Edirne'de Yerli Cadılar Bayramı: 'Bocuk Gecesi' İçin 950 Nüfuslu Köye On Binler Akın Etti

 > 
201PAYLAŞIM

Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca Köyü'nün sakinleri, eski bir gelenek olan Bocuk Gecesi'ni kutlamaya devam ediyor.

Senelerdir kutlanan geleneksel 'Bocuk Gecesi'için, nüfusu 950 olan köye yerli ve yabancı on binlerce turist akın etti.

Her yıl kutlanan Bocuk Gecesi'nde yine renkli görüntüler ortaya çıktı.

Euronews'in haberine göre, Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca Köyü'nde her yıl düzenlenen geleneksel Bocuk Gecesi yine yoğun ilgi gördü.

Bocuk Gecesi'ne yurt içinden olduğu kadar yurt dışından turistler de ilgi gösteriyor.

Bocuk Gecesi'nde ne yapılıyor?

Bocuk Gecesi, kışın en soğuk gecesinde gerçekleştiriliyor. Her evde mutlaka bir kabak pişirilen gecede kar suyunda haşlanmış mısır, armut, ayva, çekirdek, badem ve ceviz yeniliyor. 

Bu gecede gençler, çarşaflara bürünerek komşularını 'Bocuk geliyor' diye korkutuyor. İnsan görünümünde olan 'Bocuk' diye bir varlığa ve 'Bocuk karısının' kabak pişen eve girip kötülük yapmayacağına inanılıyor.

Bocuk Gecesi, kışın düzenlenen turizm aktiviteleri içinde şimdiden yerini almış durumda.

Bocuk Gecesi Proje Koordinatörü Tahir Demirel, geceye özel farklı konseptlerin düşünüldüğünü ve ilginin de her geçen gün arttığını şu sözlerle ifade etti:

Bocuk'a gelenlere, sahne gösterileri ve bu kapsamda dönem kıyafetleri hazırladık. Üç yıldır bu kıyafet temasını işliyoruz. İlk yıl 'Spartaküs' dizisinden, sonraki yıl 'Game of Thrones'tan, bu yıl da Vikingler'den hazırladığımız kıyafet konseptini sunuyoruz. Ayrıca somut olmayan kültürel miras değerleri sahneye taşınıyor. Epik oyun gösterileri katılımcıların ilgisini çekiyor. Köyümüzün nüfusu 950. Etkinlikte geçen yıl 20 bin turist misafir etmiştik, bu yıl yerli, yabancı toplam 30 bin turist bekliyoruz.

Yerli Cadılar Bayramı: Edirne'de Bocuk Gece'si coşkusu

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir