Görüş Bildir
Haberler
Emine Işınsu Kimdir, Kaç Yaşında Vefat Etti? Emine Işınsu Öksüz’ün Eserleri Ve Kitapları…

Emine Işınsu Kimdir, Kaç Yaşında Vefat Etti? Emine Işınsu Öksüz’ün Eserleri Ve Kitapları…

Türk edebiyatının sevilen isimlerinden roman ve oyun yazarı Emine Işınsu Öksüz vefat etti. Ünlü yazarın ölüm haberini eşi Prof. Dr. İskender Öksüz duyurdu. 83 yaşında hayata gözlerini yuman Emine Işınsu Karaca, birçok ölümsüz eser arkasında bıraktı. İşte Emine Işınsu Karaca’nın kitapları ve eserleri…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Emine Işınsu Karaca Kimdir?

Emine Işınsu Karaca Kimdir?

Emine Işınsu Öksüz, 17 Mayıs 1938'de Kars'ta dünyaya geldi.

Cumhuriyet döneminin tanınmış şair ve yazarı Halide Nusret Zorlutuna ile Tümgeneral Aziz Vecihi Zorlutuna'nın kızı olan yazar, annesinden dolaylı sürekli edebiyattan söz edilen ve şiir okunan bir çevrede, babasının görevlerinden dolayı da Sarıkamış, Şanlıurfa ve Karaman gibi yurdun çeşitli yerlerinde yaşayarak büyüdü.

Öksüz, annesiyle çıkardıkları 'Ayşe Dergisi' ile başlayan dergi yayıncılığın ardından ilk şiir kitabını henüz 17 yaşındayken 'İki Nokta' adıyla çıkardı.

'Küçük Dünya' adlı kitabından sonra da 1960'lı yıllarda yoğun bir şekilde roman yazmaya yönelen usta kalem, fikir ve sanat dergisi 'Töre'yi 1971-1981 yılları arasında çıkardı.

'Bir Yürek Satıldı' (1967),'Bir Milyon İğne' (1967) ve 'Adsız Kahramanlar' (1975) oyunlarını da kaleme alan Öksüz'ün TRT'de radyofonik oyun olarak yayınlanan 'Bir Yürek Satıldı' eseri ile 'Küçük Dünya' romanı televizyon dizisi olarak TRT'de izleyicilerle buluştu.

Birçok dergi ve gazetede de yazıları yayımlanan Öksüz'ün Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere Türk Edebiyatı Vakfı, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, Türkiye Milli Kültür Vakfı ve Türkiye Yazarlar Birliği gibi birçok kurumdan ödülü bulunuyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın