Emniyet Uyarısı: IŞİD, Kilis ve Gaziantep'i İnsansızlaştırıp Fethetmeyi Planlıyor

 > -

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, 21 Mayıs 2016 tarihinde iki il valiliğine gönderdiği “gizli” ibareli yazıda IŞİD tarafından Türkiye’ye atılan füzelerin amacının insanların bu bölgeyi terk etmesini sağlamak olduğu belirtildi. Yazıda, “Halkın burayı boşaltması halinde sınır hattında hazır bekleyen örgüt üyeleri buralara sızacak” denildi.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre Emniyet Genel Müdürlüğü 21 Mayıs’ta iki vilayete ‘gizli’ ibareli bir yazı göndererek IŞİD’in attığı roketlerle bölgeyi insansızlaştırmaya çalıştığını, kazdığı tüneller aracılığıyla Türkiye’ye sokacağı militanlarını da sınırda beklettiğini aktardı.

Yazıda, “Halkın burayı boşaltması halinde sınır hattında hazır bekleyen örgüt üyeleri buralara sızacak” denildi.

Emniyetin raporuna göre bir dizi militan da tüneller kullanılarak çoktan Kilis’e sızmış durumda ve uyuyan hücreler olarak bekliyor. IŞİD bu yolla Kilis ve Gaziantep’i fethederek İslam Devleti topraklarına katmaya çalışıyor.

Gönderilen yazıya göre IŞİD’in Öncüpınar Sınır Kapısı’na bomba yüklü araçlarla saldırma planı da var. IŞİD tüm bu eylemleri “Türk yetkili ve askerlerinin görüldükleri yerde vurulması gerektiği yönünde” verdiği hutbeyle de gerekçelendirmiş.

IŞİD ocak ayından bu yana Kilis’i ‘atış sahası’ haline getirmiş durumda. Kentte şu zamana kadar sekizi Suriyeli, içlerinde çocukların da olduğu 21 kişi saldırılar nedeniyle hayatını kaybetmişti. 

18 Ocak’tan bu yana Kilis’e 25 kilometre uzaklıktaki IŞİD denetimindeki Bab bölgesinden atılan Katyuşa füzelerinin sayısı 70’ı aşmıştı.

Cumhuriyet ve Diken

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016IŞİDKilisdizi
Görüş Bildir