Dünyanın En Ünlü Logosunun Altında Yatan Hiç Tahmin Etmeyeceğiniz Sübliminal Mesaj

-

McDonald's'ın 'M'si için herhalde dünyanın en tanınan logosu demek çok da yanlış olmaz. Bu anlamda bir tasarım harikası denilebilecek logo, aslında ilk başta biraz hile, biraz da tesadüfler eseri bulunmuş. 

Bugünkü son halini nerede görsek tanıyacağımız bu ikonik logodaki subliminal mesaj ise sizleri biraz şaşırtabilir! Buyrun bu ilginç logo hikayesini birlikte okuyalım.

1937 yılında Patrick McDonald, Monrovia havaalanı civarında arabayla geçenlere sosisli sandviç satan bir stand açmıştı.

Patrick'in iki oğlu Richard ve Maurice ise, 1940'ta bu tezgahı San Bernardino'ya taşıdılar. 

Sekiz yıl sonra da burayı, ayaküstü yemek yenen ve rakiplerinin yarı fiyatına (15 cent) hamburger satan bir dükkan haline getirdiler.

İki McDonald kardeş, yol kenarında hizmet veren restoranları için rahat görülebilecek bir levha / logo arayışına girmişti.

Böylelikle 1952'de iki mimarla oturup levhanın tasarımını düşünmeye başladılar. Richard McDonald, iki adet yarım çemberde ısrar ediyordu. 

Universal Stüdyoları'nın da tasarımcısı olan Clark Meston, Richard'ın önerdiği iki yarım çemberi, 8 metre büyüklükte neon lambalı ve yaldızlı bir parabole dönüştürdü.

Kavis şeklindeki bu levha, ilk kez 1953'te Arizona'da bayilik olarak verilen bir McDonald's'da yerini aldı.

Bayiliği satın alan kişi, Occidental Petrol'ün yöneticisi Neil Fox'tu. Fox'un kayınbiraderi Roger Williams ve iş ortağı Bud Landon ise, California'daki üçüncü McDonald's bayiliğini satın almıştı.

Bayiler arttıkça, bayilerden sorumlu bir müdür ihtiyacı doğdu.

Ve 1955 yılında kardeşler, isim hakkını kaybetmelerine yol açacak bir hamle yaptı.

McDonald kardeşler 1955'te, jaz müzisyeni ve radyo DJ'i Ray Kroc'u bayi müdürü olarak işe aldı. Kroc aynı zamanda, atılabilir kağıt bardaklar satıyordu. 

Ucuz ve hızlı hamburger satan, kendine özgü bir tasarımı olan bu restoranlar zincirinin iyi iş yapacağını düşünen Kroc, 1961'de şirketi McDonald kardeşlerden 2,7 milyon dolara satın aldı.

Kroc her yeni restoran için kardeşlere isim hakkı ödeme sözü vermişti; ama bunlar yazılı bir anlaşma haline getirilmemişti.

Bu hileli yaklaşım sonucunda McDonald kardeşler, restoranın isim hakkını yitirmiş oldu.

Kroc'un McDonald kardeşleri ekarte ederek restoranı nasıl ele geçirip zengin olduğunun hikayesi yıllardan beri konuşulur.

Hatta bu sene Aralık ayında vizyona girecek olan "The Founder" adlı filmde de bu konu ele alınıyor. 

John Lee Hancock'un yönettiği ve Michael Keaton'un başrolde oynadığı filmin afişi "Başkasının fikrini çaldı ve Amerika da bunu yuttu" deyişini taşıyor.

Biz logoya geri dönelim: Tasarımı yenilemeye karar veren Kroc, çok zekice verilmiş bazı tavsiyelere uyacaktı.

Kroc iki ayrı yaldızlı kavisi içeren logoları önce bitişik çifte kavis haline getirdi, sonra da 1968'te M logosuna dönüştürdü. (Logo en son 2003'te elden geçirilerek bugünkü halini aldı.)

Sübliminal mesaj (bilinçaltı mesaj) nedir?

