Efsane Film Godfather Hakkında Az Bilinen 17 Gerçek

 > 
9.5bPAYLAŞIM

Don Corleone, Vito Corleone ve nice efsane karakter... The Godfather filmi kuşkusuz ki hepimizin çok sevdiği muazzam bir hikaye. Gelin hep birlikte bu efsane film hakkında bilinmesi gerekenleri inceleyelim. The Godfather konusu, oyuncuları ve daha pek çok detay sizlerle!

1. Luca Brasi rolündeki Lenny Montana Marlon Brando ile çalışırken öyle heyecanlanır ki repliklerini unutur. Yönetmen Coppola da bu heyecanı çok doğal bulduğundan çekime müdahale etmez. Unutulan replikleri dublajla tamamlatır.

2. Marlon Brando oynadığı Don Corleone karakterinin bir buldog gibi görünmesini istediği için deneme çekimlerinde ağzına pamuk koymuş, film çekimlerinde ise dişçisine ağızlık yaptırmıştır.

3. Sonny'nin Carlo'yu dövdüğü sahnenin çekimleri toplam 4 gün sürmüştür.

4. Al Pacino'nun büyükannesi ve büyükbabası Amerika'ya tıpkı filmdeki Vito Corleone gibi Sicilya'nın Corleone köyünden göç etmiştir.

5. Al Pacino filmde daha fazla göründüğü için Akademi'nin onu en iyi aktör yerine "en iyi yardımcı aktör" adayı yapmasına sinirlenerek törenleri boykot etmiştir.

6. Marlon Brando repliklerinin birçoğunu ezberleyemediği için önündeki kağıtlardan bakarak söylemiştir.

7. Filmin ilk sahnesinde Vito Corleone'nin kucağında oturan kedi orijinal senaryoda bulunmamaktadır. Marlon Brando sinema tarihinin en meşhur kedisini sokakta bulmuş, aktörü sürekli tırmalaması yüzünden çekimler aksamıştır.

8. Filme dair beklenti o kadar yüksektir ki ilk film tamamlanmadan ikinci film planları başlamıştır.

9. Filmin yönetmeni Francis Ford Coppola'ya göre filmin çekimleri 62 günde tamamlanmıştır.

10. Meşhur "Ona reddedemeyeceği bir teklif yapacağım." repliği Amerikan Film Enstitüsü tarafından sinema tarihinin en etkili 2. repliği olarak seçilmiştir.

11. Genç Sylvester Stallone, Carlo Rizzi rolü için seçmelere katılmış ama reddedilmiştir. Bunun gibi birçok filme kabul edilmeyen İtalyan asıllı aktör kendi senaryolarını yazmaya başlamış, Rocky filmiyle dünya çapında ün kazanmıştır.

12. Al Pacino canlandırdığı Michael Corleone karakteriyle 35 bin dolar kazanmış, serinin devam filminde ise ücretini 600 bin dolara çıkarmıştır.

13. Marlon Brando rolüyle En İyi Aktör ödülüne layık görülmüş ama film endüstrisinin Kızılderililere yaptığı kötü muameleden ötürü törenlere katılmamıştır. Kendisini temsilen Sacheen Littlefeather isimli bir Kızılderili'yi göndermiş, genç kız da ödül heykelini almayı reddetmiştir.

14. Kült at kafası sahnesinin provalarında maket, çekimlerinde ise civardaki köpek yemi fabrikasından gerçek at kafası alınıp kullanılmıştır. Sahne gerçekçi olsun diye John Marley'e haber verilmemiş, aktör de gerçekten çığlık atmıştır. Bu yüzden film hayvanseverler tarafından protesto edilmiştir.

15. Serinin ikinci filminde Vito Corleone'nin gençliğini canlandıran Robert De Niro, Sonny Corleone rolü için seçmelere katılmış ancak kabul edilmemiştir.

16. Yönetmen Coppola, sadece düşük bütçe, Brando hariç tecrübesiz bir kadro ve yapımcı baskısıyla savaşmamış, filmin yayınlanmaması için İtalyan çetelerinin de baskısına maruz kalmıştır.

17. Orson Welles Coppola'dan Vito Corleone rolünü kendisine vermesini ister. Coppola, büyük bir Welles hayranı olmasına rağmen bu isteği reddeder.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ceyda-alkor

at mevzusunu anlamadım ödürmüşler mi la hayvanı film için

memik-kazak

yok hayır hayvan zaten yem olacakmıs kafasını fılm ıcın kullanmıslar

halux_06

Sizinde pek az şey bildiğiniz ortada. 1. de Luca Brasi diye koyduğunuz adam Bonasera. '' bonasera, bonasera... bana bu kadar saygısızca davranman için sana ne yapmış olabilirim? eğer bana dostça gelseydin kızını mahveden o serseriler coktan acı çekmeye başlamış olurlardı ve eğer senin gibi dürüst bir adam tesadüfen olsa bile düşman kazansa, onlar da benim düşmanım olurdu. o zaman senden korkarlardı''

bootstrap

14 doğruysa filmin gerçekçiliği ile ilgili her şeyi açıklıyor.

menemen

o bu degil abi ben yıllardır al pacino ve sywlster stalone u karıstırıyormusum ya la

onur-durmaz

"I believe in America"

Görüş Bildir