Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Emekliye Yılda İki Kere Çift Maaş Verebilmek İçin Yapılabilecek 10 Basit Şey

 > 
174PAYLAŞIM

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun notere onaylattığı emekliye her yıl iki defa çift maaş sözünün üzerine, başbakan Ahmet Davutoğlu "vereceksin de nereden vereceksin bu parayı? Biz kasada biriktirdiğimiz paraları onun için biriktirmedik." Diyerek cevap vermiştir. 

Peki gerçekten emekliye her yıl iki defa çift maaş verilemez mi? Bunun için kaynak bulmak çok mu zor? Kılıçdaroğlu bol keseden mi sallıyor yoksa Ahmet Davutoğlu yanılıyor mu?

Sizler için Onedio makro ekonomi uzmanı ekibimiz bir araştırma yaptı ve emeklilere çift maaş için nereden para bulunabilir araştırdı.

1. 300 milyon dolara mal olan başbakanlık, muhtemelen yeni cumhurbaşkanlığı uçağı, filoda 6 uçak bulunması sebebiyle hemen elden çıkarılabilir.

2. Ne kadara mal olduğu konusunda hiçbir fikrimizin bulunmadığı, ama açıklanması halinde ekonomik dengeleri bile sarsacağı söylenen Ak saray tatil köyü olarak değerlendirilebilir.

Hazır içinde binicilik tesisi, spa falan varken iyi fiyata gideceği kesin.

3. Ak saray'ın elden çıkarılmasıyla elektrik, ısınma, koruma, vb. kalemlerden yapılacak tasarruf yine çok güzel bir meblağa tekabül edecektir.

haber.sol.org.tr

4. Komşularla ilişkileri düzeltmek yurtdışında iş yapan ama son zamanlarda bir bir kovulan şirketlerimizin tekrar önünü açacak ve bu da gelir kapısı olacaktır.

Libya, Tunus, Mısır, Suriye, Irak, vb. ülkeler buna çok güzel örnekler.

5. Devletin kaynaklarını hiçbir işe yaramayan boş beton yığınlarına harcamak yerine, ülke ekonomisine doğrudan katkısı olacak araştırma, teknoloji, ar-ge, vb. konulara harcamak yerine olacak ve vergi gelirlerinde hatırı sayılır bir artış olacaktır.

6. Diyanet işleri başkanlığına 1 milyon dolara alındığı söylenen araç ve başbakanlık filosuna dahil edilen yeni 228 lüks araç elden çıkarılarak harika bir gelir sağlanabilir.

7. Yolsuzlukları "darbe" diye satmaktan vazgeçip, üstüne gidebilirsek devletin milyonlarının vatandaşın cebine girmesini sağlamak pek tabii ki mümkün.

8. Devlet kurumlarının başına "ehil" kişiler atanarak kurumların verimliliği artırılmak suretiyle bu durum zaman içinde rahatlıkla paraya çevrilebilir.

www.malatyasonhaber.com

Mesela Tübitak'ın başına bir bilim insanı atamak çok zor olmasa gerek.

9. Aynı şekilde atamalarda tek kriterin "yandaş" olması gerekliliği ortadan kaldırılarak da büyük bir verim artışı sağlamak mümkün olabilir.

10. Vatandaşın gösteri hakkına saygı duymak bile büyük bir gelir kapısı olabilir.

Polise alınan gaz fişekleri, ağır silahlar, plastik mermi, vb. kalemler ciddi bir tasarruf kalemi oluşturabilir.

Son - Bizim Keynes ekonomi ekibimiz şimdilik bunları bulabildi. Ancak bize 2 gün verin, işçiye, memura da çift maaşın yollarını bulalım.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
duygu-kaplan

aksarayın üstü otel, alt katları da avm olsun bence :)

asil-berke-guneri

3 adım, 1: elektrikli araç dışında araç satışı yasaklanır 2: elektrikli araç satışında vergiler çok ciddi oranda düşer 3: araçları şarj etmek benzine oranla daha ucuz ama yine maliyetine göre çok pahalı olur. ucuz araba ucuz yakıt herkes kazanır ve petrol e ihtiyacımız olmaz

Gizli Kullanıcı

rahatlıkla verilebilinecek para ama çok ucuz siyaset olmuş. emeklinin derdi para değil çocuklarının geleceğidir. Bunu teklif eden kılıçdaroğlu parayı 2 sene üstüste endüstriyel yatırım olarak kullansa, işsizliği %10 dan 8'e,kişi başı geliride 10.000 den 11.000 e çıkarır ama emekli kolay hedef nede olsa dimi?

Gizli Kullanıcı

hee bu arada daha kısayolu da var güneş enerjisine geçersek elektrik su doğalgaz faturaları olmaz bedavadan emekliye para yağar tabi bizimkilerde bu akıl nerede daha doğrusu bu vicdan

Gizli Kullanıcı

lan gandhi kemal ne salladın ya sanki başa geçsen dediğini yapacakmışsın gibi

Görüş Bildir