Elmaseverler Buraya! Artık Cebimizde Yerini Alan iOS 12 Bizi Hangi Yeniliklerle Tanıştırıyor?

140PAYLAŞIM

Haziran ayında özellikleri tanıtıldı ve yakında karşımıza çıkacağı duyuruldu, şimdilerde cebimizde yerini aldı. Peki iOS 12 neler getiriyor?

iOS 12'ye dair akıllara takılan en büyük soru daha önceki sürümlerde yaşanan ve özellikle görece eski modelleri etkileyen yavaşlama sorunuydu.

Beta sürümünü deneyimleyen kullanıcılar bu sorunun büyük ölçüde iyileştirildiğini söylüyor. Bu iyileştirme soru işaretlerini giderse de bunun dışında değişen birçok şey var.

Yakında hepimiz ölçebileceğiz ama Apple'ın iddiası büyük: iOS 12 ile kameraya geçiş hızı %70'e yakın artacak.

iPhone X kullanıcılarını ilgilendiren bir kamera geliştirmesi de Animoji. Mesajlaşma ve görüntülü görüşmelerde koala, kaplan, hayalet ve T-Rex figürleriyle kendi ifadelerimizi oluşturabileceğiz.

Çoktandır bekleniyordu: FaceTime'da 32 kişiye kadar çoklu görüşme yapabileceğiz.

Ekranın üst kısmında daha büyük görüntüye sahip kullanıcı görüyor musunuz? İşte onlar o an konuşanları temsil ediyor. Kullanım karmaşası da olmayacak anlayacağınız.

Kamera filtrelerinde de renk değişimlerinin biraz daha ötesine geçiyoruz sanki.

Animasyonlar, metin efektleri ve renkli çıkartmalar derken iyiden iyiye kameranın tutkunu olacağız.

Artırılmış gerçeklikte oyunun kuralları bu yeni sürümle değişecek gibi görünüyor.

Aynı anda birden fazla kişinin dahil olabildiği bu deneyim hem anlık olarak hem de mesaj olarak diğer kullanıcılarla paylaşılabilecek.

Artırılmış gerçeklik teknolojisindeki bu iyileştirme gerçek nesnelerle olan ilişkimizi de iyileştirecek. Kamera vasıtasıyla nesnelerin boyutlarını tutarlı biçimde ölçebileceğiz.

Boyut ölçmek mi, o nasıl olacak?

Böyle.

Telefon başında zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorum diyenler için akıp giden zamanı hatırlatacak bir 'dost' da geldi.

Özellikle oyunlar ve sosyal medya uygulamalarında zaman algımızı yitirebiliyoruz, bu da hem gerçek hem de mecazi anlamda baş ağrıtabiliyor. Ekran Süresi adındaki yeni yardımcı uygulamalarda geçirdiğimiz zamanı takip etmeyi, sınırı aşma durumlarında bildirimler vasıtasıyla sınırlamayı sağlayacak.

Dağınık bildirimleri toplamanın tam zamanı.

Bir mesajın ardından gelen Instagram bildirimi, ardından yine farklı bir mesajın bildirimi derken yönetmesi hayli zor bir bildirim yığını arasında ihtiyacımız olan şeyleri bile kaybedebiliyorduk. Yeni bildirim yönetimiyle her şey daha derli toplu olacak.

Bildirimlerde iyileştirmelerden bahsetmişken Rahatsız Etme modundaki değişimlerden de bahsetmek gerek. Modun güncel haliyle bazı etkinlikler boyunca, günün bazı saatlerinde ya da belirli zamanlarda bildirimlerden azade olabileceğiz.

Anasayfaya ek olarak uygulamalara özel bildirim ayarları da var tabii 👇

Siri'nin nitelikleri de arttı, artık sık başvurduğunuz bazı uygulama ya da görevleri kısayol olarak tanıtabilmek mümkün.

iPhone batarya ömrünü anlık takip etmekten öte daha uzun vadeli analiz edebileceğiz.

Ayarlar sekmesindeki pil kullanım grafiği artık son 24 saat veya 10 gün içindeki herhangi bir zamanın kullanım grafiğini verecek. Bu büyük çaplı değişimlerin yanında Mesajlar uygulaması üzerinden fotoğraf paylaşmak da daha kolaylaşıyor.

Hepsini deneyimlemeye hazırız, peki bunlar dışında iOS'un son sürümünde neler olmasını isterdiniz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selin-uluhan

şimdi yukledım gayet super ozellıkle su bildirim kalabalıgını topladıgı ıcın mınnettarım cunku bazı bakacagım seylerı yanlıslıkla tumden sılıyordum iyi oldu

sezengibiozel

5S benimki. en son 10.3.3 surumu var. sizce güncellemeli miyim?

yek13

elimdeki son iphone olacak. sonrası Note

susmam

Eski modelleri yine yavaşlatacak oç. Güncellemeyin

aybukoi.teneko

Wifi ve bluetooth u ayarlardan kapatmak zorunda kalmasak çok daha güzel olabilir

Görüş Bildir