Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyayı İyilik, Çocukları Eğitim Kurtarır! Zübeyde Hanım'ın Bir Darüşşafaka Geleneği Haline Gelen İsteğinin Hikâyesi

8.2bPAYLAŞIM

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım, Darüşşafaka'nın önde gelen destekçilerinden birisi ancak ilginç nokta ise, onun bağışı karşılığında bulunduğu ve gelenekselleşen tatlı mı tatlı isteği!

'Bir anne tüm dünyayı değiştirebilir' derler ya, Zübeyde Hanım da, yetiştirdiği evladı Mustafa Kemal Atatürk ile bir ulusun şanlı kurtuluş öyküsünün başrollerinden.

Onun kocaman anne kalbi ve şefkati, Türkiye'nin köklü kurumlarından biri olan Darüşşafaka ile binlerce çocuğun hayatına ulaştı. Nasıl mı?

Zübeyde Hanım, 28 Kasım 1921'de, anne ya da babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz çocuklar için Darüşşafaka'ya 20 bin kuruş bağışlıyor, bunun karşılığında ise sadece iki arzusu var:

İlki, her Kadir Gecesi'nde, aile üyeleri için hatim indirilmesi,

İkincisi ise Darüşşafaka'da öğrencilere her zaman mevsim meyveleri yeme imkanı sunulması!

Darüşşafaka'nın bir geleneği haline gelen bu durum ile öğrenciler, okul koridorlarında sunulan meyvelerden dilediklerince yiyebiliyor.

Darüşşafaka'yı ziyaret edenler, okulun hemen her yerinde bulunan meyve sepetlerini görünce oldukça şaşırıyor!

Ne kadar naif ve ince bir düşünce, değil mi?

Türkiye'nin eğitim alanındaki en köklü sivil toplum kuruluşu Darüşşafaka, binlerce çocuğa eğitim verdi ve vazifesine hız kesmeden devam ediyor!

Unutmayın! 'Bazı Şeyler Olmasa da Olur; Ama Eğitim Olmazsa Olmaz!' Çocukların hayatlarına dokunmanın en güzel yolu, onların güzel bir eğitim almasını sağlamak!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
1913

darüşşafaka:

belissima89

darüşşafaka da okuyan bi komsumuz vardı. biz koleje giderdik onun yarısı kadar ingilizcemiz yoktu. yüzde yüz burslu girdi benle aynı bölüme aynı üniye. egitim kalitesi cocukları yetiştirme şekli hic değişmeyen cok kaliteli bir okul. hükümet onlra da el atıp kapatmaz umarım.

ali-efe7

Amam sus da akıllarına gelmesin.

Görüş Bildir