhabbet meselesi!

Hani eskiler derler ya "Allah muhabbetinizi arttırsın" diye; işte o cümledeki muhabbetin anlamı tam olarak bu! Zihinlerin birbirine denk olması, anlayabilmek, anlaşabilmek...

Bir çiftin arasında sohbet muhabbet adeta bir oyun gibi olmalı...

Bunun için de "Beni seviyor musun, o çocuk kim" gibi klişelerden öte, gerçekten insana bir şeyler katabilecek konular konuşabilecek zeka olmalı!

Bu çiftten sağlıklı ilişki adına öğrendiğimiz bir diğer detay da; karşındakini "potansiyel sevgili" olarak değil, insan olarak görmenin önemi!

İnsan insanı ancak böyle tanıyor. 

Örneğin Yıldız, Leon'u sadece "hayırlı bir kısmet" olarak görmüş ve onun bir insan olarak karakterini, arzularını ve hatta duygularını görmezden gelmişti.

Oysa Hilal, Leon'u bir bütün olarak kimliğiyle gördü: Önce asker Leon'u gördü, nefret etti. Ardından şair Leon'u, arkadaş Leon'u, aşık Leon'u... Sonuç olarak da tanıdıkça sevdi! "Bir insanı sevmek" tam olarak da böyle olmalıydı. Günümüz ilişkilerindeki gibi tipini beğendiğimiz insana potansiyel eş olarak yaklaşmak ve gerçek karakterlerini görmezden gelmek sadece yanılgıyla sonuçlanıyor. "Bir insanı sevmek" ile değil!

Karşısındaki kadını toplum dayatmalarının ve cinsiyet kalıplarının ötesinde görebilen ve saygı duyan bir erkek zaten şart!

Leon, Hilal'in nasıl bir savaşçı olduğunu görüp, onun bu tarafına tek kelimeyle hayran kalmıştı. Leon, Hilal'i taa o zamanların savaş atmosferinde dahi bir birey olarak görmeyi başardı.

Günümüz erkekleri "gadın dediğin evinde oturacak, sarma saracak, mantı açmayı bilmeyen kızla olmaz!!!" gibi laflar edip dururken, pek de güzel ilişkilerin yaşanmıyor oluşu çok da şaşırtıcı değil hani...

Bu çiftimizin en göze çarpan özelliği de, mıymıy trip atmak yerine her zaman dürüst olup, gerekirse ateşli tartışmalar yapmaları!

Çünkü anlamak ve anlaşılmak istiyorlar. Onların tartışmaları uyduruk ego savaşlarından kaynaklı değil; ortak bir çıkar yol bulmak için!

Lakin her türlü tartışmada ile asla ama asla saygı sınırını aşmıyorlar.

"Teğmen"

"Küçük Hanım"

Günümüzdeki çiftlerinki gibi küfür kıyamet sözler, bel altı vuruşlar, aşağılayıcı hareketler yok. Bakın yeri geldi, Hilal, Leon'u çekti vurdu ama yine de bir kere bile birbirlerine saygısızca hakaretler etmediler.

Affetmeyi bilmek...

Yani bence biri sizi çekip vurursa onu affetmeniz pek de akıllıca bir hareket olmaz. Hoş zaten polisler tutanak falan tutar, şikayetçi olmasanız bile kamu davası açılır ama mesele bu değil... Sonuçta Hilal ve Leon savaşın iki farklı ucuna ait ve karmaşık dönemlerde yaşayan gençler. Hilal, Leon'u çekip vurdu ve Leon onu affetti. Çünkü onu anlıyordu. Anlamak ve anlaşılmak; büyük nimet gerçekten!

Fedakarlık yapamıyorsanız, o sevgi değildir; takıntı yahut bağımlılıktır muhtemelen!

Çünkü bu çift, birbirlerinin güvenliği ve mutluluğu adına, kendilerini ateşe atmaktan dahi hiç çekinmediler. Hilal, Leon için kurşunların önüne mi geçmedi; Leon "mutlu ol yeter" diyerek kahrola kahrola uzaklara mı gitmedi...

Günümüzde ise fedakarlık yapmak yerine, aşkı testlere tabi tutuyoruz. "Giden gitmiştir, gittiğin gün bitmiştir" gibi laflarla en çok kendimize odaklanıyoruz. Oysa seven insan, önce karşısındakinin mutluluğunu ister.

Ortak acılar bağları güçlendirir. Bu çift az badire atlatmadı!

En ufak sorunda toz olmadılar, birbirlerine her daim destek oldular. İlişki gözlerimizin önünde giderek güçlendi. Kötü olaylarla yıpranacak sanıyorduk ama onlarınki adeta filizlendi.

