Eleştirmemize Hak Vereceğiniz Yeni Bir Töre Dizimiz Var: Hercai

-

Cuma günlerinin artık yeni bir starı var; Hercai. Yıllardır bitmek tükenmek bilmeyen töre dizilerine bir yenisi daha eklendi. 

Peki konusu hakkında ve neden şu aralar çok eleştiriliyor bir fikrin var mı? Biz anlatıyoruz.

Türk seyircisi ezelden beri Mardin dizilerinin, gücünü kadınlar üzerinde tatmin eden ağaların, nefretle başlayıp 'mutlu' biten hikayelerin hayranı biliyorsunuz.

Tabii ki kalitenin kölesi olanlar direkt es geçiyor biliyoruz.

Bir erkek kadını istismar ettiğinde hepimiz biliyoruz ki buna bile hayranlık duyan ve ne zaman küslük bitecek de gerçekten karı-koca olacaklar diye bekleyenler var. Küslük bu arada, tecavüz sonrası küslük.

Törelerin varlığı ve işleyişi dizi yazarları tarafından eleştirilmek için bile yazılıyor olsa, izleyiciler arasından bu korkunç karakterleri fenomenleştirenler türeyebiliyor.

Şimdi de yeni tartışma konumuz 'Hercai' dizisi oldu. Size birkaç maddede dizinin konusunu anlatalım, sonra çekincelerimizi anlayacaksınız.

Dizinin esas adamı Miran. Canlandıran kişi Akın Akınözü, ciddi anlamda yakışıklı bir adam. Zaten hangi Mardin dizisinde eli yüzü kayık bir adam gördük ki?

Miran Aslanbey'in ailesi, Şadoğlu ailesi tarafından adeta katledilmiş. Annesine tecavüz edilmeye çalışılmış, babası dedesi herkes ölmüş.

Miran'ın babaannesi Azize Hanım da kocasının, çocuklarının, gelinlerinin intikamını alabilmek için torunu Miran'ı nefretle yetiştirmiş.

Eeeee bu ilmek ilmek örülmüş dev zeka planı işliyor tabii. Miran bir iş adamı olarak Şadoğlu ailesinin karşısına çıkıyor.

Miran ve ailesi bu konuda Şadoğlu ailesinden bu adamcağızı suçluyor ama biraz izlediğinizde kesinlikle fotoğraftaki Hazar'dan değil, dededen şüpheleniyorsunuz.

Dede de bu, tereddüt etmeden günahını alabilirsiniz.

Takdir edersiniz ki hikayenin bir masum köylü güzeline ihtiyaç var: Reyyan, Hazar'ın üvey kızı. Annesi başkasından hamile kalmış ve Hazar da Reyyan'ı kabul etmiş. Dedesi durumu sindiremiyor.

Öz torunu değil ya, kızı küçümsüyor, aşağılıyor dede. Öz be öz torunu Yaren'e ise bayılıyor. Kendisi sinsi, yılan, fitne. Koca konak fitnesiz mi olacak zaten, hiç mi dizi izlemediniz!

Neyseee şunu anlıyoruz ki, Reyyan'ın acil olarak bir beyaz atlı prense ihtiyacı var. O da kim olabilir? Tabii ki Reyyan'ın ailesinden intikam almak için gelen Miran Aslanbey.

Miran ve ailesi yaşanan elim olaylar sonrası o daha küçükken Kars'a göçmüş. Şadoğlu ailesine kendisini Miran Aksoy olarak tanıtınca kimse kim olduğunu anlamıyor. Miran'ı iş adamı sanıyorlar.

Reyyan'a talip oluyor. Reyyan da dünden hazır zaten, saçlarını ısrarla alnının üstüne sabitleyen Miran'a derhal aşık oluyor.

Fakat kıskanç Yaren durumu güçleştiriyor. Çünkü o da Miran'a aşık olmuş durumda. Dede Yaren'i çakmaya çalışıyor Miran'a ama olmuyor. Miran, Hazar'ın kızı Reyyan'a kilitlenmiş.

