E-Devlet'ten Yeni Hizmet! Miras Sorgulama Nedir? Nasıl Yapılır?

 > -

E-Devlet, soy ağacı ve geçmişe dönük şehit sorgulama hizmetinden sonra miras sorgulama hizmetini de yayına alıyor. Yeni hizmet miras sorgulama ile 1990 yılı sonrası gerçekleşen vefat sonrası mirasçılık belgesi ve haklar sorgulanabilecek. Peki miras sorgulama nedir ve nasıl yapılır? Tüm detayları haberimizde paylaşıyoruz. 

E-Devlet'te "Veraset İlami Sorgulama" olarak yer alan hizmet şu anda aktif ve kullanılabilir durumda. Bu hizmet özellikle miras paylaşımı konuları ve miras davaları için oldukça faydalı olacaktır.

Miras sorgulama veya E-Devlet'teki hizmet ismiyle "Veraset İlami Sorgulama" UYAP üzerinden 06.03.2015'ten itibaren erişimi zorunlu hale getirilmişti. Bu hizmet E-Devlet üzerinden tüm vatandaşların erişimine açılacak.

E-devlet hizmet sayfasında yapılan açıklama da şu şekilde:

Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.

Miras sorgulama veya hizmetin tam adı ile "Veraset İlami Sorgulama" yapabilmek için E-Devlet şifrenizin olması gerekiyor.

PTT şubelerinden kimlik belgenizle alabileceğiniz gibi mobil bankacılık hizmetleri üzerinden de E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Mobil veya elektronik imza ile de giriş yapabiliyorsunuz.

E-Devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra ana sayfada miras sorgulama yazın.

Adalet bakanlığının "Veraset İlami Sorgulama" hizmeti karşınıza çıkacak. Hizmete tıklayın ve giriş yapın. Bu linke tıklayarak sayfaya direkt olarak ulaşabilirsiniz.

Son zamanlarda yayına alınan yeni hizmetler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
e-sorgulama

Miras için sorgulama yapmak amacıyla açılmış ne güzel işte. Devlet dairelerinde ayakta bekleyip zaman kaybetmektense bu şekilde gidip, bilgisayar başından bu sorgulama işlemini yapabilmek çok iyi.

nedirnasilneden

güzel bir uygulama. bu işler gittikçe kolaylaşıyor.

terminator

Yapmayın böyle güzel şeyler, gerek yok, sonra iki sığır çıkıyor dalga geçiyor.

mtndlgr

tek tıkla zengin olcam, süper :))

waltor

Gelen kutusuna mesaj gelmiş korktum dava filan mı açıldı diye meğer cep mesajlarından biriymiş :d

Görüş Bildir