Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

E-Ticaret Siteleri Hacklendi mi? Gerçek Dışı Bilgileri Sizler İçin İnceledik

30PAYLAŞIM

Özellikle WhatsApp'ta dolaşan bir ses kaydına göre e-ticaret sitelerinde yer alan kredi kart bilgilerinin çalındığı iddia ediliyor. Ancak gerçekler aktarıldığı gibi değil. 

Kart bilgilerinin güvende olduğunu haberin başında belirtelim ve detayları aktaralım.

Bundan 3 gün öncesinde bir internet sitesi tarafından yayınlanan bilgilere göre Trendyol, Morhipo ve Hepsiburada'nın hacklendiği iddia edildi.

İddia edilen ve WhatsApp'ta dolaşan bir ses kaydına göre kredi kartı bilgilerinin çalındığı ve alışveriş yapan kişilerin bilgilerinin güvende olmadığı aktarıldı.

Geçmişte kapanan ve iflas eden bir e-ticaret firmasının müşteri bilgilerinin çalındığı bilgisi internette yayılmaya başladı.

Hacker'ların bu sitede yer alan kullanıcı bilgileri ile başka e-ticaret sitelerine yoğun bir şekilde giriş yapmaya çalıştığı iddia edildi.

Kredi kartı bilgileri e-ticaret sitelerinin kendi bünyesinde saklanmıyor. Kendiniz dahi sisteme giriş yapsanız kredi kartı bilgilerinizi göremezsiniz.

Türkiye yerli finans kuruluşları ile dünyada özellikle Masterpass sisteminde kredi kartı bilgileri üst düzeyde şifrelenmiş halde kayıt altında tutulur. Ancak siz bu bilgiler aracılığı ile ödeme yapmak istemeniz durumunda yine SMS ile bir şifre girersiniz. Bu da güvenliği son noktada sadece tüketiciye verir ve bilgilerin güvende olmasını sağlar.

DeFacto'dan da konu ile ilgili bir açıklama yapıldığı belirtiliyor.

Bu arada hepsiburada.com sitesine yakın kaynaklar herhangi bir müşteri bilgisine erişilmesine yönelik bir vakanın yaşanmadığını ifade ederken DeFacto şirketi de şu açıklama ile söz konusu iddialarla ilgili bir girişimin olmadığı gibi müşterilerle ilgili hiç bir riskin olmadığını ifade etti: DeFacto.com.tr internet alışveriş sitesinde müşterilerimizin kredi kart bilgilerini tutmuyoruz, kredi kart bilgileri MasterCard şirketi olan Masterpass’te PCI/DSS güvenlik standartlarına uyumlu bir ortamda maskelenmiş olarak saklanmaktadır.”

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alperen-usta3

Peki bu habere inanalım mı ?

huseyin-sehan

doğrulandı zaten ama hangi site olduğu söylenmiyor

Görüş Bildir