Yahu tabii ki bir kişiye sadece bir kişinin aşık olması mümkün mü?

Bitti mi? Asla. Reyyan'ın kuzeni Azat da kime aşık? Tabii ki amca kızı Reyyan'a. Biz ajite edilmiş şekilde kuzenine aşık olan bu adamın kına gecesi ağlamasını vesaire izliyoruz. Hatta aşkına karşılık bulamamasına üzülenler var. Abisi bildiği adamın kendisine aşık olmasına karşılık vermeyen zalım Reyyan...

Bu şahıs aynı zamanda Yaren'in abisi oluyor.

Ama en vurucusuna gelmedik. Miran'ın istemeye beraber geldiği ve devamlı itip kaktığı ablası ile arasında ne sır var?

Karısı! Allah kahretmesin ki ablası diye tanıştırdığı kadın bildiğin resmi nikahlı karısı. Aynı zamanda da öz amca kızı. Dünya amca çocuklarından ibaret değil be kardeşim, biraz gezin arayın!

Şimdi bu adam zaten resmi nikahlıysa, bu kızla nasıl evlenecek? Sahte nikah memuru ile! ❤️ Kardeşim az gelir, kızın üvey ailesinin yediği haltlar yüzünden kıza asit döküp yaksaydın?

Biliyorsunuz yöresel danslarımızla Mardin dizilerimiz daha bir şenlenir. Sene 2019'da Sıla tokası da görmemize çok az kaldı.

Karısı Gönül de düğüne geliyor, hatta kocasının evlendiği kadına takı bile takıyor. Kocasının kulağına da şu aşk sözlerini fısıldıyor; "Sakın gece gerdeğe falan girersin, unutma senin karın benim."

Veeeee Miran bir ayıp ederek karısını dinlemiyor. Sahte nikah kıydığı Reyyan'la birlikte oluyor. Hem de gerçekten "Üzerini çıkar!" şeklinde.

Yani kızcağızı resmen iğfal ediyor. Ertesi gün de bu kıza "Ben Miran Aksoy değilim, git eve öğren Miran Aslanbey kimmiş?" diyerek kıza kazığı çakıyor.

Yani Reyyan, ER KAN LAN DIN. Yılanın soyu Erkan'a geri dönüyoruz, resmen tek bir diziyle 20 yıl geriye gittik.

Bilmiyoruz söylemeye gerek var mı ama Miran dev üzgün bu arada... Kim hoşlandığı kızın karşısına çıkıp kendini başka biri gibi tanıtmak, gerçek karısıyla istemeye gitmek, sahte nikah kıymak, gelin olduğunu sanan kızla beraber olmak ve ertesi gün çekip gitmek ister ki? 😢

Karısı, yani kuzeni ile şimdiye kadar hiçbir cinsel ilişki yaşamamış. Ona da "Bu gece artık mükafatını alacaksın" diyorlar. Mükafat, gerçekten mükemmel bir kafa.

Öbür tarafta da 'mükafatını' almış ama gururu da incinmiş ve evlenmeden ilişkiye girmiş bu kızcağız ne yapabilir ki? Tabii ki intihar eder. Ama yanan ölüm ateşi değil anacıııım intikam ateşi.

Reyyan koca evinden kovulup evine gittiğinde de ona aynen şu söyleniyor; "Ne kahpelik ettin de kocan seni kapıya koydu?"

Kandırılarak, iş ortaklığı niyetine verildiği adam tarafından istismar edilerek eve dönen bir kadın öldürülür, başka ne yapacak? Ama kuzeni ona aşık olduğu için kurtarır gibi de duruyor.

Hercaiiiiiiii biliyorsunuz, Miran da kendini affettirmeye çalışır.

Töre var, Mardin var, at var, silah var, namus cinayeti var, kuzenine hallenen var, kaslı olmaması düşünülemeyecek yakışıklı bir esas oğlan var. İntikam ateşinin altı açık. Mis gibi dizi işte!

Anlamakta zorlanacaklar için biri şöyle bir tablo çıkarmış. İsteyen bir göz atsın.

