Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En İlginç 14 Hastalığı

672PAYLAŞIM

Nadir görülen en ilginç hastalıklar

Dünyada türlü türlü hastalık var, insan bunlara bakınca şaşkınlığını gizleyemiyor haliyle. İşte allah düşmanımın başına vermesin diyeceğiniz 14 hastalık.

Sirenomelia

Deniz kızı sendromu da denen bu hastalıkta çocukların doğuştan bacakları yapışık olarak dünyaya geliyorlar. Görünüş itibarı ile deniz kızına benzediklerinden bu isim veriliyor.

Proteus

Vücudun belli kısımlarında büyüme oluyor ve durdurulamıyor. Bu da vücut şeklini bozuyor.

Progeria

80 yaşındaki çocuk hastalığı olarak da biliniyor. Nadir görülen bu hastalık çocuğun vücudunun yaşlı bir insan gibi görünmesine sebep oluyor.

Porfiria

Vampir hastalığı denen hastalıkta deri güneşe karşı aşırı derecede hassas oluyor. Güneşle en ufak bir temas bile deride yanmaya ve acıya sebep olabiliyor.

Mikropsi

Hastalığın bir diğer adı Alice Harikalar Dyarında sendromu. Bu hastalığa yakalanan kişiler nesneleri olduklarından çok daha küçük görüyorlar.

Esthesioneuroblastoma (ENB)

Nadir görülen tümör kaynaklı bir hastalık. Fransa'da bu hastalığa yakalanan 53 yaşındaki kadın ötenazisini bizzat cumhurbaşkanından istemişti. Ancak, kabul görmemişti.

Elefantiyazis

Fil hastalığı veya fil Adam sendromu da denen bu hastalık tropikal bölgelerde bazı tür solucan larvalarının sivrisinekler aracılığı ile insan vücuduna girmesiyle oluşuyor. David Lynch'in ünlü filmine de konu olmuştu.

Baloncuk Hastalığı

Deri üstünde oluşan tümörlerin büyümesi ve tüm vücuda yayılmasıyla oluşan nadir bir hastalık. dünyada sadece birkaç kişide var.

Hematidrosis

Kan ağlama hastalığı. Kendi kendine geçebildiği gibi tedavi gerektiren durumlar da olabiliyor.

F.O.P Hastalığı

Vücuttaki kasların kemiğe dönüşmesiyle meydana gelen nadir hastalıklardan biri.

Cotard Sendromu

Ölü Adam Hastalığı da denen psikolojik bir hastalık. Kişi kendisini ölü gibi hissediyor ve çürüdüğünü, vücudundan parçalar düştüğünü düşünüyor.

Akromegali

Büyüme hastalığı. Vücutta özellikle kol, bacak, yüzde büyüme durmaksızın devam ediyor.

Ağaç Hastalığı

El ve ayaklarda çıkan siğillerin ura dönüşmesi sonucu ağaç kök ve gövdesi şeklini alması sonucu oluşan bir hastalık.

Alien Hand Sendromu

Yabancı el Sendromu denen hastalıkta kişi ellerinden birinin kontrolünü sağlayamıyor. El ve kol kendi kendisine hareket ediyor ve hasta tarafından hareketleri durdurulamıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sibel-oz4

bunlar hastalıkmı ALLAH kimseye göstermesin

monkeydozge

ALLAH KİMSEYE VERMESİN.

beren-cakir

amin

melek-avci

Lynch'in filminde konu aldığı Joseph Merrick proteus değil nörofibromatozis tip 2 hastalığından muzdaripti, tıpkı yukarıdaki "baloncuk" hastalığı denen olgu gibi, bu hastalık da aslında nörofibromatozis tip 1 ve sanıldığı gibi nadir görülmüyor. Hematidrosis daha çok bir semptom şeklinde ortaya çıkar, çoğunlukla primer hastalık değildir, mesela endometriyzis hastalığında odağın gözde olması gibi. Ağaç hastalığı denen hastalık iste epidermodysplasia verruciformis, bir çeşit genetik geçişli hastalık, aynı aileden 3 olgunun tanımlandığı vaka sunumları bile var. Burada hazırlanan yanlışlarla dolu bu listenin, bu hastalıklara sahip insanları ötekileştirdiğini düşünüyorum.

drtugbagumustas

Güzel liste olmuş, ancak ufak bir yanlış fark ettim. David Lynch'in Fil Adam'ında bahsi geçen hastalık Elefantiyazis değil, yine bu listede bulunan Proteus'tur.

Görüş Bildir