Ego Tatmini mi? Genetik Bozukluğu Olmasına Rağmen Engelli Çocuklara Sahip Olan İnsanlara Yapılan Eleştiriler

2.7bPAYLAŞIM

Hangi yorumu yaparsan yap elinde kalıyor.

Skolyoz hastası Ayça ve cam kemik hastası Mesut Özeker çiftini birçoğunuz biliyorsunuz. Geçtiğimiz yıllarda da Murat isminde bir çocukları oldu.

Genlerinden dolayı sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeleri çok zor olan bu çiftin herhangi bir gen ayrıştırması, iyileştirmesi yapmadan çocuk sahibi olması epey eleştirilmişti. Bu eleştiriler hala devam ediyor tabii.

İnsanlar, Instagram'da Murat üzerinden kazanç sağladıklarını düşünüyor. Bu nedenle de engelli bir birey olarak dünyaya gelmesine göz yumduklarını söylüyorlar.

Genetik bozuklukları olmasına rağmen hamilelik öncesinde ve sırasında herhangi bir işlem de yapmamışlar. Asıl insanların dikkatini çeken nokta da bu. Elbette her insan çocuk sahibi olmak isteyebilir fakat böyle bir durum varsa çocuğun sağlıklı bir şekilde doğması için bazı işlemlerin yapılması gerektiğini düşünüyor insanlar.

Özeker ailesinden sizlere burada bahsetmiştik;

Engelli Fenomen Ayça ve Mesut Özeker Ailesiyle İlgili Ortaya Atılan İddiaları Okuyunca Ne Düşüneceğinizi Şaşıracaksınız! - onedio.com
Engelli Fenomen Ayça ve Mesut Özeker Ailesiyle İlgili Ortaya Atılan İddiaları Okuyunca Ne Düşüneceğinizi Şaşıracaksınız! - onedio.com

Aynı eleştiri Şevki ve Mine isimli çifte de yapılıyor. Hifanur ismini verdikleri kızlarının, babası Şevki gibi yürümekte zorluk çektiği söyleniyor.

Elbette sadece bu örnekler Türkiye'de yok. Dünyanın birçok yerinde genetik bozukluğunu umursamadan çocuk sahibi olan birçok insan var. Bu videoda da gördüğünüz gibi...

İnsanların çoğu bunun bencillik olduğunu, sırf çocuk sevgisini tatmak istedikleri için kendi çektikleri acıları çocuklarının da çekmesine göz yumduklarını düşünüyor. Elbette her insan anne/baba olmayı ister fakat hangi koşullarda bu olmalı? Asıl mesele aslında bu biraz da.

Birçok insan da bu durumla ilgili eleştirilerini dile getirdi.

Siz bu eleştirilere katılıyor musunuz? Böyle durumlardaki en doğru adım sizce ne olmalı? Yorumlarda bu konuyu konuşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selot

açıkçası yaptıkları şeyi hiç doğru bulmadım. bu kadar bariz olan, kişini hayatını hem fiziki hemde psikolojik olarak zorlaştıran bir genetik kusuru yeni nesile aktarmaktan daha kötü birşey olamaz. kendin tüm hayatın boyunca yaşadığın zorlukları bile bile gene aynı zorluklarla tüm yaşamı boyunca mücadele edecek bir can yarattında noldu şimdi. ?!? geçen gün TLC' de "sıra dışı hamilelikler" diye bir progam izliyordum. Kadının cüce olduğu bir çift vardı, erkek normaldi. kadıncağız anne olmayı çok istiyormuş ama kafası çalıştığı için doğal olarak çocuğunun bu şekilde olmasını istemiyordu. çareyi dondurulmuş yumurta bankası ve taşıyıcı anne ile bulmuştu. anne olmanın bir sürü şekli var. gerçekten bu işi yürekten yapmak istiyorsan önceliğin çocuğun sağlığı ve ihtiyaçları olmalı. masum bir cana bunu yapmaya hakkın yok. sırf sen öylesin die tamam kötü bi kader ama bunu yeni bir cana aktarmaya gerek yok.

renginibelliet

lan şu burnunuzu bir şeye de sokmayın herşeyi enn iyi bilet twitter filozofları. başkalarının hayatları hakkında yorum yapmak bu kadar kolay olmamalı. ayrıca bu dünyaya çocuk getirmek birçok sağlıklı insana göre yanlış onlarda sizin sağlıklı genlerinize rağmen çocuk sahibi olmanıza böyle laf etsin bu lanet dünyaya sömürülecek bir çocuk getirmek ego tatmini deseler yeri yani.

corpse-bride

yalnız kalma yalnızlastırılma korkusu sonucu oluyor bu sanırım ozellıkle bu durumdakı bıreylerde. yerlerıne konusmak dogru degıl belkı ama bende benzer saglık sorunları yasasam cocuk sahıbı olmayı dusunmem kı saglıklıyken cesaret edemıyoruz ulkedekı durumlardan dolayı . cocuk sevgısı ıle dolup tassam cocuk dogurmak yerıne evlat edınmek mantıklı gelıyor acıkcası

saturnekurbanol

Ülkece hatta dünyaca anne baba olmak öylesine büyük bir marifet olarak görülüyor ki, herkes çocuk için çıldırıyor. Çoğu maddi imkanı olmadan, manevi sevgisi olmadan, doğuruyor bir tane. Çocuk yapmak için dna kadar anne babanın zekası ve psikolojik durumu da önemli. Unutmayın bebek yapmadan da sevişebilirsiniz.

helenistik

Engelli evladı olan hayatta yalnız kalmasın diye başka bir engelli bulup evlendirmek istiyor. Evlenen çocuk yapmak istiyor bu yanlış zinciri bir türlü kopmuyor çok örnek var maalesef kendi tanıdıklarımdan da biliyorum. İnstagram ve youtube da bu insanların sayısız takipçisi var ve para kazanıyorlar bu konuda suçlu onlar değil onları takip edip aksiyon verenlerdir.

Görüş Bildir