Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Duyguları Renklerle Harmanlayan Görme Engelli Sanatçıdan 16 Şaheser Tablo

 > 
335PAYLAŞIM

John Bramblitt, epilepsi hastalığından kaynaklanan bir komplikasyon sonucu 2001 yılında; henüz 11 yaşındayken görme yetisini kaybeder. O günden sonra tüm hayatı değişen Bramblit, tam depresyonun eşiğindeyken resim yapmaya başlar. Resim yeteneği ise sanatçıyı ayakta tutan bir işe dönüşür. Bu sayede okulunu bitirir, üniversiteye gider. Hatta evlenir ve çocuk sahibi olur. 

Görmenin asıl unsur olduğu düşünülen bir sanat dalında, harikalar yaratan Bramblitt, çalışmalarını; üzerinde özel çizgiler olan tuvalleri ve görme engelliler için özel olarak tasarlanan boya şişelerini kullanarak gerçekleştiriyor. Tuval üzerinde bulunan çizgiler ona kompozisyonun neresinde olduğunu söylüyor. Bramblitt'in kullandığı her bir boya farklı maddelerden oluşuyor. Ve Bramblitt bu farkları dokunarak hissedebilecek kadar hassas ellere sahip. Boyaları karıştırarak ortaya çıkardığı yeni renkleri de dokunarak algılayabiliyor.

Kendini, “Herkesin içinde bir sanatçı var, bazen insan onu dışarı çıkarmak için bir yardıma ihtiyaç duyuyor. Artık benim için tüm duygular birer renk. Tüm renkler ise birer duygu” diyerek ifade eden Bramblitt’in sözlerinin tam olarak ne anlama geldiğini anlamak için; mutlaka onun resimlerine bakmak gerekiyor.

Kaynak: http://twistedsifter.com/2015/03/art-by-...

John Bramblitt

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozcylnn

ilk resimi çok istiyorum yaa :(

patrick

bu tarz yoğun renkli tabloların bir numaralı ismi kör değil ama yinede en iyisi :)

ozcylnn

ben kendim yapmak istiyorum guaj veya sulu boyayla olur mu ahahha :D

patrick

yetenek varsa belki :)

ozcylnn

yetenekliyim vesselam :D

patrick

dene o zaman :)

ozcylnn

guaj mı sulu mu :D:D:D

patrick

pek anlamam ama guaj diyim :)

akatsuki1971

bu adam körse ben neyim ?

karbonat

leonid afremov tablolarıyla olan benzerliği inanılmaz fazla. renkler, resim bıçağı kullanımı, bazı tablolardaki yalnızlık teması falan:) güzelmiş.

karbonat

http://onedio.com/haber/14-ornekle-leonid-afremov-ve-harikanin-otesindeki-eserleri-220785 merak edenler için leonid afremov.

streetkedisi

Kesinlikle doğru, hatta daha önce sizin galeriyi görmüştüm.Ve benimde aklıma direkt bu resimler gelmişti ama ressamın adını unutmuşum teşekkürler hatırlatma için

ece-tunc

Yorumsuz.

streetkedisi

Etkileyici.Ben Eşref Armağanı da es geçmeyelim derim.Doğuştan görme engellidir Eşref Bey.Hiç görmediği bir dünyayı, hiç görmediği renklerle canlandırmak başka bir şey gerçekten.

Görüş Bildir