Görüş Bildir
Haberler
Ege'de Yine Facia: 9'u Çocuk 25 Sığınmacı Hayatını Kaybetti

Ege'de Yine Facia: 9'u Çocuk 25 Sığınmacı Hayatını Kaybetti

ATKN
30.10.2015 - 10:51 Son Güncelleme: 30.10.2015 - 13:36

Ege'de 9'u çocuk en az 25 sığınmacı daha boğularak hayatını kaybetti. 100'den fazla kişi kayıp. 3'ünün durumu ağır olmak üzere toplam 18 çocuk hastanelerde. En az 261 kişi kurtarıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ege'de 4'ü Türkiye sularında, 5'i Yunan adalarında  9'u çocuk en az 25 sığınmacı daha boğularak hayatını kaybetti.  Çeşitli yerlerde kurtarılanlar 100'den fazla yakınlarının kayıp olduğunu söylüyor. 3'ünün durumu ağır olmak üzere toplam 18 çocuk hastanelerde tedavi altına alındı. En az 261 kişi kurtarıldı.

4 çocuk hayatını kaybetti

Balıkesir'in Edremit ilçesi sahilinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na yasa dışı yollardan geçmek isteyen bir grup Suriyeli, fiber tekneyle Ege Denizi'ne açıldı. Tekne, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesi açıklarında henüz belirlenemeyen bir nedenle alabora oldu.

Çevrede bulunanların ihbarıyla olay yerine gelen sahil güvenlik ekipleri, 3 bot ve helikopter desteğiyle arama kurtarma çalışması başlattı. Ekipler 19 kişiyi denizden sağ çıkardı, yaşları 1 ila 4 arasında değişen 1'i kız 4 çocuğun cansız bedenine ulaştı. Küçükkuyu'da sahile getirilen Suriyeli sığınmacılardan 6'sı, Edremit ve Ayvalık devlet hastanelerine sevk edildi. Çocukların cesetleri ise Ayvacık Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Batan teknede can veren 4 çocuk tek tabutla morga kaldırıldı

Yunan adalarında 5'i çocuk 21 ölüm

Yunanistan sahil güvenlik birimleri, son 24 saat içerisinde Midilli ve Samos adalarının açıklarında şimdiye kadar aralarında küçük çocukların da bulunduğu 21 kişinin cesedinin sudan çokarıldığını ya da karaya vurduğunu, kayıp olduğu belirtilen onlarca kişinin aramasına da devam edildiğini açıkladı.

Açıklamaya göre, bu süre içinde kurtarılan 242 sığınmacı ise Midilli'de bulunan kamplara yerleştirildi, ancak şimdiye kadar kayıp olanların tam sayısı tespit edilemedi. Yunanistan sahil güvenlik ekipleri, akraba ve tanıdıklarını bulamayanların ifadelerine göre kayıp sayısının 100’ü aşabileceğinden endişe edildiğini söyledi.

Sığınmacılar buradan karaya çıkıyor

Sulardan toplanarak karaya çıkarılan 15 çocuk Midilli’nin çocuk hastanesine kaldırıldı, 3 çocuk ise yoğun bakım için C130 askeri uçak ile Atina’ya gönderildi.

Aramaya katılan Yunanistan Deniz Jandarma Kuvvetleri ve Frontex’in yanı sıra gönüllülerle balıkçılar hızı giderek artan rüzgârlarla mücadele edip dalgaların arasından yarı baygın durumda olan sığınmacıları karaya çıkarmak ve onları hayatta tutabilmek için insanüstü çabalar sarf ettiler.

Agathonisi’de yaşlı bir kadında iki küçük çocuğun cesedi karaya vurdu, denizden çıkarılan başka bir çocuk ise suni teneffüsle tekrar hayata getirilebildi. Posidonio’da genç bir erkek ile iki bebeğin cesetleri denizden çıkarıldı. Ayios Konstantinos’da ise beş yaşında bir kız çocuğu ölü olarak çıkarıldı, iki kişi ise kayıp.

Yunanistan sahil güvenlik ekipleri, Salı gününden bu yana Midilli, Samos, Kos ve Sakız Adaları civarında cereyan 20 değişik vakada 925 sığınmacının sağ olarak karaya çıkarıldığını söylediler.

Ajanslar, Al Jazeera

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın