Görüş Bildir

'Eğit-Donat'ta İmzalar Atıldı

Haberler
> 'Eğit-Donat'ta İmzalar Atıldı

Fotoğraf: AFP

ABD ile Türkiye arasında görüşülen eğit-donat projesinin detaylarında uzlaşıldı. Mutabakat, ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass ve Türk Dışişleri Bakanlık Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu tarafından imzalandı.

Mutabakat metninin imzalandığını açıklayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, eğitilecek güçlerin hem rejimle hem de IŞİD ile mücadele edeceğini belirtti. Üst düzey Türk diplomatlar, eğitilecek olan muhaliflerin ortak seçim komitesi tarafından seçildiği bilgisini verdi. ABD'nin askeri malzemelerle destek vereceği muhalifleri Türkiye, Kırşehir'de yüzer kişilik gruplar halinde ve üçer aylık sürelerle eğitecek.

Görüşmeler sırasında uzlaşılmaya çalışılan unsurların başında, eğitilecek muhaliflerin kimi hedef alacağı geliyordu. Ocak ayında da Türk Dışişleri kaynakları, metinde eğitilip donatılacak unsurların kiminle savaştığı konusunda detay verilmeyeceğini belirtmiş; böylece muhaliflerin gerektiğinde Esed ile gerektiğinde IŞİD ile savaşabileceğini söylemişti.

3 yıl sürmesi öngörülüyor

Eğit-donat programının toplam 3 yıl sürmesi öngörülüyor.  Dışişleri kaynaklarının verdiği bilgiye göre Türkiye'den yılda 1500-2000 kişi eğitilecek. Ürdün ve Suudi Arabistan ile birlikte yılda toplam 5000 kişi eğitim alacak. Böylece 3 ülkede üç yılda toplam 15 bin kişi eğitilmiş olacak.

Pentagon: Bin 200 kişi belirledik

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da Çarşamba günü, Suriyeli muhaliflere yönelik eğit-donat programına dâhil edilmek üzere ilk aşamada bin 200 Suriyeli muhalifin aday olarak belirlendiğini ve bu kişiler üzerinde yürütülen tarama sürecinin devam ettiğini bildirdi.

Eğitim programının hazırlıkları için şu anda bölgede 100 civarında Amerikalı personelin bulunduğunu ifade eden Kirby, genel misyonda ise toplamda bin kadar ordu personelinin görev almasının beklendiğini bildirdi.

  • Kaynak: Al Jazeera
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?