Aşk garip şey gerçekten... Kötü olanı insanı tüketip mahvederken; iyi olanı ise besleyip büyütüyor. Lakin her halükarda değiştiriyor!

Hilal ve Leon'un aşkı da böyle besledi işte iki farklı insanı.

Yetenekleri gelişti, hayat görüşleri değişti, büyüdüler! Aşık olunca kendilerinden uzaklaşıp adeta tek bir organizma haline gelmek bir tarafa dursun; bu iki insan da bireysel olarak bu aşkla beraber devleşti. Hilal'in şair kimliği büyüdü, kalemi keskinleşti. Leon'un ise hedefleri ve amaçları... O üniformayı da söktü attı üstünden. Aşk, besler büyütür ve temizler a dostlar.

Böylesine güzel bir ilişkinin gerektirdiği en zor şey belki de; sabır!

İnanmak ve sabretmek önemli. Başka türlü olmuyor zira. Hayatın bizim kontrolümüz dışında bir ritmi ve akışı olduğunu kabullenmek ve bazen üzerimize düşen en zor şeyi yapmak: Beklemek.

HiLeon'un bile zorlandığı konu; güven...

Güven belki de insanlığın en zor imtihanı! Ama bu çift bunu da başardı bir şekilde. "Bir bildiği vardır" diyebilmek, "O asla öyle bir şey yapmamıştır" diye tüm dünyayı dahi karşına alabilmek, "O bekliyordur" diye inanmak... Güvenmek işte! 

Elbette ki her saçma sapan ilişkide bu cümleleri kullanamazsınız. Gerçekten güveneceğiniz biri olması lazım. Dolayısıyla, ancak gerçek sevgilerde kullanılabiliyor bu cümleler.

Son olarak da tabi ki o çılgın kimya! Ten uyumu! Akıl sır erdiremediğimiz çekim!

Bu noktada yapabileceğiniz pek bir şey yok; zira bu adeta Allah vergisi! Bu olmadan, yukarıdaki tüm şartları yerine getirseniz dahi elinizde "dostluk"tan başka şey kalmaz. Dolayısıyla bu ikilinin arasındaki ekranlardan fışkıran çekim de onları bambaşka kılıyor.

Çok güzelsiniz, HiLeon!

Sevgililer gününüz kutlu olsun!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tugcelii

Boraaan diye geziyorum fanclub falan mı açsam bu yaştan sonra ahahhss çok tatlı çok

dnz-krg

hilal ablasına da dahil herkese milliyetçilik ve vatan üzerine konferans verirken, matbaa köşelerinde yunan subayıyla yiyişiyor. ne kadar vatansever. leon da başta gözünü kırpmadan türkleri vururken, şimdi bolşevik oldu. senariste söyleyelim ki bolşevik olmak vatanı satmak değildir. yunan bolşevikleri savaşa karşı oldular ama türklerle işbirliği yapmadılar. oldu olacak leon kuvayı milliyeye katılsın. ayrıca yunanistan'da böyle çirkin ve şişko bir kız için ülkesini satacak tek bir adam bulamazsınız. o ancak sizin türk kadınlarına has duygusal fantazi dünyanızda olur. yunan erkekleri böyle bir yokluk içinde değil. hele böyle bir kız için (bu konuda şüphesi olan bakınız ege adaları). ayrıca leon hiç yunana benzemiyor. nereden tutsak bu senaryo ancak hayatında aşk yaşamamış ergen gözlüklü ve sivilcileri kızlara hitap eder. onların da ekmeğini yediniz yeterince doğan medyası. azala azala bitsin bu dizi istiyorum. hayallerde yaşıyorsunuz türkler: )))

elif-eda-kaya

Hilal vatanını çok seven bir kız ve ilk bölümden beri bu böyleydi hiç değişmedi, barış yanlısı vicdanlı bir Yunan'a aşık olması bu durumu neden geçersiz kılsın? İkisi de bu savaşı bitirmek için ellerinden geleni yapan gencecik iki aşık, bu güzelliği nasıl göremiyorsunuz? Bu arada "HELE BÖYLE BİR KIZ" diyerek düşük zekanızca aşağılamaya çalıştığınız kız hem yeteneğiyle hem ışıl ışıl duru güzelliğiyle her bölüm beni kendine hayran bırakıyor. NOT: Aşk yaşadım, ergen değilim, cildim pürüzsüz.

