Dünyayı Kasıp Kavuruyorlar, Siz de Eksik Kalmayın! Her Yönüyle K-Pop Kültürü

548PAYLAŞIM

Zaman değişiyor, müzik değişiyor; bizler de yaşlanıyoruz, çağa ayak uydurmak, "gençleri anlamak" zorlaşıyor. Haberiniz var mıdır, yok mudur bilemem ama gençlerin yeni gözdesi ve dünyayı saran yeni çılgınlığın adı: K-Pop!

Hiçbir şey anlamadınız, melül melül ekrana mı bakıyorsunuz? Yalnız değilsiniz. Haydi hep beraber bu K-Pop'un ne olduğunu öğrenelim de, yarın öbür gün çoluğun çocuğun maskarası olmayalım.

K-Pop, kısaca "Kore Pop" anlamına tekabül ediyor. Güney Kore'den son dönem çıkan diziler gibi, müzik de adeta kendi ekolünü oluşturdu.

Ben de şahsen bu bilgileri genç bir K-Popper olan Sili Deniz Ay'ın yardımları ile edindim.

Peki K-Pop gruplarının, gençken dinlediğimiz Boyband'lerden ya da Rock gruplarından farkı ne?

Öncelikle karakter ve disiplin diyebiliriz. Yani şöyle; batılı müzik gruplarındaki gibi birkaç kişi toplandıktan sonra eldeki malzeme ile ürünler ortaya koymak şeklinde işlemiyor; en iyisi ve tam istenen hedeflenip, o hedefe ulaşılana kadar grup defalarca değişebiliyor.

K-pop gruplarının belli üye sayısı yok örneğin. 2’den tutun 12’ye kadar çıkabilen üye sayısı ile her hayrana yönelik olan bu gruplar, en yetenekli adaylardan seçilmiş ve ağır bir eğitimden geçmiş kişilerden oluşuyor. Gruplardaki bazı üyeler sadece bir yıl eğitim ve staj yaparken, bazıları 4-5 yıl boyunca stajda kalabiliyor. Evet, staj yapıyorlar!

Bu müzik gruplarının yapısı da alışılmıştan daha farklı...

Bir grup içerisinde; maknae (yaş olarak en küçük olan), visual (grubun yüzü), vokal, dansçı, lider ve rapper pozisyonları bulunuyor. 

Bir kişi dansçıyken vokal de olabilir veya Maknae iken dansçı da olabilir. Bunun bir kuralı yok.

Müzikal anlamda da batılı ve alıştığımız gruplardan daha farklı çalışıyorlar.

Bir Backstreet Boys elbette kalbimizi fethetmiş olabilir ama dürüst olmak gerekirse, müzikal anlamda pek de başarılı değillerdi. K-Pop'ta ise işler farklı! Farklı ses renkleri ve vokal tarzları olan üyeler seçiliyor. Tok sesler, tiz notalar derken K-Pop'çulara baya orijinal bir müzik ziyafeti sunuyorlar.

Sahne performansları da şahane! Bunu anlamak için K-Pop uzmanı olmak gerekmiyor!

Söz konusu K-Pop olunca sahnede playback, kayıtlarda da autotune gibi şeyler im-kan-sız! Sahnede veya çıktıkları her şovda, her zaman müzik olmadan bile o harika sesleri ile K-Ooperları hiçbir zaman yüz üstü bırakmıyorlarmış! 😊

Dans da ciddi iş! Çünkü Asyalı disiplini!

K-pop grupları şarkı söylemekle beraber aynı zamanda dans da ediyorlar. Günlerinin neredeyse en az 4 saatini pratik yaparak geçirirdikleri söyleniyor. Bazı gruplar kendi dans koreografilerini kendileri oluşturuyor. Ki bu dansların çok zorlayıcı olduğunu tahmin edebilirsiniz. Aynı zamanda bir grup kaç kişi olursa olsun herkes kesinlikle hep senkronize olmak zorunda.

Söz konusu hayran grupları olunca, K-Pop grupları mütevazı tavırlarıyla yine bizim gençliğimizin gruplarını solda sıfır bırakıyorlar.

Her grubun fanlarının farklı bir ismi var. Hatta bazı grupların her üyesinin fanlarının farklı bir ismi bile var. Fanlar K-Pop için çok önemli ve gruplar da hiçbir zaman fanlarını unutmuyor. Bütün fanların mektuplarına bakmaktan veya fanların için küçük hediyelere, imza günlerine, özel tanışma günlerine kadar birçok etkinlik ile asla unutmadıklarını göstermek bir yana, bazen sadece fanlar için özel canlı yayın da yapıyorlar.

