Görüş Bildir

Ege'de Aynı Gün İki Göçmen Faciası: En Az 30'u Aşkın Can Kaybı

Haberler
> Ege'de Aynı Gün İki Göçmen Faciası: En Az 30'u Aşkın Can Kaybı

Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek için denize açılan göçmenlerin lastik botları alabora oldu. Yaşanan iki faciada aralarında çocukların da olduğu çok sayıda göçmenin cansız bedeni Balıkesir'in Ayvalık ve İzmir'in Dikili ilçesindeki sahillere vurdu. Doğan Haber Ajansı hayatını kaybedenlerin sayısını 31 olarak açıklarken Anadolu Ajansı 36 göçmenin öldüğünü duyurdu.

Fotoğraf: AA

Soğuk ve fırtına yüzünden son günlerde mültecilerin Ege kıyılarından Yunan adalarına geçişi hız kaybetse de günlerdir denize açılmayı bekleyen bir grup mülteci, sabahın erken saatlerinde İzmir’in Dikili ilçesi ile Balıkesir’in Ayvalık İlçesi Altınova mahallesi arasında kalan sazlık bölgeden Midilli adasına geçmek üzere hareket etti. 

Ancak iki bot da şiddetini artıran fırtına yüzünden alabora oldu.İlk kurbanlar Altınova sahilinde bulundu

Facianın ilk izleri Altınova’nın Fenerönü mevkiinde cansız bedenlerin kumsala vurmasıyla ortaya çıktı. 

Kısa süre içinde çok sayıda mültecinin cansız bedeni sahile vurdu. Jandarma ve Sahil Güvenlik, ilk ihbarın ardından bölgede arama, kurtarma faaliyetine başlarken, aralarında 2 yaşında bebeklerin de bulunduğu mülteci cesetleri sahile vurdu.

Bir süre sonra, Fenerönü açığındaki mendireğe 6 mültecinin yüzerek çıktığı görüldü.

Dikili sahiline de cansız bedenler vurdu

Dikili sahiline de cansız bedenler vurdu

Fotoğraf: Hüsnü Evren, DHA

Kilometrelerce uzanan kumsalın Dikili tarafından da öğleye doğru kötü haber geldi. 

Burada da kıyıya cesetler vurmaya başlayınca arama kurtarma faaliyeti bu bölgeye kaydırıldı. Kumsalın Dikili tarafında da 8 ceset belirlendi. Jandarma yetkilileri, cesetleri tek tek ceset torbalarına koyarak bölgedeki hastanelerin morglarına gönderdi.

En az 31 mülteci hayatını kaybetti

En az 31 mülteci hayatını kaybetti

Doğan Haber Ajansı (DHA) Sahil Güvenlik ve Jandarmanın 12 mülteciyi kurtardığını, Ayvalık tarafında 23, Dikili tarafında da 8 olmak üzere, iki botun alabora olması sonucu 31 sığınmacının hayatını kaybettiğini duyurdu.

Anadolu Ajansı (AA) ise faciada hayatını kaybedenlerin sayısının 36'ya çıktığını duyurdu.

Ölenler arasında 6 aylık hamile bir kadın ile küçük çocukların da olduğu görüldü. Ölenlerin hangi ülke vatandaşı olduğu henüz belirlenemezken, kurtarılan 12 mültecinin Irak ve Cezayir uyruklu olduğu anlaşıldı.

‘Yunan Sahil Güvenlik Botu geri dönmeye zorladı’ iddiası

‘Yunan Sahil Güvenlik Botu geri dönmeye zorladı’ iddiası

İddiaya göre; kurtulan mülteciler, Midilli’ye yaklaştıkları sırada Yunan Sahil Güvenlik Botu’nun kendilerini fark ettiğini, Türk karasularına dönmeye zorladığını, bir süre sonra da şiddetini artıran fırtına yüzünden Türk tarafına sürüklenirken botlarının alabora olduğunu anlattı.Can yelekleri işe yaramıyor

Kıyıya vuran cansız bedenlerin tamamında can yeleği takılı olduğu belirtildi.

Can yeleklerinden birinin içini açan yetkililer, yeleğin içinin atık malzemelerle doldurulmuş olduğunu gördü. 

DHA

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?