ahra-alya-gul

İlk olarak ne derler bilirsin “o kız kilo verebilir ama sen bu beynini nasıl değiştirirsin bilmem.” İkinci olarak güzellik göreceli bir kavramdır. sende galiba hiç aşık olmadın galiba çünkü her insanın sevdiği kendisine güzeldir. Keşke içeriği güzel bir şekilde okuyup en azından birkaç bölüm izleyip yorum yapsaydın bu çifte.. Leon’un gözünü bile kırpmadan vurması, Hilal’in leonu abisi için vurması hep bir neden için. Zorunda oldukları için yaptılar ve bunu Hilal’de Leon’da biliyor.. İçeriği okuduysan “ Yaptıysa bir bildiği vardır” diyorlar. Şu an bu duyguları anlıyacağını zannetmiyorum zira anlasaydın böyle şeyler yazıp düşünmezdin..

barbatusos

ne alaka simdi ? İnsan İnsani oynuyor agzi var sevgilsiyle opusuyor, vatani savunuyor. Bi tuhaflik daha var yemek yiyebiliyor.Hatta yazi yazabiliyorlar. Ne sacmaliktir Abi !? Seni Anan Baban yapmadi leylekler getirdi ! Dogru bu. İzlemiyorsan sayaya izlemiyorum yazman yeterli

dnz-krg

o kız bir kere savaş zamanı açlık yaşanan bir ortam için uygun cast değil. oyunculuk konusundaki yeteneksizliğini tartışmayayım. güzellik konusu o kadar da göreceli değil emin ol. bir adriana lima ile kibariye aynı diyorsan bu konuda estetikle ilgili kitapları okumaya başlasan iyi olur. bir kadının bir erkeği sevmesine rağmen vurması kadar saçma bir mantık da dünyada eşi benzeri yok. zaten dizide kesinlikle hilal'in bir aşk yaşadığını düşünmüyorum, leon gibi aklı evvel bir karakter yazmışlar, tipik türk kızına hitap eden erkek: ne yaparsam yapayım bana hayran olsun, ne yaparsam yapayım beni prenses sansın. bu kafayla yazılmış sizler de yiyorsunuz. ben de yunanları iyi tanıyan bir yunan olarak böyle bir dünya yok diyorum. hayalkırıklığına uğradınız ama gerçek bu: ))))

dnz-krg

türkiye'de eleştiri kurumu olmadığı için her yazılan eleştireye saldırı gözüyle bakıyorsunuz. ben leon'u oynayan çocuğu oyunculuk açısından birinci sezonda başarılı buluyordum. bu sezon o da tırt. kız zaten başından beri başarısız. istersem her bölümü izler her bölümü eleştiririm. zaten bu işin doğasında var. yoksa niçin televizyon eleştirmenliği diye bir meslek olsun? : )) dünyayı izleyin biraz da ondan sonra yorum yazın.

barbatusos

Rahatsizlik duyuyorsan RTUK'u arar sikayetini edersin. Carsamba gunleri degil tum gunlerini degerlendirecek birseyler yap;)

elif-eda-kaya

Senin gibiler izleyip mastürbasyon yapacak diye kimse kalıplaşmış güzellik normlarına uymak zorunda değil. Herkesin ayrı bir güzelliği var ve marifet her kadının, her adamın güzelliğini görebilmekte. Dizi izliyorsun defile değil.

dnz-krg

siz benim hangi gün ne yaptığımı nereden biliyorsunuz? ne işle uğraştığımı nereden biliyorsunuz? eleştiriyi öğrenemediğiniz için ülke bu konumda. sanatın özünde eleştiri vardır. biraz bir şeyler okuyun. uyduruk kıytırık dizilere mahkum etmeyin kendinizi.

dnz-krg

size cevap yazmamıştım, benim cevabım öteki hanımefendiyeydi. ama illa bana cevap ver diye ısrar ettiğiniz için size de yazmış olayım. insanların birinden hoşlanması elbette fizikle sınırlı değil. ancak bu iki oyuncu arasında zaten böyle bir kimya da hissedilmiyor. daha çok abi ile kardeş gibiler. ben olaya daha çok teatral ve sanatsal anlamda bakıyorum. beni anlamamanız şaşırtmıyor. bu konuda belli bir birikimi olan ve eleştirel gözle bakan hemen herkes neyi eleştirdiğimi anladı. tekrar söyleyeyim kız o rol için uygun cast değil. oyunculuğu da kötü. ha bir de mastürbasyonu kime bakarak yaptığımı nereden anladınız onu bilemiyorum. 18 yaşındaki kızları düşlemek için epey yaşlıyım. beni sizin milletinizdeki sapıklarla karıştırmayın.

barbatusos

Dunya senin gibi tebenekeleri barindiriyor evet maalesef. uretilminle ogunme. seni hor gormuyoruz ;)

taemin-dayt

Çirkin mi??Oyunculuğunu eleştirebilirsiniz fakat Hilal karakteri oldukça güzel ve kilolu olduğunu da düşünmüyorum rolüne göre gayet uygun bir kiloda dönemi biraz araştırmanızı tavsiye ederim.

