Görüş Bildir
Haberler
Ekrem İmamoğlu'nun İfadesi Ortaya Çıktı

Ekrem İmamoğlu'nun İfadesi Ortaya Çıktı

Batuhan
05.05.2021 - 09:31

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun hakkında, 'Fatih Sultan Mehmet'in türbesinde elleri arkada gezdiği' gerekçesiyle başlatılan inceleme ile ilgili yazılı ifadesi ortaya çıktı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 'Fatih Sultan Mehmet'in türbesinde elleri arkada gezdiği' gerekçesiyle başlatılan inceleme sonrasında ifadesini verdi.

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, İmamoğlu'nun Mülkiye Başmüfettişi'ne verdiği yazılı ifadeyi bugünkü köşesine taşıdı.

İşte İmamoğlu'nun ifadesi📌

İşte İmamoğlu'nun ifadesi📌

'Öncelikle belirtmeliyim ki, ‘Fatih Sultan Mehmet'e ait türbe' dedikleri yerin Fatih Camii haziresinde bulunan ‘Gülbahar Hatun' türbesinin önü olduğundan bile bihaber bu müfteri, aziz hatırasını ve emanetini korumak üzere iki yıllık İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığım süresince yaptıklarım ortadayken, Fatih Sultan Mehmet Han'a saygısızlık edebileceğimi; Gülbahar Hatun'a ya da bu dünyadan göç etmiş herhangi tarihi şahsiyete ait bir türbeye ya da hatıraya karşı özensiz olabileceğimi ima edebilecek kadar izandan yoksun birisidir' diyen İmamoğlu, 'Bu nedenlerle Yüce Han'ın fethettiği, bir çağın kapanmasına yeni bir çağın başlamasına vesile olan Dünya Kenti İstanbul'un seçilmiş bir Belediye Başkanı olarak bu yakıştırmayı şiddetle reddediyorum, iftira atanı da kınıyorum.

Müfterinin nasıl bir duygu içinde iftira ettiğini bilemem, ancak bildiğim bir şey var, o da kanunda suç olarak açıkça tanımlanmayan bir eylemin ciddiye alınarak suç kabul edilmesi ve ön inceleme konusu yapılmasıdır. Bu üzüntü verici bir durumdur. Kural şudur; yasanın açıkça suç saymadığı bir fiilden dolayı kimseye ceza verilemez, ceza hukukunda kıyas yapılamaz ve ceza kanunlarının kıyasa yol açacak biçimde geniş yorumlanması yöntemi uygulanamaz.

Eller arkada bağlı gezmenin bir suça temas etmesi için bu yönde bir kastın ya da en azından bir ihmalin/kusurun mevcudiyetinin bulunması gerekir. Ancak herhangi bir insandan sadır olan insanın doğal hareketi, anlık refleksi ile elleri arkaya bağlayarak gezinmede bir suça yapışacak şekilde bir iradi hareket olduğunu hukuk sistemi kabul etmez.

Aksi halde devreye insanın iç dünyası ile ilgilenme, insanın düşüncesini sorgulama girer ki ceza hukuku böyle bir sorgulamaya izin vermez. Ceza hukuku maddi ve kesin deliller üzerinden yürür. Ceza hukuku sisteminde ‘niyet okuma' yasaktır.”

Ne olmuştu?

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
117
45
11
8
7
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Engin

Başkanım boş ver iyi yapıyorlar. Devam mağduriyet yaratmaya, bizim milletimiz bayılır mağdur olana. Daha çok soruşturma açsınlar, açtıkça batıyorlar.

V for Valkyr

Yahu bunlar İmamoğlu'nu zorla Cumhurbaşkanı yapacak :))