Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Duyulduğu Anda Hüzne Gark Eden, Hafızalara İnce İnce İşlenmiş 16 Müzik

 > 
797PAYLAŞIM

Bazı müzikler vardır ki duyuldukları anda insanı hüzne boğar. Bu müziklerin en çok hatırlananları da bir filme bestelenmiş olanlardır çünkü her dinlemede filmi yeniden izlemiş hissine büründürür o tını sizi. Geneli bu tarz müziklerden oluşan listemize bir göz atalım.

Unuttuklarımızı yorumlarda belirtip dinlememizi sağlayarak siz de katkıda bulunabilirsiniz.

1. Hababam Sınıfı Müziği

Melih Kibar'ın unutulmaz bu bestesi eminiz ki başlığı ilk gördüğünüzde aklınıza gelecek ilk müziktir. Hızlı çalınca eğlenceli, yavaş çalınca hüzünlü olabilen başka bir müzik var mıdır acaba?

2. The Last Waltz

2003 yapımı Kore filmi olan İhtiyar Delikanlı filminin son sahnesinde çalarak filmin etkisini katlayan, zaten sersemlemiş bireyin yazılar bitene kadar bön bön ekrana bakmasına yol açan şaheser.

3. Titanik

Evet bir diğer hüzünlü müziğimiz de çıktığı dönem Oscar'ları silip süpürmüş Titanik filminde yer alan bu müziktir. Bestesi James Horner'a aittir.

4. Cennet Sineması Final Müziği

Yayınlandığı günden bu yana İtalya ve dünyada sinema klasikleri arasındaki yerini almış Cennet Sineması filminin müziği de hüznü derinlerde yaşatanlardan.

5. Schindler'in Listesi Müziği

Steven Spielberg'in yönettiği Schindler'in Listesi filminde duyduğumuz bu müzik ise insanı başka diyarlara alıp götürenlerden. Tahmin edileceği üzere John Williams'a ait bir beste.

6. Yunus

Bestesi Bora Ayanoğlu'na ait bu müzik eskilerden beri bildiğimiz efsane müziklerden. Geçen yıllar içinde merhum sanatçı Murat Göğebakan bu müziğe söz yazarak "Ay Yüzlüm" ismiyle piyasaya sürmüştü.

7. Martini Dry

Müziğin hangi filmde kullanıldığını hatırladınız değil mi hemen :) Ah Nerede filmindan tanıdığımız tını film müziği bestecisi Philippe Sarde'ye ait.

8. Cesur Yürek Müziği

Cesur Yürek filminin akıllara kazınan müziği. Dinlenildiğinde filmi kare kare hatırlatarak sanki o an izliyormuş kanısına sokan bir müzik. Müziğin bestesi geçen sene hayatını kaybeden James Horner'a ait.

9. La Course Du Lievre A Travers Les Champs

İlk olarak 1972 Fransız yapımı And Hope to Die isimli filmde kullanılan müziğin bestesi Francis Lai'ye aittir. Yeşilçam'da da birçok filmin fonunu süslemiş hüzünlü müziklerin başında gelir.

10. Gemide Film Müziği

Gemide filminin bir güzel yanı da o eşsiz hüzünlü tınılarıydı. Müziğin bestesi ünlü oyuncu Uğur Yücel'e ait.

11. Bir Zamanlar Amerika'da

Ennio Morricone'un bestesi olan müzik Türk filmlerinden bolca kullanılan müziklerden. 40. Saniyeden sonra hemen hatırlayacaksınız emin olun.

12. Selvi Boylum Al Yazmalım Müziği

Sırada Atıf Yılmaz'ın sinemaya uyarladığı Selvi Boylum Al Yazmalım filminin müziği var. Cahit Berkay'ın bestelediği müziği Türkiye'nin hangi yöresinde olursanız olun çalmaya başladığında kimsenin tanımamasına imkan yok. Dinledikçe dertlenecek, dertlendikçe başka diyarlara gideceksiniz içinizde.

13. Concerto De Aranjuez Adagio

İspanyol besteci Joaquín Rodrigo tarafından klasik gitar için bestelenmiş ve Rodrigo'nun Gitar Konçertosu olarak bilinen eseri.

14. En Büyük Şaban Film Müziği

Cahit Oben'in 1983 yapımı konusu Charlie Chaplin'in Şehir Işıkları isimli filminden uyarlanan En Büyük Şaban filminde ilk defa karşımıza çıkan hüzünlü müzik.

15. Canım Kardeşim Film Müziği

Ve listemizde olmazsa olmazlardan biri de Canım Kardeşim filmi için Cahit Oben'in bestelediği ve duyunca insanın ciğerini dağlayan müziği.

16. A Time for Us

1968 yılında Nino Rota tarafından bestelenen diğer adıyla "Love Theme from Romeo and Juliet" bilinen müziktir. Günümüz çoğu filminde sıklıkla karşılaşılan gelmiş geçmiş en güzel melodilerden biridir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
arzukervan1

hepsi de süper ama The Last Waltz ve Canım Kardeşim bambaşka :)

cherkess

Kahramaaaaannnnn

Gizli Kullanıcı

Tansiyonumu düşürdü bu galeri yahu :((

pinapina2r

@15 lannnn :( :(

arda-eser

14 En Büyük Şaban Film Müziği, aşk acısı çekenler dinlemesin.

Görüş Bildir