Kısaca özetleyecek olursak, bir objenin içine gömülü halde sunulan işarettir. Normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, ve ilk etapta fark edilmemek üzere özellikle tasarlanır. Biz mesajı göremesek de, bilinçaltımız kolaylıkla görebilir.

Elbette, reklamcılık ve propaganda alanlarında, marka ve ürünlerin pazarlamasından toplumun ilgi, ihtiyaç ve algısını değiştirmeye kadar birçok konuda da en çok başvurulan tekniklerden bir tanesidir. 

Wikipedia'ya göre en bilinçli ve defansif kişiler bile, bu mesajları ilk bakışta %100 olarak çözemiyor.

Hikayenin bağlandığı müthiş zihin: Sigmund Freud

Karakter oluşumunda bebeklik ve çocukluk yıllarının önemini vurgulayan ilk kuramcı olan Freud, kişiliğin ilk 6 yılda oluştuğunu söylüyordu. Freud'a göre, 0 - 1 yaş arasındaki "oral dönem"de, hazzın kaynağı ağızdır ve bu nedenle de, emzirilen çocuk kesinlikle annesinden ayrılmak istemez.

Freud'a göre id, ego ve süper ego'dan oluşan ruhsal yapıda id, insanın doğuştan beri sahip olduğu tüm güdülerinin toplamıdır. İd, sürekli olarak isteklerine doyum arar. Kişinin temel taşıdır; doğuştan getirilir ve ruhsal enerjinin kaynağıdır. Aynı zamanda içgüdülerin de kaynağıdır.

İşte McDonald's'ın meşhur logosunun, basit bir M harfinden ibaret olmaktan ziyade, annenin besleyici göğüslerini simgelediği söylenir.

Evet. Kroc logoyu yenileme arayışında iken, Amerikalı Freud'cu psikologların tavsiyelerini tutmuştur.

Kimileri halen buna "logoya aşırı anlam yüklemek" dese bile, McDonald's'ın çocukları çekme çabasının yanı sıra herkesin içindeki çocuğa ve "id"e seslenmek için on milyonlarca dolar harcadığı doğrudur.

Bonus

Felsefi Bakış Açısıyla Zihin Oyunlarını Sevenlere: Freud ve Beyin Yakan Teorileri - onedio.com
Felsefi Bakış Açısıyla Zihin Oyunlarını Sevenlere: Freud ve Beyin Yakan Teorileri - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bunedirya

Çok zorlarsak ki hatta çok a da gerek yok, tepeden bakış açısıyla eğilmiş bir insanın g.tüne yada sırt üstü bacaklarını yana açmış bir insana da (ortadaki çubuk kadınlar için penise, erkekler için vajinaya) benzetilebilir. Sen süb ünü ver liminali biz ekleyelim editör. Ne de olsa seninkinden daha az bilimsel bir yaklaşım değil. Sürekli böyle kopyala yapıştır başlıklar oluşturacağınıza algı yönetimi ve reklamcılıkta sübliminal mesaj kullanımı konusunda uzman-akademik/bilimsel çalışmaları olan bir reklamcı ve/veya psikoloğun görüşüne başvurabilirsiniz. En azından bir kez deneyin. Doğrudur, renkler, şekiller, perspektif algı yönetiminde etkili ama nerde bilimsel yaklaşım?

Gizli Kullanıcı

Başlığı görür görmez meme mi lan acaba demiştim..

cemkalip

Aynı şekilde kırmızı rengin iştah açıcı veya ona benzer bir etkisi olduğunu okumuştum. Kırmızı renk Burger King restoranlarında çok fazla kullanılır. :) Teşekkürler, güzel paylaşım olmuş.

batuhan-cakmak

Herkes aklımın ucunda bile değil yazmış.Zaten sübliminal mesaj aklına gelip seni caydırmaması için yapılmış.Bilinç altına işliyor işte.

birinci-tekil-birey

Görmemiş olsak meme diye yutturacak çakallar :) M harfi işte.... Zaten bu subliminal denen şey bi acayip. Envai çeşit unsurda seks şeysi aranıyor... Velev ki var ve bilinç altı bunu görüyor. Eeeee sonra?

Görüş Bildir