Düzenli Olarak Bulmaca Çözüyorsanız Beyniniz Vücudunuzdan 10 Yaş Daha Genç Olabilir!

95PAYLAŞIM

Beyin sporu yapmanın hafıza ve algısal başarı üzerine etkisi hala tartışılıyor. Son günlerde araştırmacılar düzenli bir şekilde kelime bulmacası çözen 50 yaş üstü bireylerin dikkat, düşünce ve hafıza gerektiren görevlerde çok daha başarılı olduğunu tespit etti. Detayları sizler için Globalnews'den derledik.

Kaynak: http://globalnews.ca/news/3606154/crossw...

İngiltere'nin Exeter Üniversitesi ve Londra King's College'daki araştırmacılar 50 yaş üzeri 17.000'den fazla sağlıklı kişinin hafıza, dikkat ve mantığını ölçmek için çevrimiçi bir test gerçekleştirdi.

Araştırmacılar, elde ettikleri sonuçlar sayesinde günlük bulmacalarla uğraşan kişilerin, gramer mantığı hızı ve kısa süreli bellek doğruluğu testleri üzerinden, yaşlarına göre 10 yıl daha genç bir beyin fonksiyonuna sahip olduklarını hesapladı.

Bilim insanları bunun sonucunda da her gün kelime bulmacası çözmenin ilerleyen yaşlarda mental gerilemeyi önlemeye yardımcı olacağını ifade ediyorlar.

Araştırmanın lideri ve Exeter Üniversitesi bilişsel sinirbilimi profesörü Keith Wesnes şöyle açıklıyor; "Araştırmamız, kelime bulmacalarının kullanım sıklığının, yaş, eğitim ve cinsiyete göre kontrol edildikten sonra bile farklı testlerde üstün bilişsel işlevle ilişkili olduğunu öne sürüyor,"

"Bunun muhtemel bir açıklaması, bu gibi görevleri yerine getirirken, beyin yapısı ve bütünlüğü üzerinde olumlu etkilere sahip olabilen belirli beyin alanlarına kan akışının artması olabilir. 'Kullan ya da kaybet' kavramı burada da geçerli olabilir. "

Araştırma bulmaca çözmeye hayatın erken evrelerinde ya da ilerleyen yaşlarda başlamanın arasındaki farkı analiz etmedi.

Fakat bu bulmacalarla daha çok ilgilenen kişilerin değerlendirme gereken görevlerde daha başarılı olduklarını açıkça ortaya koydu. 

Aynı etki Sudoku gibi rakam bulmacaları çözen kişilerde de geçerli oluyor.

Wesnes'e göre bu çalışma, beyin egzersizi oyunu Lumosity hakkındaki şüpheleri ve negatif yaklaşımı da ortadan kaldırabilir.

2016 yılı Ocak ayında, ABD Federal Ticaret Komisyonu Tüketici Koruma Bürosu'ndan tüketici eğitim uzmanı Aditi Jhaveri, Lumosity'in 'yaşa bağlı hafıza gerilemesini engellediği konusunda kanıtlanmış nörobilimsel araştırma' sonuçlarını eleştiren bir blog yazısı yayınlamıştı. 

 Aditi Jhaveri ve federal büroya göre bu tür oyunları oynamak kişiyi sadece o oyunda daha başarılı hale getiriyor fakat herhangi bir hafıza güçlenmesine ya da beynin daha keskin çalışmasına sebep olmuyor.

Wesnes ise bu konu hakkında çalışmalarını sürdüreceklerini ve Lumosity gibi oyunları da araştırma kapsamına katacaklarını ifade etti.

Bilim insanları kelime ve rakam bulmacalarının yanısıra egzersiz ve doğru beslenmenin de ilerleyen yaşlarda zihinsel gerileme başlangıcını geciktireceğini ifade ediyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Çok doğru çengel bulmacaya ilk başladığımda dünkü çözümlere bakarak bilmediğim kelimelerin eş anlamlısını öğrenirdim sonra kendi kendime bulmacayı full doldurabiliyordum. ne zaman ki internetten gazete okumaya başladım bulmaca çözmeye de ara verdim haliyle bazı kelimeler uçtu aklımdan. ben de hiç değilse haftasonu basılı gazete alıyorum bulmaca ekleri daha çok oluyor:) sudoku telefonumda var zaten.

Görüş Bildir