dnz-krg

evet yunanistan ve türkiye'de o dönemde insanlar açlıktan ölürken 80 kilo bir kız diziye çok uygun olmuş. haklısın : ))) dönemi bence siz araştırın komik olmayalım.

dnz-krg

üretimimin de ne olduğunu bilmiyorsunuz dediğim gibi. eleştirilere açık olmak lazım. başka türlü gelişme olmaz. o yüzden 25-30 yaş arası avrupa standartlarında iyi dizi oyuncunuz yok. çünkü dert gerçekten oyunculuk değil. ergenlere oynayıp para kazanmak. kimsenin parasında gözüm yok. kazansın ama işini iyi yaparak kazansın, çünkü dünyada bu işi hem iyi yapıp hem de kazandığını hak ederek kazanan dünya kadar oyuncu var. bunları tartışmamız bile komik.

barbatusos

abicim izleme ! sorunun ne ?! dertlendigi seye bak ? bu kadar uzatma. kabahat bulunacak o kadar dizi var. diyorum izlemezsin olur biter. millete giydirmisssin senin bizden farkin ne acaba 😒

dnz-krg

arkadaşım eleştirip de izlerim sana ne ki. keyfimin kahyası mısın? kaldı ki izlemeden nasıl eleştireceksin? bilimsel metodun yok, mantığın yok, beynini aldırmışsın konuşuyorsun. sen de izle çok beğen. bu seviyedeki oyunculuk ve senaryo sana hitap etsin. bana ne ki. ama ben eleştirimi yazarım o da seni bağlamaz. işine bak.

lale-memmedova

gidin modellikden evrilme gülemeyen, ağlayamayan oyunculara laf edin o zaman... Miray Danerin ve Boran Kuzumun oyunculuklarıyla ilgili usta oyuncular olumlu yorum yaparken, sizin yorumunuz komik kalmış... bu dizide zaten dış görünüşle ilgili tabular yıkılmaya çalışılmış... hala böyle düşünenler varsa, 3 sezon şart o zaman...

ahra-alya-gul

Ben seni çözdüm. Sen şu türkler ne yapsa b o k atan, her konuda batıyı üstün gören, kendi zevklerini diğer zevklerden üstün zanneden, her gördüğü kızı eleştiren ve bir şey bulan, 20 25 yaş arası ergenlikten çıktığını zanneden insan tipisin kusura bakma. Eleştiri yapmışsın ama eleştiri yapmak her yiğidin harcı değil dostum. Belli bi alanda kendini geliştirirsin, bir sıfat sabi olursun sonra gerçek bir eleştiri yaparsın . Senin şu an yaptığın b o k atmak ve mileti trollemek. Büyü de konuşalım.

dnz-krg

bu ülkede eleştiri kurumu olmadığı için bu kadar üstüme geliyorsunuz ama mühim değil. o çok övdüğün oyuncular dahi kendi dizilerini izlemediklerini defalarca söylediler. siz oturup izliyorsunuz artık oradan pay biçin.

dnz-krg

valla benim neyle ilgili çalıştığımı veya eğitimimin ne olduğunu bilmeden konuşman tam bir komedi. bu arada boran kuzum'la ilgili eleştiri yapmadım farkındaysan. onun oyunculuğunu birinci sezonda beğeniyordum. ikinci sezonda yeterince iyi bulmuyorum. miray daner'e gelince onun herhangi bir oyunculuk yeteneği olduğunu düşünmüyorum. her ağlayabilen ve gülen oyuncu değildir. ustalar dediğiniz halit ergenç'se herhalde iğrenç oynuyor diyecek hali yok. piyasa içi ilişkileri bilmeden, ahbap çavuş ilişkileri ile işlerin döndüğünü bilmeden yaptığınız yorumlar ancak oturduğunuz evden doğru gözükür.

sokaktayurumeyisevmeyenbiradam

türkleri vurdu dediğin vakit hasan tahsin leonun babasına silah çekmişti.

poyraz-tahsin-hancer

aşk hep yaşanmalı

dss

En güzel en naif çift Keşke herkes güzelliğinin farkında olsa da harcanmasalar :(

tuana-aydemir2

Günümüz dizileri hep kadını döven, aşşalayan, bağıran çağıran, rezil eden ve en sonunda (nasıl oluyosa da kadın adama aşık oluyor) mutlu bir çift çıkıyor. Ama HiLeon farklı Leon öyle biri ki kadına değer veren, kadını el üstünde tutan ve onu kırmamak için elinden geleni yapan biri. Diğer dizilerle karşılaştırılması hata

koray-polat

Aşağılayan*

sokaktayurumeyisevmeyenbiradam

adamsın.

Görüş Bildir