Canlı yayınlar da işte böyle dolup taşıyor!

Milyonlarca izleyen genç... Bu ilgi ve alakaya layık olmaya çalışan sanatçılar... İşte size K-Pop.

Canlı yayınları böyle kalabalık geçen grupların konserleri ya da albüm tanıtım etkinlikleri nasıl oluyordur diye merak ederseniz, bu görsele bakmanız yeterli.

EXO  isimli grubun albüm tanıtım etkinliğinden bir kare, ve sadece bir sokağın görüntüsü bu!

Tam bir konser bile değil, ayrıca görüntünün dışında kalan sokaklar da ağzına kadar dolu. Yaa yaa...

Bu kadar sevilmelerinin sebeplerinden biri de, aktardıkları pozitif duygular...

Şarkılar ritmik, şarkı sözleri de -günümüzde ana akım müzik piyasasında sürekli duyduğumuz müstehcen ve yüzeysel sözlerin tam tersi olarak - oldukça duygusal, şirin ve hikaye anlatan nitelikte. Bir şarkıyı öğrendiğiniz zaman, hikayesinin içine giriyorsunuz. İster istemez bu müzikle bir bağ kuruyorsunuz.

Ayrıca şarkılarla beraber inceden Korece öğrenmeye başlamanız ve kültürümüze bazı değerler açısından oldukça benzerlik gösteren Kore kültürüne iyice ısınmanız mümkün.

Çünkü şarkılar çoğunlukla yarı İngilizce ve yarı Korece... Araya karışan Korece sözcüklerin anlamını merak ederken bir bakmışsınız, inceden dil öğreniyorsunuz!

Konseptler ve giyim kuşamlar çok orijinal, renkli ve adeta tablo gibi!

Klipleri, konserleri ve hatta fotoğrafları; hepsi öyle özenli ki, tüm üyeler kendileri olabilmeyi başarabilmiş ve sıra dışı şeyler giymişken, aynı zamanda da muazzam bir ahenk içindeler. Sanki bir yönetmenin elinden çıkmış film sahneler gibi!

Son olarak da, bu gruplar çoğunlukla oldukça yakışıklı ve güzel gençlerden oluşuyorlar. Hem de zarif kişilikli, efendi tavırlı gençlerden...

Her daim genç gözüken bu sanatçılar, batılı müzisyenleri bu açıdan da solluyorlar. Zira gençler kaba saba tavırlı, yırtıcı görünümlü ve kibirli sanatçılardan bıktı!

Genç kalın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
queenica

Amerika özentiliği güney korede hakim,hepsi batıya hayran ama kendi kültürlerinin dışına da çıkmak istemiyorlar, Mesela şarkıların isimlerini iyice incelerseniz çoğu bir batılı şarkıcının şarkı isminin aynısıdır. Yani arafta kalan bir sistem ile çalışıyorlar. Beğenmiyor muyum? Bayılıyorum. Şahsen ben 23 yaşında bir insanım korecan vs değilim yaşım ve yaşanmışlıklarım ergenleşip shipleme olaylarına ağır fan olup çıldırmalara izin vermiyor amma ve lakin Exo'nun dansı BigBang'in şarkıları ve sahne performansı der susarım. Eklemek isterim ki çok sağlam OTS'ları var yani (dizi,film müzikleri/ şarkıları) hatta bana seçim hakkı verseler Kpop mı OTS mu diye OTS derim.

zeynep-ucan

özellikle BTS ,EXO, GOT7, BLACKPİNK, DİNLEYEBİLİRSİNİZ RESMEN DÜNYA KLASİĞİ AMA BANA GÖRE (BEN BİR ARMY BTS FANI OLARAK) BTS VE EXO GRUPLARINDAN BAŞLAYIN DERİM

girlahgase

Got7 beylerimde burdaymış 😍😍😍

withyella

ah be kpop bunların adına allah bilir kaç tane tumblr blog'u açılmıştır ah ah

Gizli Kullanıcı

Galiba en uzun staj yapan Suho. Ayrıca en fazla üye sayısı en son 24 diye hatırlıyorum. Grubun adını unuttum.

cloud9_l

jihyo var 10 yıl seulgi de 7 yıl ama exo aşktır

Görüş Bildir