Peki söyleyin Allah aşkına, bu adam mıdır bizim aşık olacağımız her şey? Haklı, böyle karaktersiz adamlara tutulmak çok çok tehlikeli bir şey.

Bir kadına böyle bir acı çektiren, intikam intikam diye tıssslayan bir adama denecek şey 'seni sevimli kertenkele' midir?

Bu olay öyle romantik bir şeymiş, imkansız bir aşkmış gibi karşılanabilir mi?

Biz büyüme çağındaki kız çocuklarımız gidip densiz adamlara kapılmasınlar, haklarını savunsunlar diye kendimizi parçalarken; yine bir Wattpad hikayesi, yine ağır fantezi ürünü bir kitap çıktı kaynağı. Bunu niye yapıyorsunuz gerçekten?

Yazarı Sümeyye Koç solda,

Bu hikayelere özenen, popülerliğini arttıran, kitabının çıkmasına hatta dizisinin yapılmasına neden olan kızlarımız. Buyrun celladınıza aşık olun.

Celladınız yakışıklı ve biraz üzgünse hiçbir sorun yok. Hiç yazık değil hiç!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

genclere ulke arastırması vermıstım bırı ısvecı anlatıcak neyse yaptı sunumunu dersın son 5 dk geldık dedım stockholm sendromu dıye bısey duydun mu ? baskentten felan bahsedınce oylesıne sordum hayır dedı acıklama yaptım aaa hocam ne mushıs demez mı :O neden dıye sordum eee dızılerde kıtaplarda oyle oluyor ya dedı. sonra senı alıkoyan ,zorbalık yapan bırını sevmek asık olmak normal mı dıye sordum? kafa karıstı tabı. dedım duyuyoruz sonra ayrılmak ıstedı bosanmak ıstedı olduruldu kadın dıye. sanıyorlar kı dızılerdekı gıbı kopek gıbı davranan cocuk sonra asık olup kıyamayacak o kadar tozpembe bakıyorlar kı bazı seylere aklım almıyor bızde ergenlık gecırdık ama boylesını degıl

asli.unsal2

Kuzene aşık olunur mu lan.? Olunuyorsa nasıl nikah düştü

bukiznedio

Bunlar hep akapenin oyunu bak ciddili diyorum ikinci üçüncü kadın ensest ilişki istismar her bi bok normal aq dizisinde

iamanahita

Bir de netflix ile türk dizilerini kıyaslayanlar olmuş :D Şimdi ülkenin yarısı sizin gibi aptal olduğu için bu gibi olayları yapma konusunda istekli olabiliyorlar. Ayrıca, ''you''dizisini örnek vereyim, benim kardeşim, annem/babam izleyemez ve normalleştiremez. Her isteyen erişemiyor, yorumlara baktığımda ise şiddetin her türlüsünün nasıl sikimsonik olduğundan bahsediliyor, şu an sizin yaptığınız gibi savunulmuyor ve özendirici unsurlar yok. Hayatımda hiç televizyon izlemedim, bokunuzda boğulun lütfen, siz iflah olmazsınız.

elaria

akraba evliligini,toreyi savunan kim ya soyler misin?izlemek savunmak mi oluyor?iflah olmazsinizmis,asil siz iflah olmazsiniz.

elaria

SIZIN YAPTIGINIZ GIBI SAVUNULMUYOR demis ya cildiricam ahashsaassa

iamanahita

Yorumları okuyunca otomatik olarak kanser oluyorsunuz. Neyse. Ergenlerin seks ve hayal dünyası olan, ''üvey abim'' ''babam'' ''kötü çocuk'' isimiyle basılan kitapları 13 yaşındaki çocukların okuması sizin için hiiç önemli olaylar değil zaten. Watpadd'ten çıkmış sen anla karadeniz dizilerine bakarsanız ne bok olduğunu anlarsınız. Ama genç kızlarımız sevgililerinin gece camdan içeri girip onları izlemesini, üzerinde sigara söndürmesini, it gibi davranmasını istiyor. Allah şifa versin ne diyeyim.

Görüş Bildir