Görüş Bildir
Haberler
Emniyet Özel Harekatçı Eğitecek

Emniyet Özel Harekatçı Eğitecek

ATKN
20.08.2015 - 11:26

Emniyet Genel Müdürlüğü, özel harekat polisi ve bomba uzmanı ihtiyacını, 'temel özel harekat' ve 'bomba uzmanı temel eğitim' kursları aracılığıyla karşılayacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Artan terör saldırıları, Emniyet Genel Müdürlüğünün önem verdiği uzman polis eğitiminin gerekliliğini ortaya koydu. Emniyet, özel harekat polisi ve bomba uzmanı ihtiyacını karşılamak üzere iki yeni kurs düzenleyecek.

Eğitim Şube Müdürlüğünce illerdeki emniyet müdürlüklerine gönderilen yazıda, 'temel özel harekat' ve 'bomba uzmanı temel eğitim' kurslarına katılmak isteyen adaylarda aranan şartlara yer verildi.

Buna göre, bomba uzmanı ihtiyacını karşılamak üzere açılacak kursa katılmak isteyen emniyetmensuplarının, en az iki yıl görev yapmış olmaları ve birlikte çalıştığı iki amirinin liyakat, mesleki ehliyet ve başarı yönünden yazılı görüşünü almaları gerekiyor.

Adayların, hizmeti olumsuz etkileyen tutum ve davranışları nedeniyle başka branştan çıkarılmamış olmaları ve bulundukları branşta zorunlu hizmet süresini tamamlamaları isteniyor.

Ayrıca, B sınıfı sürücü belgesine sahip bulunmaları, Polis Akademisi ve POMEM mezunları için 32, polismeslek yüksekokulu mezunları için ise 30 yaşını aşmamış olmaları şartı aranıyor. Adaylarda son 3 performans değerlendirme puanı ortalamasının da iyi olması gerekiyor.

Özel harekat polisleri gönüllülerden seçiliyor

Özel harekat polisleri gönüllülük esasına göre seçiliyor. Özel Harekat Dairesi Başkanlığınca eylül veya ekimde başlatılacak 49. dönem temel özel harekat kursuna katılmak isteyen gönüllü emniyetmensuplarından gerekli şartları taşıyanlar, fiziki yeterlilik ve mülakat testine tabi tutulacak.

Özel harekat polisi olmak isteyen polis memurları, komiser yardımcıları ve komiserlerin 31 yaşından gün almamış olmaları gerekiyor.

Adayların son 3 yılda kademe ilerlemesinin durdurulması veya ikiden fazla aylık kesim cezası almamış olmaları, son 3 performans değerlendirme puanı ortalamasının iyi veya çok iyi olması isteniyor.

Özel harekat polisi olmak isteyenlerin haklarında devam eden adli ve idari soruşturma bulunmaması, daha önce açılmış kurslardan ilişiğinin kesilmemiş olması gerekiyor.

Terör örgütlerinin şehir veya kırsaldaki silahlı eylemlerini engellemek, eylemlerin faillerini etkisiz hale getirmek veya yakalamakla görevli özel harekat polisleri, rehine ve uçak kaçırma operasyonları da gerçekleştiriyor.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
1
0
0
0