Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Eğitim Fakültesi'nden Mezun Olan Öğretmenlerin 13 Adımda Hayatı

 > -

Öğretmen adayları, büyük hayaller ve umutlarla başladıkları üniversite hayatı sonrası büyük çilelerle yüz yüze gelir. İntihar eden de olur, hayat küsen de, huzuru bulan da. Hepimizin üzerinde büyük emekleri olan ve olacak öğretmenlerimizin iş bulma konusunda yaşayabilecekleri sıkıntıları derledik.

1. Her öğrenci gibi onlar için de öncelik okudukları fakültelerini başarılı bir şekilde bitirmektir.

2. Son sınıfta ya da mezun olduktan bir yıl sonra KPSS için çalışmaya başlarlar.

Yıllarca okudukları mesleklerini yapabilmek için.

3. Bir grup şanslı öğretmen adayının ataması gerçekleşir ve görevlerine başlamayı iple çekerler.

4. Zorunlu hizmet sürelerini doldurup Batı'ya ya da ailelerine yakın bir yere tayin olma hayalleri vardır hep.

Ya atanamayan öğretmen adayları ne yapar?

5. Ailesinin maddi durumu iyi olanlar bir daha denemek için KPSS kurslarına yazılır.

Tekrar ve tekrar denerler.

6. Bir kısmı ücretli öğretmenlik için başvurur.

Devletin taşeron işçisidir bu grup. Aldıkları maaşa maaş bile denmez. Ancak yine de mesleklerinden kopmamak ve okullarda gün geçirmek için katlanırlar.

7. Bir kısmı dershanelerde pek de fazla olmayan bir maaşa çalışmaya başlar.

Özel sektördeki herhangi bir işten farksız hatta daha yıpratıcıdır. İş garantisi genellikle yoktur. Çoğu öğretmen de içinde bulunduğu durumdan memnun değildir.

Şimdiye kadarkiler mesleğinden bir şekilde kopmayanlardı. Ya kopanlar?

8. Kimi yine memuriyet deyip polis memuru olmak için başvuruda bulunur.

Sayıları azımsanamayacak kadar yüksektir.

9. Kimi atık kağıt toplayıcılığı yapmaya başlar.

10. Kimi gündelik temizlik işlerine gider.

11. Kimi aşçı olur, kimi simitçi.

12. Kimi de hayatla bağlarını koparmaya kadar gider.

33 yaşındaki Alim Koç, onlardan sadece biri.

13. Öğretmenliğin tanımı bu hale geldiyse suç kimin?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
esen.m.guler

Ögretmenlikten rahat meslek yok. Hangi meslekte hangi devlet memuru ögretmenler odasında sabah akşam doğum günü partisi yapabiliyor. hangi meslek çalişma yerinde çiğköfte yoğurup, kısır yapabiliyor.Ve yapıcagı işi aksatıyor ? Bunlar benim gördüklerim. Devlet memuru olmak güzel tabi okulda ders işlemeyen hocalar var valla kimse birşey yapamiyorki devlet memuru sonuçta :) Oh ne ala orata puanlı fakülteye gir mezun oluncada hemen iş işte, madem atanamayan ögretmen var niye o bölümü seçiyorsun? Kimse kimseyi kandırmasın hayal filan degil çoğu insan devlet kapısına dayanııp, garanticilik yapiyor aklınca.

ufy

atanamayan öğretmenmiş tabi atanamazsın çalışmıyosunki atanasın 85 le atanamyan öğretmen var mı yok kendi bıranşında ilk 200'e girip atanamayan öğretmen var mı yok ,ulan siz ilk 200'e girince nereyi seçsem diye sevinçten havaya uçarsınız biz belki 4.atamada atanırız diye çekiliriz köşemize oda hayatta olmaz,bizim sınav 2 senede 1 olur size her sene sene... ya atanamayan mühendis iibf'ci vs..ne yapsın hep siz mağdursunuz hep siz. geri kalan ölsün zaten ulan sizin 1 dönemde atandığınız kadar diğer fakültelerin ataması olsa kundaktaki bebeğin bile şimdiden yeri hazır olur. ulan bide yüzsüz gibi atanamayan öğretmen diyor ..bide bunlar özel ders verip vergi kaçırır sonra hep mağdur hep mağdur.

Gizli Kullanıcı

2009 yılında 1. olan fizik öğretmeni atanamıştı.

murat-yesildal

RUSTY RYAN ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİN VE ATAMALARININ NASIL OLDUĞUNU BİLMEDEN YORUM YAPMA BENCE. SİZ 1 SINAVA GİRERKEN BİZ 3 ALANDAN SINAVA GİRİYORUZ!!!!!! + ÜSTÜNE 2015TEN SONRA MÜLAKAT GELDİ TÜRKİYE BİRİNCİSİ VE ÜÇÜNCÜSÜ OLAN ÖĞRETMENLER ELENDİ... 85 ALIP ATANAMAYAN VAR MI VARSA DA ÇALIŞMIYOR DEMİŞSİN!! BİR ŞEY BİLMEDİĞİN BELLİ OLUYOR BARİ KOMİK OLMA.! İLK 200 E GİRİNCE BİLE ATANACAGININ GARANTİSİ YOK ŞUAN ;) BÖYLE KÖR CEHALET YORUM YAPIYORSUNUZ YA BU ÜLKEDEKİ ÖĞRETMENLERİN DEĞERİ ORTAYA ÇIKIYOR ;)

ophelia

her insan kendi mesleği ile ilgili sorunları sadece kendi başına geliyor, yalnızca onun mesleğinde bu tarz haksızlıklar yaşanıyor olarak görüyor. Ne yazık ki bu her meslek için geçerli. Ben de kendi meslek grubum için bir galeri hazırlayabilirim. Bilim insanı olma hayali ile 4 yıl oku, niteliksiz olmamak adına hocaların peşinden koş, projelerinde yer al, ales ve yds sınavlarına gir, kontenjan açılırsa yüksek lisansa başvur, hocan işlerini yavaşlatsın en az 3 yılda bitir yüksek lisansı, bu arada kadro falan yok tabi çalışmana da izin vermez hoca nerede öyle güzellik anne-baban baksın sana, yüksek lisans bitirince doktora ama yine kadro yok, doktora yapmaktan vazgeç iş bak ama piyasada işlerin %95'i pazarlama olsun, şanslıysan mesleğinle alakalı rutin bir laboratuvar işi bul... Sonunda nitelikli, yaptığı işten mutsuz, her geçen gün körelen bir birey ol! Devlet üniversitelere alacağı öğrenci sayısını istihdam edebileceği sayıya indirmediği sürece her meslekte bu yaşanmaya devam edecek....

Gizli Kullanıcı

Sofistlik ile öğretmenliği karıştırmayın. Yani para ile bilgelik(öğretmenlik) yapanın adı öğretmen değil, sofist oluyor. Sizler ne yazık ki yanlış eğitimin kurbanlarısınız. Kandırıldınız. Size eğitim vermeniz için değil, yüksek maaş alabilmeniz için eğitim(vaatler) verildi. Yanlış bulduğunuz bilgiyi bile anlatmak zorunda olduğunuz bir sistemin içindesiniz. Daha fazlasını söyleyip kimseyi üzmeyeyim... :D

mertakran

eğitim fakültesi mezunları okula girerken mezun olunca iş garantisi var diye sözleşme mi imzalamışlar arkadaş ne bu yaygara, diğer fakültelerden ne farkınız var!

Görüş Bildir