Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Elektrik ve Suya İhtiyaç Olmadığını Kanıtlayan Çevre Aktivisti: Rob Greenfield

 > 
232PAYLAŞIM

Amerikalı bir çevre aktivisti olan Rob Greenfield, son duşunu alıp, bambudan bisikletine çıplak ayakları ile atlamış. Amerika'da yola koyulmuş... Amacı, çevre açısından, dünya üzerinde minimum etki ile gayet güzel yaşanabileceğini kanıtlayabilmek.

Kaynak: http://robgreenfield.tv/travel-america-f...

Maceraperest, gerçek bir çevre aktivisti ve girişimci bir ruha sahip!

Greenfield, insanları çevreye duyarlı bir yaşama teşvik etmek amacıyla kendine bir plan hazırlamış ve tüm yaşamını değiştirerek bir bisiklet turuna çıkmış.

Greenfield, yolculuğa başladıktan hemen sonra bazı kurallara ihtiyacı olduğunu fark etmiş.

Suyu yalnızca nehir ve gölden almak, ya da yağmur suyunu biriktirmek; bu kuralların başında geliyor. Sonra, kozmetik ürünler yalnızca sabun, diş macunu ve birtakım uçucu yağlardan ibaret olmalı, diyor. Ayrıca, çöpler sık sık karıştırılmalı, işe yarar her şey yaradığı yere ulaştırılmalı ve hayvansal tüketimden olabildiğince uzaklaşılmalı! Kısacası tüketim azaltılmalı ve her şey olabildiğince basitleştirilmeli...

Turu boyunca, yani tam 2 yıldır, duş almamış!

İki senedir duş almadan yaşadığını söyleyen Greenfield tüm bu zaman zarfında okyanusta yıkanmış. Ne şampuana, ne duş jeline, ne de başka bir kozmetik ürüne hiç ihtiyaç duymamış…

Su tüketimini yalnızca su içmek olarak düşünmenin yanlış olduğunu vurgulayan Rob, banyo, sızdıran musluklar, sulanan çimler, çamaşır, bulaşık gibi şeylerle oldukça yüksek oranda su tüketiminin ortaya çıktığını ve ortalama bir Amerikalı'nın günde yaklaşık 378 litre su tükettiğini söylüyor...

Bir diğer altın kuralı tüm çöplerini yanında taşımak ve gördüğü her çöpü karıştırmak!

Çöplerden çıkan atıkların kesinlikle ihtiyacı olan kişilere ulaştırılması gerektiğini savunuyor. İnsanların dayanışmayla inanılmaz yerlere geldiğini savunan Rob, minik bir şirket şeklinde çalışan grubu ile toplandıkları her şeyi ihtiyacı olanlara ulaştırıyor.

1 yıllık bisiklet turunun ardından, kendine yalnızca 950 dolar karşılığında 4,6 metrekarelik bir kulübe satın almış!

Kulübenin olduğu yer bir evin arka bahçesi. Greenfield ev sahibiyle 2 yıl içinde burayı terk etmek üzere anlaşmış. Buradan ayrılırken de, su arıtma sistemi gibi bahçede kullandığı birkaç şeyi ev sahibine bırakacak.

“İnanması zor ama dünyada hala paradan azade bir şeyler yapan insanlar var,” diyor.

Kendine yarattığı bu minicik yaşam alanında oldukça mutlu, dayanışmayla bir yerlere geldiğini görmekse, onun azmini ve cesaretini daha da kaçılıyor.

Elektriğe ve paraya ihtiyacı yok!

Greenfield güneş panelleri kullanarak enerji sağlıyor. Şehir suyu yerine arıttığı yağmur suyunu kullanıyor. Bahçesinde atığı gübre haline getirebilen bir tuvaleti var. Buzdolabına gerek duymayan, uzun süre saklanabilir yiyecekleri veya çok taze yiyecekleri tüketiyor. Bu sebeple bahçesinde buzdolabı yerine geçen ama elbette soğutmayan bir kileri mevcut.

Son olarak, "Bu dünyayı daha iyi görebilmek için ihtiyacınız olan aslında çok şey yok," diyor...

"Bir ağaca tırmanarak başlayın!"

"Başınızın üzerinde durun!"

Vahşi bir hayvanmış gibi davranın!

Ve minik bilinmeyenleri keşfedin!

"Vay anasını!" dedirten bu yaşam için Rob'u çılgınlar gibi alkışlıyoruz! Umarız bu tarz hikayelerle tüketim çılgınlığı da bir nebze olsun azalabilir...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kerem-kutuk

Kışın göreyim ben seni

uydurukcan

into the wild...

kedisevici

sonra dedim ki ne kadar da ayakları üzerinde durmuş bir adam <3<3<3<3<33<3<3<3<33<3<3<3<3<33<3

alaskanseawolf

yok kalsın almıyım ama tebrikler..

o-dedigin-filmlerde-bile-olmuy

İmrendim şu adama ya ve yüzündeki gülücükler gerçekten çok içten duruyor ve biz o kadar gülmek için yıllarca çalışıp emekli olucaz hey gidi hey

Görüş Bildir