Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyayı Kadınların Yönettiği Anaerkil Topluluk: Mosuolular

 > -

Kadınların yönettiği toplumlarda, erkeklerin de daha iyi bir hayat sürdüğü ve şiddetin azaldığı bilinen bir gerçektir. Ancak günümüz dünyasnda anaerkil toplulukların sayısı oldukça azalmış durumda. Mosuolular kadınların egemen olduğu bu azınlıklardan biri.

Ailenin sorumlusu kadın, mal varlıkları kadınların üzerinde, soy kadının üzerinden yürüyor.

Çin'in Tibet sınırına yakın Lunnan'da yaşayan Mosuolularla iki ay geçiren Coler izlenimlerini Kadın Krallığı adlı eserinde aktarmıştı. Biz de bu eser sayesinde Mosuoluların o özendirici yaşantısıyla tanıştık.

"Burada yapbozun parçaları başka bir şekilde yerleştirilmiş. Erkekler ve kadınlar, bizlerin her zaman alışkın olduğumuzdan farklı konumdalar."

Coller, eserinde Mosuoları şöyle tanımlıyor: "Burada yapbozun parçaları başka bir şekilde yerleştirilmiş. Erkekler ve kadınlar, bizlerin her zaman alışkın olduğumuzdan farklı konumdalar. Erkekler daha az çalışıyor ve bütün gün arkadaşlarıyla oturuyorlar. Her gece başka bir kadınla beraber olabiliyorlar. Kadınlar parayı da yönettiği için, erkeklerin o alanda bir sorumluluğu yok. Ataerkil toplumlarda biz erkekler çok daha fazla çalışıyoruz, üstüne üstlük ev işlerine de yardım etmemiz gerekiyor. Mosuo’da erkeklerin ev işleriyle ilgilenmesine de hiç gerek yok!"

Mousuo'da kadınlar hüküm sürüyor ve erkeklerin bundan hiç şikayetleri yok.

Otoritenin kadınların elinde olduğu Mosuo'da şiddet ve kaos neredeyse yaşanmıyor denecek kadar az yaşanıyor. Bunu da erkeklerin hemen hemen hiçbir sorumluluğunun olmamasına bağlıyorlar.

Mosuo’da kurulan yapıda kadın ve erkek rolleri, Batı toplumlarında yaşananın tam tersi değil.

Mosuolu kadınlar güç sahibi, ama bu gücü daha çok para kazanmak ya da mal sahibi olmak için kullanmıyorlar. Ailenin huzurunu ve mutluluğunu sağlamak için kullanıyorlar.

Aşk hayatları ise alışık olduğumuz ilişki hayatına göre çok uçlarda yaşanmıyor.

Kadınlar normalde çok güçlü karakterler olmasına rağmen bir erkekle tanıştıklarında mahçup bir kadına dönüşüyorlar. Normalde yüksek sesle konuşmayı tercih eden kadınlar, birlikte olmak istedikleri erkeklere karşı çekingen davranıyorlar.

Birlikteliğin ardından, kadınlar normal hayatına devam ediyor.

O çekingen ve mahçup hallerinden eser kalmayan kadınlar, ertesi gün sanki hiç tanışmamışsınız gibi normal hayatlarına devam ediyorlar.

Mosuo'da cinsel hayat oldukça karışık, ancak söz yine kadınlarda.

Çiftler sürekli değişebiliyor, ancak kiminle beraber olmak istediğine kadın karar veriyor. Yetişkin kadınların kendine ait evleri var ve ilişki durumunda erkekler kadınların yanına taşınıyor. Çünkü erkeklerin kendilerine ait evleri yok. Genelde aileleri ya da ilişkide oldukları kadınlarla yaşıyorlar.

Kadınların bir erkekle yaşamaları için gerçekten aşık olmaları gerek, çünkü kalan güce tek başlarına zaten sahipler.

Birlikte yaşamak için evlenmelerine gerek yok, arzu eden kadınlar evlilik kararı verebiliyor ama bu bir şart değil. Aşk bitince ilişki de bitiyor. Çocuklar veya para gibi şeyler için beraber yaşamaya devam etmiyorlar.

Bir çocuğu dünyaya getirmek yine kadınların kararında.

Çünkü çocuğun sorumluluğu kadına ait. Erkeğin çocuk üzerinde çok fazla sorumluluğu olmadığı için buna da kadın karar veriyor. Hatta Coler orada inceleme için bulunduğu süreçte bir kadından çocuk yapmak için teklif almış, ancak reddetmiş ve reddettiğinde çocuk konusunu çok büyüttüğü söylenmiş.

Baba kelimesi alıştığımız kadar büyük bir anlama sahip değil, hatta babasının kim olduğunu bilmeyen çok çocuk var.

Esas olan çocuklarla birlikte kurulan aile. Çünkü aileden ayrılmak neredeyse hiç mümkün değil.

Ataerkil toplulukların tersine, Mosuolularda kız çocuğunun olmaması kötü karşılanıyor, çünkü değerli olan kadın.

Para kazananlar da kadınlar olduğu için, kız çocuk olmayan aileler geçim sıkıntısı çekebiliyor. Bu sebeple de Çin'deki 2 çocuk kısıtlamasının aksine çocuk sayıları çok olabiliyor. Azınlık oldukları için bu toplulukta çocuk kısıtlaması uygulanmıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
xeamon

Taşınmak istedim oraya :D

lahme

aman ne güzel.illa çoban lazım sanki

moki85

Merve cyi gonderelim mi buraya hep ataerkil toplum diyip erkekleri asagiliyor ya e gitsin iste orda yasasin tam istedigi gibi ama kicini rahat koltugundan kaldirip kim oralarda zor hayati yasayacak dimi tum merve cler buyrun istediginiz hayat :D

enda

yanlış ters!

wastedgeneration

Sırf bu yüzden az biliniyolar :)

Görüş Bildir